Zavrieť

Porady

Marfiho zákon

poraďte mi prosím. od1.4.2009 som ukončila zivnosť a stala som sa nezameastnanou, s tým že si chcem spraviť rekvalif. kurz na účtov.
Môj manzel ma predajňu a požiadal ma aby som ho na chvílu zastúpila, lebo mu prišla kontrola z hygieny. Ja som išla do predajne predávať a v tom prišla kontrola z úradu práce na kontrolu proti čierne práci. Skutočne som tam bola asi 15 min. Teraz chcu dať manželovi pokutu. Pripravovali sme aj dohodu o pracovnej činnosti, ale zatial som tam nepredávala, tak sme ju nepísali.
Napíšte mi niekto, ako sa vyhnúť pokute.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    To sa Ti bude ťažko dokazovať, že si tam bola naozaj iba raz...
    Postihu sa pravdepodobne nevyhnete.Manžel, že zamestnáva načierno a Ty, že pracuješ na čierno.

    mona091 je offline (nepripojený) mona091

    mona091
    mala som kontrolu, kedy mi inspektor ukazal v zakone o nelegalnej praci cast, ktora dava priestor, kedy manzel/ka moze vykonavat urcitu cinnost bez uzatvorenia pracovno-pravneho vztahu, takze poriadne si ho nastuduj, neviem, aky dopad ale ma neoznamenie vypomoci manzelovi voci uradu prace

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Štaf Pozri príspevok
    poraďte mi prosím. od1.4.2009 som ukončila zivnosť a stala som sa nezameastnanou, s tým že si chcem spraviť rekvalif. kurz na účtov.
    Môj manzel ma predajňu a požiadal ma aby som ho na chvílu zastúpila, lebo mu prišla kontrola z hygieny. Ja som išla do predajne predávať a v tom prišla kontrola z úradu práce na kontrolu proti čierne práci. Skutočne som tam bola asi 15 min. Teraz chcu dať manželovi pokutu. Pripravovali sme aj dohodu o pracovnej činnosti, ale zatial som tam nepredávala, tak sme ju nepísali.
    Napíšte mi niekto, ako sa vyhnúť pokute.
    Podľa novely zákona 82/2005 je možné od 1.7.2006 doplnením § 2a za určitých podmienok pracovať a vypomáhať bez pokuty od IP.


    § 2a

    (1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.

    (2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.