Zavrieť

Porady

Novela ZDzP a Obch.zákonníka

Dávam do pozornosti http://www.zbierka.sk/ciastka.asp?ro=2005&cc=134 - privítala by som výklad niekoho kto tomu rozumie a má čas lúštiť
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hron je offline (nepripojený) hron

    hron
    luebchenko
    Dávam do pozornosti http://www.zbierka.sk/ciastka.asp?ro=2005&cc=134 - privítala by som výklad niekoho kto tomu rozumie a má čas lúštiť
    K tej novele ZDp ja len tolko, ze vyfukli vietor Ficovi z plachat, za retroaktivne zaviedlo zdanovanie prijmov FO vyplacanych zo ziskov PO.
    ... a je po reforme...

    Téry je offline (nepripojený) Téry

    Téry
    hron
    K tej novele ZDp ja len tolko, ze vyfukli vietor Ficovi z plachat, za retroaktivne zaviedlo zdanovanie prijmov FO vyplacanych zo ziskov PO.
    ... a je po reforme...
    ...mozno viete, ze MF chysta dalsiu novelu - podla nej podiely na zisku vyplacane zamestnancom bez majetkovej ucasti na spolocnosti alebo druzstve bude OSLOBODENY od dane. A to retroaktivne aj podiely na zisku vyplatene pocas roka 2005 za rok 2004.

    Takze:
    1. Od 1.1.2005 do 31.8.2005 podiely na zisku vyplatene zamestnancom neboli predmetom dane,
    2. Od 1.9.2005 do 31.12.2005 podiely na zisku vyplatene zamestnancom su predmetom dane, dan 19%, retroaktivmne od 1.1.2005,
    3. Od 1.1.2006 podiely na zisku vyplatene zamestnancom su predmetom dane ale su od dane oslobodene (dan 0%) a to retroaktivne od 1.1.2005.

    Mozno mierny chaos, ale hlavne je, ze zamestnanci z podielov dan platit nebudu.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Tak to je ozaj guláš nad guláš. Takže treba vydržať a podiely asi vyplatiť zamestnancom až keď bude všetko isté?!

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Na základe čoho môžeme vyplatiť podiely na zisku zamestnancom? Stačí, že sa valné zhromaždenie rozhodne? Daň bude 0,- a čo ostatné odvody?

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Ja rozumiem tomu tak, že ak sme stihli spoločníkom vyplatiť podiel na zisku 7.6.2005 a zákon nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia, t.j. 23.6.2005, tak to nemusia zdaňovať. V prípade, že by chceli, aby bol zákon účinný nejakým spôsobom spätne, muselo by byť uvedené, že ... tento zákon nadobúda účinnosť spätne dňom .... . Retrospektívne nemôže byť účinný žiaden zákon.
    Takú vedomosť o zákonoch mám ja.
    Naposledy upravil Janca : 04.08.05 at 07:04

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Tery, dôležité je, že aspoň tým dátumom rozumieme, lebo tie sú tiež dôležité.

    Téry je offline (nepripojený) Téry

    Téry
    Dada
    Na základe čoho môžeme vyplatiť podiely na zisku zamestnancom? Stačí, že sa valné zhromaždenie rozhodne? Daň bude 0,- a čo ostatné odvody?
    Ostatne odvody - do SP nic.

    Podla novely zakona o ZP od 1.9.2005 sa podiely na zisku, ktore su zdanovane - teda vyplatene zamestnancom - zahrnaju do VZ, takze ZP sa plati.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Môže potom zamestnávateľ zahrnúť odmenu zo zisku pre zamestnanca do jeho výplatnej pásky? A ide o podiel na zisku z roku 2004, či aj starších rokov?

    hron je offline (nepripojený) hron

    hron
    Téry
    ...mozno viete, ze MF chysta dalsiu novelu - podla nej podiely na zisku vyplacane zamestnancom bez majetkovej ucasti na spolocnosti alebo druzstve bude OSLOBODENY od dane. A to retroaktivne aj podiely na zisku vyplatene pocas roka 2005 za rok 2004.

    Takze:
    1. Od 1.1.2005 do 31.8.2005 podiely na zisku vyplatene zamestnancom neboli predmetom dane,
    2. Od 1.9.2005 do 31.12.2005 podiely na zisku vyplatene zamestnancom su predmetom dane, dan 19%, retroaktivmne od 1.1.2005,
    3. Od 1.1.2006 podiely na zisku vyplatene zamestnancom su predmetom dane ale su od dane oslobodene (dan 0%) a to retroaktivne od 1.1.2005.

    Mozno mierny chaos, ale hlavne je, ze zamestnanci z podielov dan platit nebudu.
    Hmmm...mne to nejako nevychadza.
    7. § 52 sa dopĺňa odsekom 42, ktorý znie:
    „(42) Na podiely na zisku bezmajetkovej účasti vyplatené
    po 1. januári 2005, z ktorých nebol vybraný preddavok
    na daň z príjmov zo závislej činnosti do nadobudnutia
    účinnosti tohto zákona, sa použije § 3 ods. 2
    písm. c) tohto zákona a tieto podiely na zisku sa zdania
    ako príjmy zo závislej činnosti najneskôr pri ročnom
    zúčtovaní podľa § 38, alebo pri podaní daňového priznania
    podľa § 32.“.
    Pouzije sa par. 3 ods.2 t.j. by nemali byt predmetom dane
    a tieto sa zdania ako prijmy zo zavislej cinnosti. Mne sa to mlati
    ako oxymoron.
    A to vsetko odo dna UCINNOSTI.
    To oslobodenie OD 1.1.2006 som nenasiel vobec nikde. Akurat, ze
    sa musia zdanit najneskorsie do...

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Ja som to porozumela tak, že bude novela, kde má byť práve to, že od 1.1.2006 budú oslobodené od dane so spiatočnou účinnosťou od 1.1.2005.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    To je normálne- bude novela novely so spätnou platnosťou a možno kým to začne platiť dočkáme sa novely. Je mi s tých našich zákonov na .

    Téry je offline (nepripojený) Téry

    Téry
    Johanka
    To je normálne- bude novela novely so spätnou platnosťou a možno kým to začne platiť dočkáme sa novely. Je mi s tých našich zákonov na .
    Ako uctovny poradca mas o robotu postarane Johanka. Ked nebudu novely, co budes radit klientom?

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    A ako je to teraz so spoločníkom? Podiel na zisku za rok 2004 je teda oslobodený, alebo má platiť daň?

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Zuziana
    A ako je to teraz so spoločníkom? Podiel na zisku za rok 2004 je teda oslobodený, alebo má platiť daň?
    Spoločník má podiel na zisku oslobodený, jeho sa tieto zmätky netýkajú.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Téry
    Ako uctovny poradca mas o robotu postarane Johanka. Ked nebudu novely, co budes radit klientom?
    Niekedy je problém poradiť aj keby to 4 x do roka nemenili. Ja moju prácu milujem, z tej mi je , len ten systém je občas na .

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Vďaka Beatka, už som myslela, že mi zase niečo ušlo...... aj keď pri tomto systéme by to ani nebolo nič zvláštne

    hron je offline (nepripojený) hron

    hron
    bea
    Ja som to porozumela tak, že bude novela, kde má byť práve to, že od 1.1.2006 budú oslobodené od dane so spiatočnou účinnosťou od 1.1.2005.
    Aha, no, je to mozne :-), v tomto gulasi je mozne vsetko, to bude zrejme ako prispevok k "pravicovej" predvolebnej kampani. Len tak nesmelo, nejaky link k tej pripravovanej novele niekde nie je?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.