Zavrieť

Porady

nový nárok na dovolenku

Dobrý deň,
mám takýto problém. Zamestnávame zdravotne postihnutých ľudí v chránenej dielni, kde dostávame príspevok na základe dohody z ÚPSVaR. Jeden zamestnanec odchádza, a to miesto dohodnuté s úradom práce musíme preobsadiť. To sme už vyriešili. Preosadíme zamestnanca, ktorý už u nás pracuje (ale na ňho sme nedostávali príspevok z ÚPSVaR). Na úrade práce nám povedali, že ho najprv musíme prepustiť a o dva dni zase prijať.
A ja mám otázku, že aký bude mať nárok na dovolenku. Keďže od začiatku roka má nárok na 20 dní dovolenky (keďže nemá ešte odpracovaných 15rokov) a keď ho prepustíme napríklad 29.5.2009 a od 1.6.2009 ho zase prijmeme späť tak mu ostane tiež nárok na 20 dní dovolenky? A čo tie 2 dni, keďže sa nejde hlásiť na ÚPSVaR, nebudú mú chybať tie dni, má si zaplatiť zdravotné a sociálne poistenie? Vopred ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    vrbovnica Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    mám takýto problém. Zamestnávame zdravotne postihnutých ľudí v chránenej dielni, kde dostávame príspevok na základe dohody z ÚPSVaR. Jeden zamestnanec odchádza, a to miesto dohodnuté s úradom práce musíme preobsadiť. To sme už vyriešili. Preosadíme zamestnanca, ktorý už u nás pracuje (ale na ňho sme nedostávali príspevok z ÚPSVaR). Na úrade práce nám povedali, že ho najprv musíme prepustiť a o dva dni zase prijať.
    A ja mám otázku, že aký bude mať nárok na dovolenku. Keďže od začiatku roka má nárok na 20 dní dovolenky (keďže nemá ešte odpracovaných 15rokov) a keď ho prepustíme napríklad 29.5.2009 a od 1.6.2009 ho zase prijmeme späť tak mu ostane tiež nárok na 20 dní dovolenky? A čo tie 2 dni, keďže sa nejde hlásiť na ÚPSVaR, nebudú mú chybať tie dni, má si zaplatiť zdravotné a sociálne poistenie? Vopred ďakujem za odpoveď.
    Za 30-31.5. sa musí prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatitel.
    Nebude mať nárok 20 dní dovolenky. Za mesiac máj mu nárok na dovolenku nevznikne, poskytuje sa za celý odpracovaný mesiac.

    vrbovnica je offline (nepripojený) vrbovnica

    vrbovnica
    ĎAKUJEM. Do zdravotnej poisťovne sa ako samoplatiteľ musí prihlásiť sám zamestnanec, zamestnávateľ ho neprihlasuje,že?
    A sociálna poisťovňa - tam nemusí zamestnanec oznamovať tie 2 dni? A kolko bude mať nárok na dovolenku od júna a čo s tou čo si nevyčerpal?

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    vrbovnica Pozri príspevok
    ĎAKUJEM. Do zdravotnej poisťovne sa ako samoplatiteľ musí prihlásiť sám zamestnanec, zamestnávateľ ho neprihlasuje,že? Áno-zamestnanec.A sociálna poisťovňa - tam nemusí zamestnanec oznamovať tie 2 dni? A kolko bude mať nárok na dovolenku od júna a čo s tou čo si nevyčerpal?
    Od júna bude mať nárok na 11,5 dňa dovolenky. Nevyčerpanú mu preplatíš v starom prac. pomere.

    eby je offline (nepripojený) eby

    eby
    Nevyčerpanú dovolenku mu organizácia môže aj preniesť do nového pracovného pomeru.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    eby Pozri príspevok
    Nevyčerpanú dovolenku mu organizácia môže aj preniesť do nového pracovného pomeru.
    Práveže to sa nemôže. Pri skončení PP treba vysporiadať všetky pohľadávky a záväzky voči zamestnancovi, t.j. aj vysporiadať nevyčerpanú dovolenku. V novom PP vnikne nový nárok na dovolenku, ak odpracuje potrebný počet dní.

    eby je offline (nepripojený) eby

    eby
    Chobot Pozri príspevok
    Práveže to sa nemôže. Pri skončení PP treba vysporiadať všetky pohľadávky a záväzky voči zamestnancovi, t.j. aj vysporiadať nevyčerpanú dovolenku. V novom PP vnikne nový nárok na dovolenku, ak odpracuje potrebný počet dní.
    Ja som bola na školení, kde nás upozornili na takúto možnosť, že dáme potlačiť vyúčtovanie dovolenky a v novom pomere prevod dovolenky plusom (to je aj pre prípad, ak je organizácia, kde je napr. celozávodná dovolenka, mňa sa to netýka, podala som to len ako info).

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    eby Pozri príspevok
    Ja som bola na školení, kde nás upozornili na takúto možnosť, že dáme potlačiť vyúčtovanie dovolenky a v novom pomere prevod dovolenky plusom (to je aj pre prípad, ak je organizácia, kde je napr. celozávodná dovolenka, mňa sa to netýka, podala som to len ako info).
    Uveď prosím odvolávku na § ZP, kde sa o tom hovorí, pretože zatiaľ tam nič o tom nie je. Jedine je to možné vtedy, ak ide o prevod práv a povinností nástupníckej firmy.

    nový nárok na dovolenku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.