Zavrieť

Porady

penale z neuhradej fa.

Dobry den,

Dnes som mala dost zarazujuci telefonat a preto mi to nedalo, aby som sa lepsie poinformovala. Jedna sa o to, ze vystavujem faktury v podvojnom uctovn. a ako zaver davam: "Pri neuhradení faktúry v stanovenom termíne, budeme nútení účtovať penále vo výške 3% za každý deň omeškania." Kedze sme dostavali tiez take obdobne faktury,tak sa mi to zdalo normalne a nezaoberala som sa tym. Ale pani na telefone mi povedala, ze to nieje normalne, ze za rok to je az XX %. Tak som jej vysvetlila, ze to tak vystavujem stale a doposial som problem nemala a ked nastala taka situacia, ze platba bola zaplatena az neskor (podotykam,ze pocitame s oneskorenim platby vzdy),tak sme ziadne penale nepytali. A ked niekto nezaplatil ani po upomienke (bez penále), ale ozval sa, tak sme sa dohodli, ale ked niekto nereagoval vobec,tak sme to poslali dalej advokatovi a ten zaslal výzvu na zaplatenie a ked ani to nepomohlo, tak jedina cesta bola sud. Kedze vieme aka situacia je, tak cakame este na platbu cca do mesiaca, niekedy aj viac (teda +normalna doba splatnosti) a ked nie,tak postupujeme tak ako som hore už spomenula.
Tak prosím o radu,alebo vas nazor, ako tomu mam rozumiet-tomu telefonatu... (ja som tomu porozumela tak, ze tu fakturu nam chcu zaplatiť až o rok myslim, ze seriozne firmy to beru ako fakt, nato si davaju tu dobu splatnosti a ked sa aj vyskytne problem, treba zavolat a dohodnut sa da vzdy. Teda moj nazor a tak to aj praktizujem. A este ci tie % teda nemam znizit, aby to nebol strasiak./sme firma zaoberajuca sa prepravou tovaru/ DAAKUJEM.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Pri omeškaní platby sa môžu účtovať úroky z omeškania dohodnuté v zmluve.
    Ak takéto úroky nie sú dohodnuté, postupuje sa podľa obchodného zákonníka.
    Úrok 3% denne - je podľa môjho názoru úrok úžernícky. Omeškanie 1 mesiac je už 90 % - a to asi nie je v súlade s dobrými mravmi.

    Neviem do akej miery je úrok, ktorý uvediete na faktúre záväzný. To nepovažujem za dohodu (ale nie som právnik). Ak nie je dohoda, nastupuje obchodný zákonník.

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    mozno vas len pani chcela upozornit, ze penale 3% denne by sa dali povazovat za vyhrazanie resp. vydieranie :-) Ono ked sa uz dava nejaka zmluvna pokuta, tak maximalne 0,05% denne. Neprimerane vysoku zmluvnu pokutu by sud totiz v pripade sporu aj tak znizil.
    Navyse, tie 3% z vasej strany nie su vobec relevantne, nakolko ich mate len vo fakture, cize nie su dohdonute a nejde teda ani o zmluvnu pokutu a v pripade ked si na sude budete niekedy nejaku dlzobu vymahat, budete mat narok len na zakonny urok z omeskania.
    Mam dojem, ze ju proste zaskocila ta vyska %, pretoze to sa len tak nevidi :-) Co sa tyka splacania a dohody pri nesplacani 100%-ne suhlasim s Vami :-)

    inkamia je offline (nepripojený) inkamia

    inkamia
    jasne, dakujem, tak to % znížim (bo isto úžerník nie som:-D
    ...Ale viete, pokiaľ nemate nejakeho strašiaka na faktúre, tak s vami všetci "zametajú" (a dnes je toľko prešpekulovaných firiem, čo to zneužívaju) ,
    Vy si urobíte svoju prácu, vynaložíte náklady, poprípade sú tam zaangažovaní ďaľší dodávatelia a keď takto jeden nezaplatí, tak je z toho začarovaný kruh a už sa to nabaľuje ďalej, ale ľudí nezaujíma, že nám nikto nezaplatil, oni svoju prácu odviedli (ale tak to je dnes bežné, takže to beriem ako realitu a normálnu vec)
    Idem to hneď zmeniť, tak veľmi pekne ďakujem.

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    pani sa rozčulovala úplne zbytočne, je úplne jedno aký vysoký úrok na faktúre uvediete, ak výška nie je zmluvne dohodnotá platí § 369 ods. 1 obchodného zákonníka "ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba ECB ...."
    nie som síce právnik, ale faktúra podľa mňa nie je zmluva - pri faktúre odberateľ nemal možnosť vyjadriť svoj súhlas s 3%-tným denným sankčným úrokom, ako by to mohol potvrdriť svojim podpisom na zmluve (a zmluvu s takým úrokom by asi len tak ľahko hocikto nepodpísal);

    ruci je offline (nepripojený) ruci

    ruci
    [QUOTE=mlisa;1054484]mozno vas len pani chcela upozornit, ze penale 3% denne by sa dali povazovat za vyhrazanie resp. vydieranie :-) Ono ked sa uz dava nejaka zmluvna pokuta, tak maximalne 0,05% denne. Neprimerane vysoku zmluvnu pokutu by sud totiz v pripade sporu aj tak znizil.

    zmluvnu pokutu treba odlisit od uroku z omeskania, su dva rozdielne instituty
    na urok z omeskania ma narok veritel priamo zo zakona, ak je dlznik v omeskani s plnenim penazneho zavazku
    zmluvna pokuta musi byt dohodnuta v zmluve

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    skaspa Pozri príspevok
    pani sa rozčulovala úplne zbytočne, je úplne jedno aký vysoký úrok na faktúre uvediete, ak výška nie je zmluvne dohodnotá platí § 369 ods. 1 obchodného zákonníka "ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba ECB ...."
    nie som síce právnik, ale faktúra podľa mňa nie je zmluva - pri faktúre odberateľ nemal možnosť vyjadriť svoj súhlas s 3%-tným denným sankčným úrokom, ako by to mohol potvrdriť svojim podpisom na zmluve (a zmluvu s takým úrokom by asi len tak ľahko hocikto nepodpísal);
    Ma teda zmysel uvadzat akukolvek % vysku penale z omeskania na fakture?

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    ruci Pozri príspevok

    zmluvnu pokutu treba odlisit od uroku z omeskania, su dva rozdielne instituty
    na urok z omeskania ma narok veritel priamo zo zakona, ak je dlznik v omeskani s plnenim penazneho zavazku
    zmluvna pokuta musi byt dohodnuta v zmluve
    a presne to som aj napisala :-)

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    skaspa Pozri príspevok
    pani sa rozčulovala úplne zbytočne, je úplne jedno aký vysoký úrok na faktúre uvediete, ak výška nie je zmluvne dohodnotá platí § 369 ods. 1 obchodného zákonníka "ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba ECB ...."
    ;
    len by som chcela upozornit ze toto ustanovenie OBZ bolo s ucinnostou od 15.1. 2009 novelizovane nasledovne "Ak úroky z omeškania neboli dohodnuté, dlžník je povinný platiť úroky z omeškania podľa predpisov občianskeho práva" Uroky podla obcianskeho prava upravuje nariadenie vlady 87/1995 a podla neho "Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej bankyplatná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu"

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    mlisa Pozri príspevok
    len by som chcela upozornit ze toto ustanovenie OBZ bolo s ucinnostou od 15.1. 2009 novelizovane nasledovne "Ak úroky z omeškania neboli dohodnuté, dlžník je povinný platiť úroky z omeškania podľa predpisov občianskeho práva" Uroky podla obcianskeho prava upravuje nariadenie vlady 87/1995 a podla neho "Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej bankyplatná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu"


    mam podobný problem, fa splatná v roku 2007 a zaplatená v roku 2009, chcú uroky z omeškania vo výške 14,75 ročne / urok NBS +10%/
    uroky neboli zmluvne dohodnuté, vzťahuje sa novelizácia od 15.1.2009 na takýto prípad , alebo ak boli záväzky splatné v 2007 idem podla starého znenia §369 ods.1 OZ
    istina sa úročí podľa úrokovej sadzby v období, ked dlh vznikol ?
    dik za odpoved
    Naposledy upravil jeso : 19.06.09 at 07:52

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    už som našla odpoved vinformačnom servise eNoviny- nová úprava sa bude aplikovať len na právne vzťahy, z ktorých vzniklo omeškanie a ktoré nastali po nadobudnutí účinnosti zákona t.j. po 15.1.2009

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.