Zavrieť

Porady

Doklady na dôchodok, neexistujúce podniky

Pekný deň!

Prosím o radu, "kam a ktorým smerom sa vrhnúť" na hľadanie dokladov potrebných k invalidnému dôchodku.
Jedná sa o chýbajúce - stratené zápočtové listy, pracovný pomer v štátnych firmách, ktoré už neexistujú /pracovné pomery tak v období pred 30 rokmi/.
Jedná sa o známeho, ktorý má 55 rokov /má nárok podľa lekára na ID/ a posledných 5 rokov sa "túlal po úradoch práce, bral dávky v hmotnej núdzi,... /
Z akého obdobia potrebuje vlastne doklady o zamestnaní?
Ďakujem.

tokoska
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tokoska Pozri príspevok
    Pekný deň!

    Prosím o radu, "kam a ktorým smerom sa vrhnúť" na hľadanie dokladov potrebných k invalidnému dôchodku.
    Jedná sa o chýbajúce - stratené zápočtové listy, pracovný pomer v štátnych firmách, ktoré už neexistujú /pracovné pomery tak v období pred 30 rokmi/.
    Jedná sa o známeho, ktorý má 55 rokov /má nárok podľa lekára na ID/ a posledných 5 rokov sa "túlal po úradoch práce, bral dávky v hmotnej núdzi,... /
    Z akého obdobia potrebuje vlastne doklady o zamestnaní?
    Ďakujem.

    tokoska
    Z ústredia sociálnej poisťovne dostal pred pár rokmi výpis priebehu poistenia, ktorý je dokladom k spísaniu žiadosti. Ak ho stratil, treba si vyžiadať z ústredia nový - to už bude asi za poplatok. Ak v ňom niektoré obdobia chýbajú, mzdová agenda zaniknutých štátnych firiem by mala byť uložená v okresných archívoch.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    veronikasad Pozri príspevok
    Z ústredia sociálnej poisťovne dostal pred pár rokmi výpis priebehu poistenia, ktorý je dokladom k spísaniu žiadosti. Ak ho stratil, treba si vyžiadať z ústredia nový - to už bude asi za poplatok. Ak v ňom niektoré obdobia chýbajú, mzdová agenda zaniknutých štátnych firiem by mala byť uložená v okresných archívoch.
    No..mala by byť. Ale nie vždy to aj v archíve skončilo. Problém je v tom, že veľa štátnych firiem práve v 90tych rokoch skončilo svoju púť vytunelovaním a zamestnanci, ktorí nedostali zopár posledných výplat nemali ani len najmenšiu chuť robiť poriadok s dokladmi a dávať ich do archívu. V tomto smere sa ešte vyskytne veľmi veľa problémov.
    Raz som už podobný problém riešil..nešlo to inak, ako nájsť ešte nejakú starú pečiatku tej firmy a staré tlačivá evidencie dôchodkového poistenia a vystaviť to v tomto období...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    machinak Pozri príspevok
    No..mala by byť. Ale nie vždy to aj v archíve skončilo. Problém je v tom, že veľa štátnych firiem práve v 90tych rokoch skončilo svoju púť vytunelovaním a zamestnanci, ktorí nedostali zopár posledných výplat nemali ani len najmenšiu chuť robiť poriadok s dokladmi a dávať ich do archívu. V tomto smere sa ešte vyskytne veľmi veľa problémov.
    Raz som už podobný problém riešil..nešlo to inak, ako nájsť ešte nejakú starú pečiatku tej firmy a staré tlačivá evidencie dôchodkového poistenia a vystaviť to v tomto období...
    Len skade zoberieš údaje /vymer.základy na dôch.poistenie/ ...
    Doba poistenia sa dá preukázať aj čestným prehlásením a podpisom 2 svedkov

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    machinak Pozri príspevok
    No..mala by byť. Ale nie vždy to aj v archíve skončilo. Problém je v tom, že veľa štátnych firiem práve v 90tych rokoch skončilo svoju púť vytunelovaním a zamestnanci, ktorí nedostali zopár posledných výplat nemali ani len najmenšiu chuť robiť poriadok s dokladmi a dávať ich do archívu. V tomto smere sa ešte vyskytne veľmi veľa problémov.
    Raz som už podobný problém riešil..nešlo to inak, ako nájsť ešte nejakú starú pečiatku tej firmy a staré tlačivá evidencie dôchodkového poistenia a vystaviť to v tomto období...
    Áno ,ale nemusí Ti to súhlasiť s výkazmi, ktoré v SP majú a problém bude na svete. Ešte sa zamotá do pokusu o podvod. Dnes nikdy nevieš čo na Teba za dobrotu našijú...

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    veronikasad Pozri príspevok
    Len skade zoberieš údaje /vymer.základy na dôch.poistenie/ ...
    Doba poistenia sa dá preukázať aj čestným prehlásením a podpisom 2 svedkov
    Áno, Veronika má pravdu. Takto postupovali aj odídenci z bývalej Juhoslávie.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    veronikasad Pozri príspevok
    Len skade zoberieš údaje /vymer.základy na dôch.poistenie/ ...
    Doba poistenia sa dá preukázať aj čestným prehlásením a podpisom 2 svedkov
    V tomto prípade, ktorý som riešil asi pred 6timi rokmi mal dotyčný ešte doma schované výplatné pásky. A urobiť to takto bol nápad samotnej pracovníčky na SP
    Je mi jasné, že nie vždy to ide takto..iba som ponúkol určitý druh riešenia. Všetko bolo v rámci dobrých mravov a zákona..nič sme neoklamali. Mám pocit, že problémy mali hlavne ľudia, ktorý začali pracovať zopár rokov po vojne - ročníky okolo 1935-1945.

    Doklady na dôchodok, neexistujúce podniky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.