Zavrieť

Porady

szčo,zamestnanec a odvody

Dobrý deň, chcem sa spýtať: FO je celý rok szčo, platí minimálne odvody do SP aj ZP, od 1.6.09 sa zároveň stáva zamestnancom na polovičný úväzok na minimálnu mzdu, rada by som vedela ako bude postupovať v platení odvodov?
1. ZP - za SZČO platí minimum - 41,37 €/mes., zamestnávateľ bude odvádzať do ZP 20,69 €/mes. = bude to správne ak bude od 1.6.09 odvádzať za SZČO rozdiel, čiže 20,68 €/mes.?
2. SP - za SZČO platí minimum - 89,70 €/mes., zamestnávateľ bude odvádzať do SP 50,50 €/mes. = bude platiť za SZČO naďalej minimálne odvody do SP, alebo len rozdiel? platí to v SP rovnako ako v ZP, zrejme nie, tak by som rada vedela ako to má byť, aby nemala problémy, alebo nejaké nedoplatky.
Prosím Vás o odpoveď a zároveň vopred ďakujem!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Odvody zo zamestnania plati, ako vyjdu - neberie ohlad na skutocnost, ze tato FO je zaroven aj SZCO.

    Ako SZCO plati 1. rok z minima, t. j. 41,37 EUR ZP, dalsi rok podla toho, ako mu vyjdu v RZZP. Do SP plati najmenej z minima, t. j. 89,70 EUR.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nellka Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa spýtať: FO je celý rok szčo, platí minimálne odvody do SP aj ZP, od 1.6.09 sa zároveň stáva zamestnancom na polovičný úväzok na minimálnu mzdu, rada by som vedela ako bude postupovať v platení odvodov?
    1. ZP - za SZČO platí minimum - 41,37 €/mes., zamestnávateľ bude odvádzať do ZP 20,69 €/mes. = bude to správne ak bude od 1.6.09 odvádzať za SZČO rozdiel, čiže 20,68 €/mes.?
    2. SP - za SZČO platí minimum - 89,70 €/mes., zamestnávateľ bude odvádzať do SP 50,50 €/mes. = bude platiť za SZČO naďalej minimálne odvody do SP, alebo len rozdiel? platí to v SP rovnako ako v ZP, zrejme nie, tak by som rada vedela ako to má byť, aby nemala problémy, alebo nejaké nedoplatky.
    Prosím Vás o odpoveď a zároveň vopred ďakujem!!
    V platení odvodov do SP sa nič nemení. Ak za rok 2008 prekročil príjem z podnikania vo výške 12-násobku min. mzdy, jeho povinnosť trvá aj od 1.7.09. Ak bol príjem=tržby nižší. bez ohladu na to či je súčasnej aj zamestnanec sa odhlási z povinného poistenia v SP na RLFO.

    Preddavky na zdr. poistenie - za mesiac jún uhradí neupravenú sumu z RZZP za rok 2007 - ak bola nižeia ako 100 sk, preddavky zaplatiť nemusí. Od 1.7.09 bude preddavky platiť podla výsledku RZZP za rok 2008 - rovnako neupravuje sumu na min. VZ.

    Neplatí rozdiel medzi min. VZ a zaplateným preddavkom zamestnávateľa !!!

    Nellka je offline (nepripojený) Nellka

    Nellka
    Takže bez rozdielu či je SZČO aj zamestnanec, tak či tak musí platiť minimálne odvody /vyšli mu minimálne/. ZP sa potom vyrovnáva v RZZP za rok 2009 a SP zostáva, takže platí aj za seba ako za SZČO a platí za neho aj zamestnávateľ, pochopila som tomu správne?

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Nellka Pozri príspevok
    Takže bez rozdielu či je SZČO aj zamestnanec, tak či tak musí platiť minimálne odvody /vyšli mu minimálne/. ZP sa potom vyrovnáva v RZZP za rok 2009 a SP zostáva, takže platí aj za seba ako za SZČO a platí za neho aj zamestnávateľ, pochopila som tomu správne?
    Na SP platí iba v prípade, že prekročil 12-násobok min.mzdy - len ako SZČO,
    na ZP platí také, ako mu vyjdu z RZZP, ak mu vyjdu menšie ako minimálne, nemusí platiť minimálne.
    Takže záleží od vymeriavacieho základu.

    Nellka je offline (nepripojený) Nellka

    Nellka
    Ďakujem za odpovede, ešte sa spýtam jedno: ak je FO celý rok len SZČO, v roku 2008 platil minimálne odvody do ZP a v DP FO za rok 2008 mal základ dane nulový /bol v mínuse/, v RZZP za rok 2008 mu vyšli odvody do ZP menšie ako 3€ čiže nulové. Znamená to teda že v roku 2009 nemusí platiť žiadne odvody do ZP ak je aj tento rok naďalej len SZČO?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nellka Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede, ešte sa spýtam jedno: ak je FO celý rok len SZČO, v roku 2008 platil minimálne odvody do ZP a v DP FO za rok 2008 mal základ dane nulový /bol v mínuse/, v RZZP za rok 2008 mu vyšli odvody do ZP menšie ako 3€ čiže nulové. Znamená to teda že v roku 2009 nemusí platiť žiadne odvody do ZP ak je aj tento rok naďalej len SZČO?
    To čo píšeš platí o SZČO, ktorý je súčasne zamestnancom.
    Ak je len SZČO, platí preddavky na zdr.poistenie najmenej z min. VZ

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Ak je aj zamestnancom aj SZČO, tak bude mat ako SZČO preplatok z rzzp a odvody si môže určiť sám, koľko bude platiť na ZP, lebo mu z rzzp nevyplýva povinnosť platiť.
    Ale pozor na SP sa síce platí podľa VZ, ale na určenie povinosti platiť sa berú príjmy z podnikania. Takže aj keď mal stratu, ale jeho príjmy presiahli 12-nás. min.mzdy, tak platí minimálne odvody na SP

    Nellka je offline (nepripojený) Nellka

    Nellka
    Nie je zamestnancom, je len SZČO, ale v RZZP za rok 2008 mu podla základu dane z DP vyšli preddavky nulové. No podľa mňa by mal ako SZČO /len SZČO/ platiť minimálne preddavky na zdravotné poistenie vždy, aj ak je základ dane nulový. Mám pravdu?

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    veronikasad Pozri príspevok
    To čo píšeš platí o SZČO, ktorý je súčasne zamestnancom.
    Ak je len SZČO, platí preddavky na zdr.poistenie najmenej z min. VZ
    Dúfam, že je aj SZČO aj zamestnanec...tak bolo v zadaní otázky.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Nellka Pozri príspevok
    Nie je zamestnancom, je len SZČO, ale v RZZP za rok 2008 mu podla základu dane z DP vyšli preddavky nulové. No podľa mňa by mal ako SZČO /len SZČO/ platiť minimálne preddavky na zdravotné poistenie vždy, aj ak je základ dane nulový. Mám pravdu?
    Predchádzajúca odpoveď sa týkala zamestnanec+SZČO, keď je len SZČO, tak samozrejme je to tak ako píše veronika. Na ZP tiež minimálne odvody.
    Veronika, ďakujem za pomocnú otázku.

    Nellka je offline (nepripojený) Nellka

    Nellka
    Iwett Pozri príspevok
    Dúfam, že je aj SZČO aj zamestnanec...tak bolo v zadaní otázky.
    Prepáčte, zle som sa vyjadrila. Ten prvý prípad bol samozrejme aj zamestnanec, no to som pochopila. Ďalšiu otázku som sa pýtala o inom prípade kde je FO len SZČO.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.