Zavrieť

Porady

Ukončenie dohodou, odstupné, PN

Dobrý deň, zamestnávateľ so mnou ukončuje pracovný pomer dohodou z dôvodu nadbytočnosti k 30.05.2009. V ukončení je uvedená výška odstupného vo výške 5 násobku priemerného zárobku uvedeného v kolektívnej zmluve. Odstupné bude vyplatené počas 5- tich nasledujúcich mesiacov.
1.06. sa zaregistrujem na úrade práce.
Vzhľadom na môj vyšší vek budem mať problém sa zamestnať a preto hľadám riešenie ako sa priblížiť predčasnému dôchodku aj takýmto spôsobom.

1. otázka: mám problémy s kolenom a ak pôjdem na dlhodobú PN cca od 15.06. mám nárok na vyplatenie odstupného?

2. otázka:
Kedze mám odpracované roky a nárok na podporu tak PN mi oddiali vyplácanie podpory? Tzn. že ak skončím PN, potom mi začne urad práce vyplácať podpru?

Vopred ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    1. otázka: mám problémy s kolenom a ak pôjdem na dlhodobú PN cca od 15.06. mám nárok na vyplatenie odstupného?
    Odstupné je jedna vec. Náhrada za PN je druhá vec. Pri ukončení PP má zamestnanec tzv. ochrannú lehotu - počas ktorej má nárok na vyplatenie náhrady PN aj po skončení pracovného pomeru. Celú náhradu vtedy vypláca SP.


    2. otázka:
    Kedze mám odpracované roky a nárok na podporu tak PN mi oddiali vyplácanie podpory? Tzn. že ak skončím PN, potom mi začne urad práce vyplácať podpru?

    Presne tak. Počas PN je zastavené vyplácanie podpory. Avšak z určitého pohľadu ide o "zneužívanie" sociálneho systému.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    coolering Pozri príspevok
    Dobrý deň, zamestnávateľ so mnou ukončuje pracovný pomer dohodou z dôvodu nadbytočnosti k 30.05.2009. V ukončení je uvedená výška odstupného vo výške 5 násobku priemerného zárobku uvedeného v kolektívnej zmluve. Odstupné bude vyplatené počas 5- tich nasledujúcich mesiacov.
    1.06. sa zaregistrujem na úrade práce.
    Vzhľadom na môj vyšší vek budem mať problém sa zamestnať a preto hľadám riešenie ako sa priblížiť predčasnému dôchodku aj takýmto spôsobom.

    1. otázka: mám problémy s kolenom a ak pôjdem na dlhodobú PN cca od 15.06. mám nárok na vyplatenie odstupného?

    2. otázka:
    Kedze mám odpracované roky a nárok na podporu tak PN mi oddiali vyplácanie podpory? Tzn. že ak skončím PN, potom mi začne urad práce vyplácať podpru?

    Vopred ďakujem za odpovede.
    Od 31.5.sa zaeviduj na UP /ak to bude od 1.6., narobiš si problémy v ZP, na 1 deň sa musíš zaregistrovať ako samoplatitel/. Do 42 dní od skončenia prac. pomeru môžeš v prípade PN-ky poberať nemocenské z ochrannej doby zamestnávateľa /rozumie sa začiatok PN-ky, tá môže trvať aj dlhšie/. Počas poberania PN-ky sa ti prerušuje poberanie dávky v nezamestnanosti, znovu ti ju začnú vyplácať až po skončení PN.

    Ďalším riešením je aj dobrovolné nemocenské poistenie. Platí sa 4,4% z tebou určeného vymer.základu, najmenej z min.mzdy /13€mesačne/. Do doby poistenia 270 dní sa započítava aj nem.poistenie zo zamestnania. Nemocenské z neho môžeš poberať aj v prípade PN-ky, ktorej začiatok bude po 42 dňoch od skončenia prac.pomeru. Prvých 26 týždňov však len 55 % z min.mzdy.

    Ukončenie dohodou, odstupné, PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.