Zavrieť

Porady

NIE JE ŽENATÝ

eko eko

eko je offline (nepripojený) eko

Môj známy má priateľku, s ktorou čakajú bábätko. Žijú v spoločnej domácnosti, ale nie sú zosobášený.
Na čo všetko má on ako otec a ona ako matka nárok po narodení dieťaťa?

Je daňový bonus alebo rodinné prídavky (on pracuje) viazané na otca alebo manžela?
Usporiadat
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

daňová bonus si môže uplatniť otec dieťaťa, ak preukáže spoločnú domácnosť.
0 0
eko eko

eko je offline (nepripojený) eko

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
A čo rodinné prídavky a príspevok pri narodení?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

eko
Môj známy má priateľku, s ktorou čakajú bábätko. Žijú v spoločnej domácnosti, ale nie sú zosobášený.
Na čo všetko má on ako otec a ona ako matka nárok po narodení dieťaťa?

Je daňový bonus alebo rodinné prídavky (on pracuje) viazané na otca alebo manžela?
Nie sú viazané na manžela aj keď nie sú "zosobášenííííííííííí", može si uplatniť otec.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Prídavky na dieťa a príspevok pri narodení si môže uplatniť matka na príslušnom úrade.Prídavky na dieťa sú vyplácané "celoplošne" a nemá to nič spoločné s daňovým bonusom /ak bolo na to myslené/.
0 0
eko eko

eko je offline (nepripojený) eko

Ďakujem.
Zoberme to ale z inej strany.
Čo je, teoreticky, výhodnejšie pre pár -
zostať slobodný s dieťaťom alebo sa zobrať (mám na mysli napr. odpočítateľnú položku na manželku, bonus, prídavky....)
Kto to so mnou rozoberie?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

No ja by som to s tebou rozobrala. Tak poďme na to: Pokiaľ matka dieťaťa mala dobrý príjem a má "dobrú materskú" je výhodnejšie aby počas poberania materského ostala tzv. osamelou matkou, pretože má nárok nie na 28 týždňov ale na 36 týždňov. Pozor ale na trvalý pobyt /uvádzaš spoločnú domácnosť/ ak je totožný s tvojim nie je osamelá. Ono je to už napadnuteľné aj pri tej "spoločnej domácnosti". Toto je jediná výhoda - ak sa to dá u teba využiť. Žiadnu inú výhodu nevidím.Bonus a PnD - toto podľa mňa nemá s týmto nič moc spoločné, pretože na to je nárok tak či tak.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Sobášiť sa kvôli odpočítateľnej položke a iným "vymoženostiam" je pekná haluz. Čo ak sa zmení zákon? Bude rozvod, lebo to bude výhodnejšie?
0 0
eko eko

eko je offline (nepripojený) eko

Johanka
Sobášiť sa kvôli odpočítateľnej položke a iným "vymoženostiam" je pekná haluz. Čo ak sa zmení zákon? Bude rozvod, lebo to bude výhodnejšie?
Samozrejme sa o tom bavím len teoreticky.
Ja som sa tiež nevydávala preto, že to bolo pre mňa ekonomicky výhodné.
0 0
eko eko

eko je offline (nepripojený) eko

Pepa
No ja by som to s tebou rozobrala. Tak poďme na to: Pokiaľ matka dieťaťa mala dobrý príjem a má "dobrú materskú" je výhodnejšie aby počas poberania materského ostala tzv. osamelou matkou, pretože má nárok nie na 28 týždňov ale na 36 týždňov. Pozor ale na trvalý pobyt /uvádzaš spoločnú domácnosť/ ak je totožný s tvojim nie je osamelá. Ono je to už napadnuteľné aj pri tej "spoločnej domácnosti". Toto je jediná výhoda - ak sa to dá u teba využiť. Žiadnu inú výhodu nevidím.Bonus a PnD - toto podľa mňa nemá s týmto nič moc spoločné, pretože na to je nárok tak či tak.
No, Lucy povedala, že bonus je závislý na spoločnej domácnosti.
Inak, bývajú spolu ale trvalý pobyt majú obaja u rodičov.
Ako preukážu spoločnú domácnosť?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Bonus nie je závislý na tom, že rodičia majú spoločnú domácnosť. Nárok na daňový bonus má daňovník, ak s ním dieťa žije v domácnosti ( § 33 Zákona o dani z príjmov).Tu je odkaz na § 115 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého domácnosť tvoria FO, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby. Domácnosť neznamená trvalý pobyt.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Johanka
Bonus nie je závislý na tom, že rodičia majú spoločnú domácnosť. Nárok na daňový bonus má daňovník, ak s ním dieťa žije v domácnosti ( § 33 Zákona o dani z príjmov).Tu je odkaz na § 115 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého domácnosť tvoria FO, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby. Domácnosť neznamená trvalý pobyt.
Johanka, ja som to myslela tak, že otec má nárok na daňový, ak žije s matkou a dieťatom v (spoločnej) domácnosti. Pojem spoločná domácnosť je aj v komentári k §33 zákona o dani z príjmov.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ja som len chcela zdôrazniť, že stačí keď otec žije s dieťaťom, nemusí žiť s matkou a dieťaťom. Tá baba tam nie je povinná .
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

eko
No, Lucy povedala, že bonus je závislý na spoločnej domácnosti.
Inak, bývajú spolu ale trvalý pobyt majú obaja u rodičov.
Ako preukážu spoločnú domácnosť?
Daňový bonus bude pripadať do úvahy po narodení dieťaťa, to rieš potom. Teraz treba riešiť poberanie materského - teda či bude osamelou matkou a bude poberať 36 týždňov alebo len 28 týždňov. Mimochodom, ak je matka zamestnaná daňový bonus si môže uplatniť pri ročnom zúčtovaní /ale aj ako SZČO pri DP// pri splnení zákonom stanovených podmienok. Ak už z toho vyťažiť tak: poberať materské ako osamelá matka, bez spoločnej domácnosti, bez nároku na bonus u otca, s ročným vysporiadaním daňového bonusu pri ročnom zúčtovaní alebo pri daňovom priznaní a keď to "prehrmí" nech si začne uplatňovať daňový bonus otec.
0 0
kika67 kika67

kika67 je offline (nepripojený) kika67

Keď nie su zobratí, matka dieťata dá čestené prehlásenie o tom, že bývajú v spoločnej domácnosti, je dobré k tomu priložiť potvrdenie o prechodnom pobyte alebo výmer z bytu.
0 0
eko eko

eko je offline (nepripojený) eko

Pepa
Daňový bonus bude pripadať do úvahy po narodení dieťaťa, to rieš potom. Teraz treba riešiť poberanie materského - teda či bude osamelou matkou a bude poberať 36 týždňov alebo len 28 týždňov. Mimochodom, ak je matka zamestnaná daňový bonus si môže uplatniť pri ročnom zúčtovaní /ale aj ako SZČO pri DP// pri splnení zákonom stanovených podmienok. Ak už z toho vyťažiť tak: poberať materské ako osamelá matka, bez spoločnej domácnosti, bez nároku na bonus u otca, s ročným vysporiadaním daňového bonusu pri ročnom zúčtovaní alebo pri daňovom priznaní a keď to "prehrmí" nech si začne uplatňovať daňový bonus otec.
Asi som tomu neporozumela:
ako si má uplatniť bonus, keď bude na materskej?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Dieťa sa ešte len narodí, predpokladám že matka je zamestnaná tak si daňový bonus uplatní pri ročnom zúčtovaní u zamestnávateľa.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

eko
Asi som tomu neporozumela:
ako si má uplatniť bonus, keď bude na materskej?
Ak mala v roku 2005 zdaniteľný príjem najmenej vo výške 6 nás. min. mzdy, pri ročnom zúčtovaní si uplatní daňový bonus od mesiaca, keď sa bábätko narodí.
0 0
eko eko

eko je offline (nepripojený) eko

Aha, už rozumiem, ale zamestnaná nebola.
Takže žiaden bonus pre matku.
Iba pre otca.
Ešte sa vrátim k spoločnej domácnosti. Keď majú v prenájme byt a ani jeden z nich tam nemá trvalý pobyt ako sa preukazuje spoločná domácnosť na bonus pre otca?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Ja by som chcela nejaké vyhlásenie od rodičov dieťaťa, že žijú v spoločnej domácnosti.
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

kika67
Keď nie su zobratí, matka dieťata dá čestené prehlásenie o tom, že bývajú v spoločnej domácnosti, je dobré k tomu priložiť potvrdenie o prechodnom pobyte alebo výmer z bytu.
Prikladám jeden článok, s ktorým súhlasím:

Podľa § 33 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov platí, že jednou z podmienok na uplatnenie daňového bonusu je, že vyživované dieťa zamestnanca (daňovníka) žije s ním v domácnosti. V zákone sa neuvádza, že musí byť zhodný trvalý pobyt s dieťaťom. Často sa stáva, že formálne je adresa iná, ale v skutočnosti osoby spolu žijú. Pri "domácnosti" sa zákon v tejto súvislosti "odvoláva" na ustanovenie § 115 Občianskeho zákonníka. Podľa tohto ustanovenia "domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby". Na uvedený účel stačí pre zamestnávateľa podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov zo závislej činnosti, v ktorom si zamestnanec nárok na daňový bonus uplatní (podpíše, že žije s dieťaťom v domácnosti) a predloží príslušný doklad (napr. rodný list, z ktorého je zrejmé, že je jeho otcom, a v prípade študujúceho dieťaťa, po skončení povinnej školskej dochádzky aj potvrdenie o štúdiu alebo potvrdenie príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o poberaní prídavkov na toto dieťa).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať