Zavrieť

Porady

Návšteva lekára

Dobrý deň,
chcela by som Vás poraďáci poprosiť o radu. V piatok som bola na vyšetrení (nie na ročnej ale mávam bolesti) u gynekologa nebola som objednaná takže som si to tam pekne odsedela a práve som dala šéfke priepustku s pečiatkou a povedala mi že prečo by mi mala uznať celý deň u jedného lekára. To čo jej mám k tomu priniesť video nahrávku z čakárne? Ale nie, podľa mňa to stačí, bola som u lekára prvý krát v tomto roku. Je na tom niečo zlé?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    rommy Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcela by som Vás poraďáci poprosiť o radu. V piatok som bola na vyšetrení (nie na ročnej ale mávam bolesti) u gynekologa nebola som objednaná takže som si to tam pekne odsedela a práve som dala šéfke priepustku s pečiatkou a povedala mi že prečo by mi mala uznať celý deň u jedného lekára. To čo jej mám k tomu priniesť video nahrávku z čakárne? Ale nie, podľa mňa to stačí, bola som u lekára prvý krát v tomto roku. Je na tom niečo zlé?
    Samozrejme, že máš nárok na celodenné vyšetrenie u lekára, dobre to poznám, ak je niekde veľa ľudí. Ak máš na priepustke potvrdený celý deň, tak nie je dôvod, aby ti zamestnávateľ návštevu u lekára na základe priepustky nepreplatil, máš na to právo v zmysle Zákonníka práce.

    § 141
    Dôležité osobné prekážky v práci
    (1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

    (2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

    a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
    1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

    Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

    "kancelárska sivá myš" ...viac Dana7
    Nie, naozaj na tom nie je nič zlé. Mne sa to u gynekologičky stáva bežne. Niekedy aj u mojej všeobecnej lekárky. A pokiaľ ide o § tak na školení nám bolo povedané, že pracovník má nárok na 7 dní plateného voľna, a keď donesie sedem lístkov za 1 týždeň hoci aj od toho istého lekára, tak je to len a len problém zamestnanca, že si to vyčerpal naraz a už vôbec nemá, čo zamestnávateľa zaujímať, či bol u jedného alebo sto lekárov v ten deň.

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    A vadí že na lístku nemám napísaný celý deň? Nikdy mi to doktor nepísal a bolo to ok.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    rommy Pozri príspevok
    A vadí že na lístku nemám napísaný celý deň? Nikdy mi to doktor nepísal a bolo to ok.
    No to je dosť problém, ak ja si to pýtam od lekára (je jedno od ktorého), tak mi povie, aby som si to tam napísala.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    rommy Pozri príspevok
    A vadí že na lístku nemám napísaný celý deň? Nikdy mi to doktor nepísal a bolo to ok.
    ak budeš mať na priepustke lekárom potvrdený odchod z ambulancie, nebudeš mať žiadny problém so zamestnávateľom.
    Platené volno sa totiž poskytuje na nevyhnutne potrebný čas na ošetrenie alebo vyšetrenie v zdr.zariadení.

    Nesúhlasím s odpoveďou dana7, že vyčerpanie plateného voľna je len vecou zamestnanca

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    No ja som si zobrala priepustku napísala som si meno a dátum a zaškrtla som návšetvu u lekára a na druhej strane mám dátumovku od lekára a pečiatku a podpis a nikdy to tu nebol problém, ale teraz som dala výpoveď tak je šéfka urazená. Môže sa stať že mi to neuzná? 10.6.09 idem ešte na jedno vyšetrenie a pre výsledky z prvého mám si to nechať dopísať?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    rommy Pozri príspevok
    No ja som si zobrala priepustku napísala som si meno a dátum a zaškrtla som návšetvu u lekára a na druhej strane mám dátumovku od lekára a pečiatku a podpis a nikdy to tu nebol problém, ale teraz som dala výpoveď tak je šéfka urazená. Môže sa stať že mi to neuzná? 10.6.09 idem ešte na jedno vyšetrenie a pre výsledky z prvého mám si to nechať dopísať?
    Šéfka je v práve, aj keď ti to doteraz tolerovala. Daj si dopísať odchod od lekára

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Hm lenže to bolo v piatok 29.5.09 a teraz idem až 10.6.09 to už budú výplaty hotové, čo sa môže stať ak mi to neuzná?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    rommy Pozri príspevok
    Hm lenže to bolo v piatok 29.5.09 a teraz idem až 10.6.09 to už budú výplaty hotové, čo sa môže stať ak mi to neuzná?
    to už je len o dôvere, že ti to uzná a prinesieš o tom doklad od lekára.
    Inak by si musela isť znovu k lekárovi do spracovania výplat.

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Hm ale to by som zase musela ísť cez prácu, čo už vedela som že teraz mi bude robiť všetko naschvál a takto som jej nahrala

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    rommy Pozri príspevok
    Hm ale to by som zase musela ísť cez prácu, čo už vedela som že teraz mi bude robiť všetko naschvál a takto som jej nahrala
    tak zavolaj lekárovi, nech ti potvrdí odchod meilom a 10.6. jej dodatočne dáš potvrdenú priepustku
    Naposledy upravil veronikasad : 01.06.09 at 10:38

    Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

    "kancelárska sivá myš" ...viac Dana7
    veronikasad Pozri príspevok
    ak budeš mať na priepustke lekárom potvrdený odchod z ambulancie, nebudeš mať žiadny problém so zamestnávateľom.
    Platené volno sa totiž poskytuje na nevyhnutne potrebný čas na ošetrenie alebo vyšetrenie v zdr.zariadení.

    Nesúhlasím s odpoveďou dana7, že vyčerpanie plateného voľna je len vecou zamestnanca
    No nemusíte súhlasiť, len chcem povedať, že to nie je názor môj, ale názor ľudí z ministerstva práce a inšpektorátu práce, ktorí nám to tako vysvetlili na školení. Zákon totiž nikde neurčuje, čo je nevyhnutne potrebný čas a ak je to vraj 7 dní za sebou u toho istého lekára, tak je to podľa "školiteľov" ok. Tak len toľko na okraj.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Dana7 Pozri príspevok
    No nemusíte súhlasiť, len chcem povedať, že to nie je názor môj, ale názor ľudí z ministerstva práce a inšpektorátu práce, ktorí nám to tako vysvetlili na školení. Zákon totiž nikde neurčuje, čo je nevyhnutne potrebný čas a ak je to vraj 7 dní za sebou u toho istého lekára, tak je to podľa "školiteľov" ok. Tak len toľko na okraj.
    Danka, nepísala som, že to nemôže byť 7 dní za sebou u jedného lekára.
    Ale musí ísť o ošetrenie alebo vyšetrenie v zdr.zariadení. § nenahrádzajú krátkodobú nemoc, keď pacient potrebuje byť doma.
    A "nevyhnutný čas" môže zamestnávatel požadovať potvrdením odchodu z ambulancie lekára

    tutiola je offline (nepripojený) tutiola

    obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac tutiola
    Potvrdenie mailom ti môže a nemusí uznať. Zase je to o dôvere a ochote. Ja by som to vyriešila tým, že zavolám na príslušnú ambulánciu, vysvetlím o čo ide a dohodnem sa s nimi, že pribehnem povedzeme v čase obedňajšej prestávky a vedúcej predložim lístok tak ako má byť, aby mi nemohla nič vytknúť. Inak by podľa môjho nemusela uznať § a považovať to za absenciu alebo by mohla tento deň počítať ako dovolenku. Ja keď potrebujem §, tak na lístku musím mať napísané " Platí celý deň" Píšem to ako skúsenosť z praxe.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.