Zavrieť

Porady

náklad súvisiaci s obstaraním

V r. 2008 sme kúpili auto z CZ. Bolo zapísane do HM. Dali sme ho prerobiť - techn. zhodn. Prerábka trvala do februára 2009. Auto sme doviezli a mali sme tieto náklady:
- poistka CZ na prevoz 8.2.
- prevozné číslo 8.2.
- dialničná známka 8.2.
- kolok na prihlásenie na OU 10.2.
- kontrola originality 11.2.
- PHM na prevoz a behačky na políciu... 8.2. a 11.2.
auto dostalo ŠPZ SK 15.2.
Všetky tieto náklady dám ako súčasť obstarávacej ceny? Ako to zaučtovať? Všetko spojím a zaučtujem to 11.2. ako súčet všetkých súm? - samozrejme VNZD.
Potom si dám do evidencie dlhodobého majetku zápis - náklady súvisiace s obstaraním.....11.2. VD xy suma..., alebo to pripočítam k nákupnej cene a hotovo?

Asi pre niekoho blbá otázka, ale ja to robím 1x.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Postupuješ podľa § 10 Postupov účtovania.

    Auto môžeš zaradiť do majetku, až ked sú splnené všetky povinnosti a zabezpečené technické funkcie.

    Všetky náklady do doby zaradenia majetku do používania vstupujú do obstarávacej ceny.

    Wanda9 je offline (nepripojený) Wanda9

    Mám sa dobre Wanda9
    kkllc Pozri príspevok
    V r. 2008 sme kúpili auto z CZ. Bolo zapísane do HM. Dali sme ho prerobiť - techn. zhodn. Prerábka trvala do februára 2009. Auto sme doviezli a mali sme tieto náklady:
    - poistka CZ na prevoz 8.2.
    - prevozné číslo 8.2.
    - dialničná známka 8.2.
    - kolok na prihlásenie na OU 10.2.
    - kontrola originality 11.2.
    - PHM na prevoz a behačky na políciu... 8.2. a 11.2.
    auto dostalo ŠPZ SK 15.2.
    Všetky tieto náklady dám ako súčasť obstarávacej ceny? Ako to zaučtovať? Všetko spojím a zaučtujem to 11.2. ako súčet všetkých súm? - samozrejme VNZD.
    Potom si dám do evidencie dlhodobého majetku zápis - náklady súvisiace s obstaraním.....11.2. VD xy suma..., alebo to pripočítam k nákupnej cene a hotovo?

    Asi pre niekoho blbá otázka, ale ja to robím 1x.
    Odpoviem asi nie na všetko, ale možno sa niekto pridá
    Všetky výdavky súvisiace s obstaraním auta od jeho kúpy do uvedenia do používania sú súčasťou jeho ocenenia a zvyšujú jeho obstarávaciu cenu. Keďže auto môžeš používať, až keď má pridelenú ŠPZ, ja by som tebou uvedené výdavky načítala ako súčasť ceny a v tejto sume by som auto odpisovala.
    Výdavky si radšej do denníka zapisujem tak ako nabehli, t.j. nie 1 sumou, lebo sú to výdavky od rôznych dodávateľov a v rôzne dni, ale možno to ide aj tak ako navrhuješ.
    Na kartu DHM by som to uviedla ako náklady súvisiace s obstaraním v 1 sume a niekde by som do poznámky ( hlavne pre seba ) poznamenala ako som sa dostala k výslednej sume.
    No, môj názor poznáš a budeme čakať, ako to riešia ostatní

    kkllc je offline (nepripojený) kkllc

    kkllc
    Ďakujem veľmi pekne za radu. Ale ako s PHM? Aj to dávam do ceny obstarania? Mne v nádrži ostalo ešte nafty. To musím prepočítať podľa km a spotreby?

    kkllc je offline (nepripojený) kkllc

    kkllc
    za náklady súvisiace s obstaraním DHM sa nepovažujú : náklady na vybavenie DHM zásobami - takže PHM dám rovno do nákladov?

    kkllc je offline (nepripojený) kkllc

    kkllc
    nie som si istá či v tomto prípade dialničná známka ide do obstarania HM, alebo do nákladov

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Dialničnú známku rovno do výdavkov, nebudeš ju odpisovať 4 roky keď je platná len v tomto roku

    kkllc je offline (nepripojený) kkllc

    kkllc
    Ďakujem.To je fakt. Ja som len preto tak uvažovala, lebo je kúpená pred zaradením a je na nej vyznačené prevozné číslo. Aj kolok za 3 Eurá je podla mna blbosť odpisovať 4 roky, ale postupy sú postupy.

    náklad súvisiaci s obstaraním

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.