Zavrieť

Porady

problém s podielovým vlastníctvom domu

veľmi rád by som sa informoval, moja priateka s roidičmi bývaj v rodinnom dome. priatelkin otec vlastní 1/12, no jej stara mama previedla na svoju dcéru svoj podiel, tak vlastní 10/12 a dalsí jeho brat vlastn´1/12. v tomto dome býva priatelka s rodicmi uz skoro 20 rokov a býva tu este snimi aj jej starka. je možné aby ich priatelkina teta, ta co vlastni 10/12 z domu vysťahoval alebo dala vysťahovať ???????????????
púrosím o radu súrne
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Ivan103 Pozri príspevok
    veľmi rád by som sa informoval, moja priateka s roidičmi bývaj v rodinnom dome. priatelkin otec vlastní 1/12, no jej stara mama previedla na svoju dcéru svoj podiel, tak vlastní 10/12 a dalsí jeho brat vlastn´1/12. v tomto dome býva priatelka s rodicmi uz skoro 20 rokov a býva tu este snimi aj jej starka. je možné aby ich priatelkina teta, ta co vlastni 10/12 z domu vysťahoval alebo dala vysťahovať ???????????????
    púrosím o radu súrne
    ďakujem
    No, vysťahovať priamo nie, pretože máte práva spoluvlastníka. Ale tá jej teta je väčšinovým spoluvlastníkom a preto ťahá za dlhší koniec. Môže navrhnúť vyplatiť ich podiel a tým sa stane výlučným vlastníkom. Môžu síce odmietnuť, ale keď podá návrh na vysporiadanie spoluvlastníctva na súd a navrhne vyplatenie menšinových podielov, má veľkú šancu na úspech. Potom, keď bude výlučným vlastníkom tak jej nič nebráni ich vysťahovať. Navyše sa môže kedykoľvek do domu prisťahovať a bývať tam, a to aj napriek tomu, že tam priateľka aj s otcom bývajú 20 rokov.

    Môžete spraviť iniciatívne protinávrh a ponúknuť tej priateľkinej tete, že odkúpite jej podiel. Cenu navrhnite na základe znaleckého posudku plus niečo navyše (teda 10/12 z hodnoty domu). Pokiaľ odmietne predať svoj podiel a naznačí, že bude chcieť dom, tak je najvyšší čas začať si hľadať vlastné bývanie.

    Neviem prečo previedla babka svoj podiel len na jedného potomka a ostatných takto znevýhodnila, ale predpokladám, že to bolo jej slobodné rozhodnutie a nedošlo k žiadnemu podvodu.

    problém s podielovým vlastníctvom domu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.