Zavrieť

Porady

PN a dobrovoľné nemoc.poistenie

Ahojte Poraďáci!

Mám nasledujúci problém. Už som si tu overovala infošky ohľadne dobrovoľného nemocenského poistenia a materskej dovolenky resp. PN. Od 01. 06. 2009 som sa prihlásila ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba a chcem si platiť z maximálneho vymeriavacieho základu. Splnila som aj podmienku platby 270 dní v posledných troch rokoch. Odhlásila som sa predtým z DNP k 31.12.2008. Včera mi prišlo zo sociálnej poisťovne potvrdenie o prihlásení, ale pridelili mi to isté "identifikačné číslo" ako som mala v predchádzajúcom poistení. Chcem sa spýtať, keď by som napr. nastúpila tento rok na PN, tak by mi ju počítali z rozhodujúceho obdobia roku 2008 alebo z tohto nového prihlásenia. Viem, že keď sa zruší a na novo založí poistenie, počíta sa z nového, ale myslela som, že mi pridelia aj iné identifikačné číslo. Ako to bude, keď mi ponechali to staré. Nebude pre mňa rozhodujúce obdobie roku 2008?

Ďakujem za odpoveď a prajem pekný dník
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

    31Jankal
    musíš byť prihlásená 270 dní z maximálneho vym. základu až potom sa ti budú vyplácať z toho dávky. Ak sa mýlim tak ma opravte. Takto som to ja pochopila, ked som sa bola prihlasovať do SP v marci na dobrovolne aj ked som už viac ako rok zamestnaná.
    Naposledy upravil 31Jankal : 02.06.09 at 11:14 Dôvod: zlé poradenie

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Nie, neboj sa, identifikačné číslo zostáva stále to isté, keď sa prihlásiš a odhlásiš aj 10x. Tvojím rozhodujúcim obdobím určite nebude rok 2008. Podľa toho, kedy Ti PN vznikne, to bude obdobie od 1.6.2009...
    Ak by si išla na PN v prvých 26 týždňoch, tak by Ti PN vyplácali z minima, aj keď máš teraz stanovený maximálny VZ. Až po uplynutí 26 týždňov Ti budú PN vyplácať z vymeriavacieho základu, ktorý si si stanovila v registračnom liste.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    luckapastvova Pozri príspevok
    Ahojte Poraďáci!

    Mám nasledujúci problém. Už som si tu overovala infošky ohľadne dobrovoľného nemocenského poistenia a materskej dovolenky resp. PN. Od 01. 06. 2009 som sa prihlásila ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba a chcem si platiť z maximálneho vymeriavacieho základu. Splnila som aj podmienku platby 270 dní v posledných troch rokoch. Odhlásila som sa predtým z DNP k 31.12.2008. Včera mi prišlo zo sociálnej poisťovne potvrdenie o prihlásení, ale pridelili mi to isté "identifikačné číslo" ako som mala v predchádzajúcom poistení. Chcem sa spýtať, keď by som napr. nastúpila tento rok na PN, tak by mi ju počítali z rozhodujúceho obdobia roku 2008 alebo z tohto nového prihlásenia. Viem, že keď sa zruší a na novo založí poistenie, počíta sa z nového, ale myslela som, že mi pridelia aj iné identifikačné číslo. Ako to bude, keď mi ponechali to staré. Nebude pre mňa rozhodujúce obdobie roku 2008?

    Ďakujem za odpoveď a prajem pekný dník
    rozhodujúcim obdobím bude rok 2009. Ale, aj keď si platíš odvody z max. vymer. základu, nemocenské v prvých 26 týždňoch poistenia bude vyplácané z min. mzdy

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    31Jankal Pozri príspevok
    musíš byť prihlásená 270 dní z maximálneho vym. základu až potom sa ti budú vyplácať z toho dávky. Ak sa mýlim tak ma opravte. Takto som to ja pochopila, ked som sa bola prihlasovať do SP v marci na dobrovolne aj ked som už viac ako rok zamestnaná.
    Janka pozri § 54 (o rozh období) a § 57 (o pravdepodobnom VZ)

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    luckapastvova Pozri príspevok
    Ahojte Poraďáci!

    Mám nasledujúci problém. Už som si tu overovala infošky ohľadne dobrovoľného nemocenského poistenia a materskej dovolenky resp. PN. Od 01. 06. 2009 som sa prihlásila ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba a chcem si platiť z maximálneho vymeriavacieho základu. Splnila som aj podmienku platby 270 dní v posledných troch dvoch rokoch. Odhlásila som sa predtým z DNP k 31.12.2008. Včera mi prišlo zo sociálnej poisťovne potvrdenie o prihlásení, ale pridelili mi to isté "identifikačné číslo" ako som mala v predchádzajúcom poistení. Chcem sa spýtať, keď by som napr. nastúpila tento rok na PN, tak by mi ju počítali z rozhodujúceho obdobia roku 2008 alebo z tohto nového prihlásenia. Viem, že keď sa zruší a na novo založí poistenie, počíta sa z nového, ale myslela som, že mi pridelia aj iné identifikačné číslo. Ako to bude, keď mi ponechali to staré. Nebude pre mňa rozhodujúce obdobie roku 2008?

    Ďakujem za odpoveď a prajem pekný dník
    Neviem, či išlo len o preklep, tak radšej som to opravila . Súhlasím s alušik. Samozrejme musí byť splnená vyššie uvedená spodmienka aspon 270dní v posled.dvoch rokoch pred vznikom PN.
    luckapastvova
    Ďakujem za rady a aj za opravu "preklepu". Chcem sa ešte spýtať, či by ste mi nevedeli vysvetliť, prečo v prvých 26 týždňoch čiže 6,5 mesiaca by mi vyplácali dávky z minima aj napriek tomu, že si platím z maxima?

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Tak je, žiaľ, napísaný zákon. Pozri:
    § 57
    Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok
    (1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak

    ...
    c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.
    (2) ... Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

    PN a dobrovoľné nemoc.poistenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.