Zavrieť

Porady

Zachovávanie mlčanlivosti

Dostal som sa k informácií, že mzdová účtovníčka by mala mať podpísanú "Dohodu o zachovávaní mlčanlivosti o skutočnostiach, s ktorými prišla do kontaktu počas výkonu práce v tomto pracovnom zaradení".
Neviem, či je táto informácia správna, či túto otázku neriešia niektoré iné legislatívne normy. Ak áno tak aké ?
Ak je nutné citovanú "dohodu" s učtovníčkou uzatvárať, prosím ak mi viete poradiť, alebo poskytnúť vzor takejto dohody, urobte tak.
Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    riaditel Pozri príspevok
    Dostal som sa k informácií, že mzdová účtovníčka by mala mať podpísanú "Dohodu o zachovávaní mlčanlivosti o skutočnostiach, s ktorými prišla do kontaktu počas výkonu práce v tomto pracovnom zaradení".
    Neviem, či je táto informácia správna, či túto otázku neriešia niektoré iné legislatívne normy. Ak áno tak aké ?
    Ak je nutné citovanú "dohodu" s učtovníčkou uzatvárať, prosím ak mi viete poradiť, alebo poskytnúť vzor takejto dohody, urobte tak.
    Ďakujem!
    Jednoznačne mlčanlivosť treba dodržiavať. Dávam Ti vzor upozornenia.

    .................................................. ........................
    organizácia

    Meno, priezvisko, titul.............................................
    Pracovné zaradenie v .............................................


    Vec: Dodržiavanie základných povinností zamestnanca podľa § 81 ZP, odsek f/
    u p o z o r n e n i e .

    Dôrazne Vás upozorňujem na dodržiavanie základných povinností zamestnanca podľa § 81 ZP, odsek f/ - zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých ste sa dozvedeli pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám.

    Odôvodnenie:
    -------------
    Povinnosť zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých ste sa dozvedeli pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám, vyplýva z ochrany údajov a záujmov jednotlivých občanov.

    Povinnosť zachovávať mlčanlivosť sa vzťahuje na všetky informácie, ktoré sa zamestnanci dozvedeli pri výkone práce a ktoré v záujme svojho zamestnávateľa majú byť utajené.

    Nedodržanie uvedeného budem kvalifikovať ako porušenie pracovnej disciplíny zvlášť hrubým spôsobom.Na tomto právnom základe môže zamestnávateľ so zamestnancom okamžite skončiť pracovný pomer.

    ............................
    riaditeľ

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    Ten podpis riaditeľa mi nechce dať na pravú stranu, snažila som sa o opravu, ale stále mi ho dá na ľavú. Nie je to mojím zavinením.

    jales je offline (nepripojený) jales

    jales
    Pripájam právny názor na danú problematiku, ktorý je zverejnený na stránke ministerstva práce.
    Otázka c. 6: § 119a – Mzda za rovnakú prácu a za prácu rovnakej hodnoty
    Môže zamestnávatel zaviazat zamestnanca v pracovnej zmluve, že neposkytne údaje o výške
    svojej mzdy ostatným spoluzamestnancom vrátane sankcií za porušenie tejto povinnosti?
    Odpoved:
    Podla § 81 písm. f) Zákonníka práce je zamestnanec povinný zachovávat mlcanlivost o
    skutocnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávatela
    nemožno oznamovat iným osobám.
    6
    Takýmito skutocnostami môžu byt informácie o ekonomickej situácii zamestnávatela
    alebo informácie charakteru obchodného tajomstva a pod. Ak by zamestnanec zneužil informácie
    získané u zamestnávatela v prospech iného subjektu, zamestnávatel môže na zabezpecenie
    práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vztahov uplatnit len sankcie uvedené
    v Zákonníku práce.
    Dohodnutá výška mzdy nepatrí medzi skutocnosti o ktorých sa zamestnanec mohol
    dozvediet pri výkone zamestnania. Prezradenie informácie o výške vlastnej mzdy alebo záujem
    zistit výšku mzdy iných zamestnancov nemožno považovat za hrubé porušenie pracovnej
    disciplíny s výnimkou zamestnancov, ktorí vykonávajú spracovanie miezd (v uctárni, v
    personálnom útvare a pod.). Ak zamestnávatel dohodne v pracovnej zmluve zákaz informovat
    iné osoby o výške mzdy a podmieni ho sankciami za porušenie zákazu, takýto postup je
    v rozpore so Zákonníkom práce.
    Ako vykladat pojmy „Rovnaká práca“ a „Práca

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    jales tu predsa išlo riaditeľovi o mzdovú účtovníčku, ktorá vie výšku mzdy u všetkých zamestnancov, resp. vo väčších podnikoch u tých, ktorých spracováva. Ja som dala vzor upozornenia, ktoré si každý môže upraviť podľa toho, o aké profesie a pracovné zaradenie sa jedná.

    Mzdár nesmie prezradiť výšku mzdy, odmeny a pod., lekár nesmie mimo určených blízkych príbuzných prezradiť zdravotný stav pacienta.....atď.
    Pokiaľ sa tak stane, je to hrubé porušenie pracovnej disciplíny a postih prislúcha podľa ZP.

    Zachovávanie mlčanlivosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.