Zavrieť

Porady

Odberatelska faktura

Na konci mesiaca sa vystavi faktura pre poistovne napr.na sumu 100 € poistovna ju odkontroluje a bud sa robi dobropis alebo tarchopis lenze to je dalsia faktura hoci pod tym istym cislom ako klasicka faktura ale mi ju da zvlast. Takze to vyzera nasledovne:
Faktura 100 €
Dobropis -20 €

Vysledná suma je 80 € co ma zaplatit poistovna. Oni to uhradia cez banku cize na BV mam len 80 €. Je spravne uctovanie ak dobropis aj fakturu vyparujem nasledovne?
Faktura: 311/602 100,-
Uhrada Fa: 221/311 100,-

Dobropis: 311/602 -20
Úhrada dobropisu 221/311 -20

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Kvietocek Pozri príspevok
    Na konci mesiaca sa vystavi faktura pre poistovne napr.na sumu 100 € poistovna ju odkontroluje a bud sa robi dobropis alebo tarchopis lenze to je dalsia faktura hoci pod tym istym cislom ako klasicka faktura ale mi ju da zvlast. Takze to vyzera nasledovne:
    Faktura 100 €
    Dobropis -20 €

    Vysledná suma je 80 € co ma zaplatit poistovna. Oni to uhradia cez banku cize na BV mam len 80 €. Je spravne uctovanie ak dobropis aj fakturu vyparujem nasledovne?
    Faktura: 311/602 100,-
    Uhrada Fa: 221/311 100,-

    Dobropis: 311/602 -20
    Úhrada dobropisu 221/311 -20

    Dakujem
    A nie je jednoduchšie účtovať úhradu hneď 80 EUR 221/311? Veď po zaúčtovaní dobropisu na 311 zostane fyzicky suma 80EUR. Neviem v akom softe je to účtované - ale v saldokonte vypárovať dobropis s faktúrou (prípadne cez interný doklad) by nemal byť problém.

    Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

    Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac Kvietocek
    Ano bolo by to jednoduchsie lenze vyparovat priamo v salde sa mi to neda takze by som to musela robit cez ID. Mne sa skôr teraz jedna o to ci pred danovou kontrolou by taketo uctovanie obstalo.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Kvietocek Pozri príspevok
    Ano bolo by to jednoduchsie lenze vyparovat priamo v salde sa mi to neda takze by som to musela robit cez ID. Mne sa skôr teraz jedna o to ci pred danovou kontrolou by taketo uctovanie obstalo.
    Preco by si nemohla uctovat cez ID vyparovanie dobropisu s fakturou? Je to standardna vec. Je to podla mna jednoduchsie ako uctovat v banke + aj - a pritom ten minus nenastal.

    Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

    Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac Kvietocek
    machinak Pozri príspevok
    Preco by si nemohla uctovat cez ID vyparovanie dobropisu s fakturou? Je to standardna vec. Je to podla mna jednoduchsie ako uctovat v banke + aj - a pritom ten minus nenastal.
    dakujem

    Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

    Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac Kvietocek
    No na ID by som musela minusovat dobropis t.j. vyzeralo by to asi takto

    FO123 20 €
    D123 -20 €

    nakolko sa v MRP neda vyparovat saldo rucne tak v rozdieli sice bude 0 ale nebude nikdy vyparovane nakolko zaciatocne pismena nie su rovnake

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Kvietocek Pozri príspevok
    No na ID by som musela minusovat dobropis t.j. vyzeralo by to asi takto

    FO123 20 €
    D123 -20 €

    nakolko sa v MRP neda vyparovat saldo rucne tak v rozdieli sice bude 0 ale nebude nikdy vyparovane nakolko zaciatocne pismena nie su rovnake
    Práve som to odkonzultoval s kolegom, ktorý robí v MRP. Cez interné doklady je možné vypárovať navzájom faktúru a dobropis. Hodnota ID bude v tom prípade nula. Ale stane sa to, že v salde bude dobropis ako uhradený a faktúra bude neuhradená vo výške 80EUR.

    Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

    Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac Kvietocek
    No je to dost komplikovane budem to ja radsej riesit cez ten vypis je to lepsi spôsob dakujem za ochotu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.