Zavrieť

Porady

dovoz PHM z poľska limit/sankcia

Ahoj,
Prosím poraďte mi koľko môžem prevážať napr. nafty v bandaskách v aute z poľska. Aká je sankcia za prekročenie? Ktorá legislatíva o tom hovorí?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    Pozri § 33 zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov.

    chytros je offline (nepripojený) chytros

    chytros
    § 33
    Preprava minerálneho oleja mimo pozastavenia
    dane na daňové územie na súkromné účely


    (1) Ak fyzická osoba na svoju vlastnú spotrebu (ďalej len súkromné účely ) sama prepraví na daňové územie minerálny olej uvedený do daňového voľného obehu v inom členskom štáte, z takto nadobudnutého minerálneho oleja nevzniká daňová povinnosť na daňovom území.

    (2) Odsek 1 neplatí, ak fyzická osoba na súkromné účely prepraví na daňové územie

    a) palivá,
    b) pohonné látky v iných než bežných nádržiach dopravných prostriedkov [§ 10 ods. 2 písm. i)] alebo v iných než prenosných nádržiach určených na tento účel.
    (3) V prípadoch uvedených v odseku 2 vzniká daňová povinnosť dňom prepravenia minerálneho oleja na daňové územie. Daňovým dlžníkom je fyzická osoba, ktorá prepravila minerálny olej na daňové územie, pričom je povinná bezodkladne podať daňové priznanie a zaplatiť daň; na daňové priznanie sa použije § 14 primerane.

    Ak tomu správne rozumiem, ak ma chytia policajti a ja budem mať povedzme 100l nafty v bandaskách, tak stačí povedať, že podám daňové priznamie podľa §14 tohoto zákona?

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    chytros Pozri príspevok
    § 33
    Preprava minerálneho oleja mimo pozastavenia
    dane na daňové územie na súkromné účely

    (1) Ak fyzická osoba na svoju vlastnú spotrebu (ďalej len súkromné účely ) sama prepraví na daňové územie minerálny olej uvedený do daňového voľného obehu v inom členskom štáte, z takto nadobudnutého minerálneho oleja nevzniká daňová povinnosť na daňovom území.

    (2) Odsek 1 neplatí, ak fyzická osoba na súkromné účely prepraví na daňové územie

    a) palivá,
    b) pohonné látky v iných než bežných nádržiach dopravných prostriedkov [§ 10 ods. 2 písm. i)] alebo v iných než prenosných nádržiach určených na tento účel.
    (3) V prípadoch uvedených v odseku 2 vzniká daňová povinnosť dňom prepravenia minerálneho oleja na daňové územie. Daňovým dlžníkom je fyzická osoba, ktorá prepravila minerálny olej na daňové územie, pričom je povinná bezodkladne podať daňové priznanie a zaplatiť daň; na daňové priznanie sa použije § 14 primerane.

    Ak tomu správne rozumiem, ak ma chytia policajti a ja budem mať povedzme 100l nafty v bandaskách, tak stačí povedať, že podám daňové priznamie podľa §14 tohoto zákona?
    Policajtom je to úplne jedno a pochybujem, že im je známa legislatíva spotrebných daní. Ak ťa ale zastaví Mobilná kontrolná skupina Colnej správy, tá sa určite bude zaujímať o pôvod prepravovanej nafty a bude vyžadovať doklady o jej nadobudnutí. Ak nebudú žiadne, uplatnia colníci ustanovenie § 12 ods. 2 písm. a) a súčasne aj pokutu podľa § 42 ods. 5 písm. a). Ak budeš mať doklady, je všetko v poriadku ale treba mať na pamäti, že si colníci ustriehnu dodržanie lehoty podľa § 14 ods. 3. Najhoršie sa ti ale môže stať, že ak sa domáknu, že takto pravidelne budeš prepravovať naftu, budú ťa sledovať a ak zistia, že tú naftu ďalej predávaš, budeš mať veľké problémy.

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    Ešte by som doplnil svoj príspevok, principiálne pri nadobúdaní tovaru súkromnými osobami v iných členských štátoch pre ich vlastnú spotrebu neexistujú žiadne množstvové obmedzenia! Ani ustanovenie § 33 nesleduje tento cieľ, účelom tohto ustanovenia zákona je zabrániť riziku spojenému s neprofesionálnou prepravou horľavých látok.

    dovoz PHM z poľska limit/sankcia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.