Zavrieť

Porady

Doplatiť daň spätne?

Pekný deň všetkým . Poraďte, mám domček skolaudovaný v júni 2004, bol oslobodený od dane zo stavieb. Zákon sa zmenil a žiadajú odo mňa spätne doplatiť rok 2005,6,7,8. Podľa mňa je to neoprávnene, alebo sa mýlim???
Anka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Ak sa zmenil zakon a podla vtedy (2005-2008) platneho zakona si mala povinnost platit, zial, nevyhnes sa tomu. Mozu ti vyrubit aj penale z omeskania. O co sa opieras, ked si myslis, ze neopravnene?

    Aankaa je offline (nepripojený) Aankaa

    Aankaa
    Ďakujem Lianka za reakciu. Ale, aj tak som v rozpakoch, kolaudovala som podľa starého zákona v 2004, pre rodinné novostavby bolo oslobodenie od dane 15 rokov. V 2005 zmena a teda to platí aj pre tých, ktorí kolaudovali v 2003, 2002, 2001.., 1998 ...? Alebo až pre tých, ktorí začali kolaudácie rokom 2005?
    Poraďte, kde to nájdem?
    Anka

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Novelizovany zakon od 1.1.2005 som nasla tu: http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...sion=8&pa=4652

    Komentar k novele od 1.1.2005 tu: www.lukacovce.sk/down/3/luk2.pdf. Pozri to dolezite upozornenie.

    Treba pozriet poriadne zakon, najma prechodne ustanovenia a odvolavky na paragrafy.

    Ľubica2 je offline (nepripojený) Ľubica2

    Ľubica2
    Aankaa Pozri príspevok
    Ďakujem Lianka za reakciu. Ale, aj tak som v rozpakoch, kolaudovala som podľa starého zákona v 2004, pre rodinné novostavby bolo oslobodenie od dane 15 rokov. V 2005 zmena a teda to platí aj pre tých, ktorí kolaudovali v 2003, 2002, 2001.., 1998 ...? Alebo až pre tých, ktorí začali kolaudácie rokom 2005?
    Poraďte, kde to nájdem?
    Anka
    Nárok na oslobodenie novostavby od DzN na 15 rokov nebol automaticky. Bolo potrebné o oslobodenie požiadať príslušného správcu dane t.j. obecný alebo mestský úrad, tí potom vydali rozhodnutie o oslobodení dane. Ak si si toto nesplnila máš smolu, lebo spätne sa to nedá uplatniť. A ak máš takého rozhodnute, tak ho predlož príslušnému referentovi.

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Lianka Pozri príspevok
    Novelizovany zakon od 1.1.2005 som nasla tu: http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...sion=8&pa=4652

    Komentar k novele od 1.1.2005 tu: www.lukacovce.sk/down/3/luk2.pdf. Pozri to dolezite upozornenie.

    Treba pozriet poriadne zakon, najma prechodne ustanovenia a odvolavky na paragrafy.
    My sme kolaudovali v roku 1998, tiež sa nás týkalo oslobodenie na 15 rokov, t.j. do roku 2013. Každoročne nám prichádza výmer z Obecného úradu za pozemky a iné miestne dane (pes, odvoz smetí a podobne), ale Obecný úrad nevyčísľuje daň zo stavieb, nakoľko oslobodenie sa nás týka naďalej. (a podľa mňa je to aj Váš prípad)
    Práve 2.6.09 mi prišiel výmer za rok 2009 a tiež s daňou zo stavieb vo výške 0,- €

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Ľubica2 Pozri príspevok
    Nárok na oslobodenie novostavby od DzN na 15 rokov nebol automaticky. Bolo potrebné o oslobodenie požiadať príslušného správcu dane t.j. obecný alebo mestský úrad, tí potom vydali rozhodnutie o oslobodení dane. Ak si si toto nesplnila máš smolu, lebo spätne sa to nedá uplatniť. A ak máš takého rozhodnute, tak ho predlož príslušnému referentovi.
    My sme menšia obec, cca 900 obyvateľov. úradníčky sú veľmi milé, nepamätám sa, že yb sme o túto úľavu žiadali, takže oni nás na túto možnosť určite upozornili samé....
    (ako vraví jeden náš rodinný priateľ: "u vás tak, u nás tak")

    Aankaa je offline (nepripojený) Aankaa

    Aankaa
    Aj ja som z obce, cca 1200 obyvateľov, všetko bolo s úradničkami ok, len zrazu chcú doplatiť spätne. A informujem sa preto, lebo skutočne som už počula mnoho vyjadrení a odvolaní a všetky názory sa dosť rozchádzajú, takže naozaj neviem teda, či platiť alebo ... starosta zháňa peniaze

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Aankaa Pozri príspevok
    Aj ja som z obce, cca 1200 obyvateľov, všetko bolo s úradničkami ok, len zrazu chcú doplatiť spätne. A informujem sa preto, lebo skutočne som už počula mnoho vyjadrení a odvolaní a všetky názory sa dosť rozchádzajú, takže naozaj neviem teda, či platiť alebo ... starosta zháňa peniaze
    "nepadlo" ti oslobodenie preto, že si nepodala po kolaudácii včas daňové priznanie na daň z nehnutelnosti ?

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    veronikasad Pozri príspevok
    "nepadlo" ti oslobodenie preto, že si nepodala po kolaudácii včas daňové priznanie na daň z nehnutelnosti ?
    v roku 2005 bolo treba podať nanovo - všetci vlastníci do 28.02.2005, aj keď už bol novelizovaný zákon....
    My máme vo výmere za stavbu v r. 2005 (pozrela som úmyselne)oslobodenie podľa §10, odst.1 písm. a) - stavby na bývanie...až doposiaľ - za rok 2009 tiež táto odvolávka....)

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Ano, to bol rok, kedy museli vsetci podat, bez ohladu na zmeny. Citaj zakon, co som ti prilozila. Uvahy nepomozu, paragrafy nepustia.

    Aankaa je offline (nepripojený) Aankaa

    Aankaa
    Ahojte:, včera som bola na obecnom úrade a opravili mi platobný výmer, neplatím daň spätne, a vzťahuje sa na mňa oslobodenie na 15 rokov. Vydiskutovala som si to tam a uznali mi.
    Ďakujem za vaše info.
    Anka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.