Zavrieť

Porady

neplatna vypoved - nahrada mzdy

Prosim o pomoc. Mam trozku zamotany pripad.

Zamestnanec bol u nas zamestnany na 40h/t uvazok a mal 16.000,- zakladny plat.
V 01/2002 riaditel jednostranne rozhodol, aby sme skratili zamestnancovi prac.uvazok na polovicu ( z 40h/t na 20h/t). S cim som nesuhlasila,ale poradil mu to uzasny pravnik. Hned na to dotycny dostal vypoved pre nadbytocnost a to s odstupnym v 04/2002 PP skoncil.
Samozrejme dal nas na sud. Mimosudne sa dohodli na vyplateni uslej mzdy ( za obdobie, ked mu bol skrateny uvazok a s tym aj odstupne) Tento rozdiel som mu doplatila v 12/2002 a odviedla som aj odvody a dan.
No sud pokracoval a to o neplatnom skonceni PP. Sud v 2/2005 zamestnanec vyhral.Rozviazanie PP z 4/2002 bolo neplatne a tak sa rozviazal PP k 30.06.2005 dohodou.
Sud rozhodlo,ze mu mame vyplatit nahradu mzdy za 9 mesiacov.
Prosim ako to mam ratat? Z pravdepodobnej priemerky za obdobie 4-6/2005? Alebo inej? A odvody? Vraj sa neodvadzaju. A dan?

Prosim poradte mi.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    On súd vyhral event. ste uznali, že zníženie mzdy bolo protiprávne, ja by som určite vychádzala z tej pravdepodobnej priemerky, nakoľko zníženie ste spravili svoľvoľne a protiprávne.... inak súhlasím so Somij

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ja by som vychádzala z priemerky za 4-6/2005. Kedže v tom období PP trval a on neodpracoval 22 dní alebo 170 hodín, použila by som pravdepodobný priemerný zárobok. Čo sa týka odvodov, ak súd rozhodol, že PP trval až do 30.6.2005 a vyplácaš to vo výplate za 6/2005, tak by si odvody podľa mňa mala platiť (SP aj ZP). Ak by bol súd ukončil PP skôr a vyplácala by si náhradu až po jeho skončení, vtedy by si odvody neplatila. Daň odvedieš podľa toho, či má podpísané vyhlásenie. Úprimne poviem, že neviem či je ešte v daňovom zákone klauzula, že ak je príjem vyplácaný za viac mesiacov, tak sa zdaní tak ako je pre zamestnanca výhodnejšie. Pri jednotnej dani to nie je až také podstatné - ak si nepodpíše vyhlásenie.

    Natka Szcz je offline (nepripojený) Natka Szcz

    Natka Szcz
    Dakujem a este otazocka/y )

    Riaditelka mi to dala az teraz, takze to budem vyplacat vo vyplate za 7/05. Takze odvody neplatim. A dan?
    Zaroven mi bolo povedane,ze kedze je vypoved z 4/2002 neplatna odstupne ma vratit spat. Odratam to z tejto nahrady, ktoru mu vyplatim. A mam odratet to co dostal v 4/2002 a aj co sme dobrovolne potom 12/2002 doplatili? Uz som z toho trochu ...

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    somij
    Úprimne poviem, že neviem či je ešte v daňovom zákone klauzula, že ak je príjem vyplácaný za viac mesiacov, tak sa zdaní tak ako je pre zamestnanca výhodnejšie. Pri jednotnej dani to nie je až také podstatné - ak si nepodpíše vyhlásenie.
    Janka, ustanovenie o výhodnejšom zdaňovaní v takýchto prípadoch už v zákone nie je.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    "Zaroven mi bolo povedane,ze kedze je vypoved z 4/2002 neplatna odstupne ma vratit spat. Odratam to z tejto nahrady, ktoru mu vyplatim. A mam odratet to co dostal v 4/2002 a aj co sme dobrovolne potom 12/2002 doplatili? "
    Ak máš odrátať odstupné, odrátaj ho v celej výške, v ktorej bolo vyplatené.

    endrju
    Janka, ustanovenie o výhodnejšom zdaňovaní v takýchto prípadoch už v zákone nie je.
    Ďakujem.

    Natka Szcz je offline (nepripojený) Natka Szcz

    Natka Szcz
    Kedze to budem vyplacat az teraz t.j. vo vyplate za 7/2005 tak odvody neodvadzam a dan ano. Vyhlasenie mal podpisane, ale PP skoncil 30.06.2005 takze narok na odpocitatelnu polozku nema?
    Napriklad:
    pravdepodobna priemerka za obdobie 4,5,6/2005 bude 95,-
    hruba nahrada mzdy za 9 mesiacov ( 95*174*9)je 148.770,-
    od toho odratam dan,cize 28.266,-
    a zaplatim mu 120.504,- Sk?
    Bude to takto spravne?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Pri zdaňovaní nie je až také dôležité do kedy trval pracovný pomer, ale či má podpísané vyhlásenie k dani na celý tento rok.
    Ak si ho na tento rok podpísal a pri ukončení pracovného pomeru neukončil jeho platnosť, uplatníš mu nezdaniteľnú časť kedykoľvek v danom roku, keď mu zdaňuješ príjem - teda aj teraz.
    Ak si vyhlásenie na tento rok podpísal a k 30.6. ukončil jeho platnosť (na 3.strane) alebo ak si vyhlásenie na tento rok ani nepodpísal, je tvoj výpočet správny.

    neplatna vypoved - nahrada mzdy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.