Zavrieť

Porady

vyradenie odpisovaneho majetku, ktoreho OC je menej ako 1700€

ahojte, hladam a nenasla som ziadnu suvisiacu temu...
potrebujem poradit. sice uz v hodine dvanastej, ale dufam, ze mi niekto pomoze. sme SRO, ktora ma hospod.rok konciaci k 31.3.2009. kedze novela majetkoveho zakona je platna od 1.3.2009, napadla nas taka vec, ze by sme uz v marci vyuzili novelu z. 60/2009 a odpisali zostatkove ceny uz doteraz odpisovaneho HIM, ktory mal obstaravaciu cenu nad 30.000SK ale nema OC 1700€.
mozem ci nemozem tych zopar kariet odpisat k 31.3.2009 ???
Naposledy upravil Dav : 31.07.09 at 06:14
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Podľa Zákona o dani z príjmov môžte tento majetok odpísať, ale novela Postupov účtovania hovorí o tom, že pre účtovné účely máte pokračovať v odpisovaní.

    SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

    SAIVI
    V roku 2005 kúpila SZCO účtujúca v JU malý sklad v OC 590,85 €, ktorý zaradila do 4 odpisovej skupiny a odpisovala. Kedže je to menej ako 1700€, može teraz zostatkovú cenu celú odpísať priamo do nákladov?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    SAIVI Pozri príspevok
    V roku 2005 kúpila SZCO účtujúca v JU malý sklad v OC 590,85 €, ktorý zaradila do 4 odpisovej skupiny a odpisovala. Kedže je to menej ako 1700€, može teraz zostatkovú cenu celú odpísať priamo do nákladov?

    Nie SAivi, bacha na toto: Pozorne čítaj, ale naozaj pozorne:

    (2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

    a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
    b) budovy a iné stavby106) okrem

    1. prevádzkových banských diel,
    2. drobných stavieb na lesnej pôde slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, 107)

    c) pestovateľské celky trvalých porastov108) podľa odseku 5 s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky,
    d) zvieratá uvedené v prílohe,
    e) iný majetok podľa odseku 6.

    NAčo si prišla?

    Zákon mi definuje jednoznačne:
    1. písmeno a: ...., kt. VC je viac ako 1700, €, ak by išlo o auto, unimobunku zar. 2.OS, notebook, vtedy možeš dať VOZD... bez mihnutia oka.

    2. písmeno čítaj aspoň dvakrát . A???
    Nedefinuje mi tu cenu 1700 €. ani akúkoľvek inú cenu. Nejde o samostatnú hnutelnú vec. Ide o stavbu, zaradenú do 4.OS, aj keď by bola cena čo i len 100 €, musím odpisovať 20 rokov.

    Toto si nikdy neuvedomujeme.
    Zdravím, prosím Vás potrebujem radu, potrebujem sa zbaviť majetku a teda chcem vedieť či by som mohla vyradiť dlhodobý homtný majetok ktorého oc je menej ako 1700,-eur jedným šupom do nákladov ??

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    To sa musíš spýtať na MF SR. Tak ako uvádzaš, "podarilo sa im" urobiť to inak v dani z príjmov a inak v účtovníctve a nik nevie ako z toho von !!!

    vaneta je offline (nepripojený) vaneta

    vaneta
    je august. Už to MF SR vyriešilo? mám majetku do 1700 EUR, chcem ho vyradiť z evidencie a jednorázovo odpísať.
    Ako mám postupovať?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    monique0203 Pozri príspevok
    Zdravím, prosím Vás potrebujem radu, potrebujem sa zbaviť majetku a teda chcem vedieť či by som mohla vyradiť dlhodobý homtný majetok ktorého oc je menej ako 1700,-eur jedným šupom do nákladov ??
    VYradiť?
    Vyradiť možeme majetok-zbaviť sa ho : na základe likvidácie, darovaním, predajom.....
    Ak mám majetok, (sme v PU):
    - rozmýšlam predovšetkým účtovne
    - a až potom daňovo.

    U nás na Slovensku sa rozmýsla len daňovo.

    Čo sa týka daní:
    Ak majetok splňa podmienky, kt. sú v súlade so zákonom, bude odpis v roku 2009 vo výške celej ZC. Teda ZC k 31.12.2009 bude nula.
    Ak naďalej využívam majetok v súvislosti s predmetom podnikania, majetok nevyraďujem, ostáva mi karta DHM naďalej.

    Učtovníctvo: naďalej odpisujem majetok v súvislosti s plánom účtovných odpisov. Možem odpisy prehodnotiť podla očakávaného využitia majetku, morálneho zastarania.....

    VYradenie:
    Ak sa chceme držať ZDP: majetok "doodpisujem" daňovo. MAjetok musím mať v evidencii k 31.12.2009, a 1.1.2010 sa možem rozhodnúť ho vyradiť. Mám nárok na daňový odpis. (už keď tak subjekty rozmýšlajú na základe novely)

    Učtovné odpisy by nemali by totožné s daňovými odpismi, nakolko sa majetok nenadobúda v januári....
    Ak som zakúpila OA, daňovo odpisujem 4 roky, ale účtovne, podla predpokladanej doby používania, tá može byť len 2 roky, jazdím vela (detto počítač)

    Ak som kúpila nábytok, daňovo odpisujem v 2.OS (zdá sa mi), ale účtovne možem odpisovať 10 rokov..... To je na UJ.

    Vyradiť, keďže sa rozmýšla daňovo 1.1.2010 má ZC nula, účtovná ZC je 1000 €:
    Čo mi bráni v tom, aby som urobila zápis v roku 2010,
    - predaj: 541/082
    - darovanie: 543/082
    - do osobného užívania: 491/082
    - likvidácia: 551/082
    ........

    Z o DPH mi hovorí v par. 54 o hnutel.veciach, kt. cena je 3319,39 a DP viac ako jeden rok, že je potrebné urobiť úpravu dane..... Ale v našom prípade, sa k tomuto nášmu majetku do 1700,-€ táto podm. nevzťahuje.... Takže DPH, netreba lámať hlavy

    Záver:
    Ak sa chcem zbaviť majetku, tak ho možeme vyradiť v zmysle zákonných postupov, majetok je daňovo vyporiadaný, a či už bude účtovný náklad v roku 2009, alebo 2010 to je teoreticky jedno. Ak majetok naďalej používam v UJ, načo sa ho mám zbavovať

    , skúsme nerozmýšlať len daňovo, myslime učtovne, a potom dańovo. Dane sú jedna vec, účtovníctvo vec druhá.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Prechodné a záverečné ustanovenia:

    (6) Pri hmotnom majetku, ktorého vstupná cena je 1 700 eur a menej, môže daňovník, ktorého zdaňovacie obdobie končí po 28. februári 2009, zahrnúť zostatkovú cenu v plnej výške do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009 v daňovom priznaní podanom po 28. februári 2009 alebo pokračovať v začatom odpisovaní podľa § 27 alebo § 28.

    Vyššie tým príspevkom som chcela povedať to, že ak sa zbavím majetku 30.12.2009, nezahrniem ZC v plnej výške do daňových výdavkov.

    Anna8 je offline (nepripojený) Anna8

    Anna8
    Dobry den,

    prosim Betka, mohli by ste mi vysvetlit Vasu poslednu vetu, myslim hlavne na tuto cast:
    "nezahrniem ZC v plnej výške do daňových výdavkov".

    Ja som na to isla tak, ze zostatkova cena majetku v pripade predaja alebo likvidacie je danovo uznanym vydavkom v celej vyske. Ak je rozdiel medzi danovymi a uctovnymi odpismi, tak v roku vyradenia je danova ZC vyssia ako uctovna ZC (kedze v tomto nemam narok na danove odpisy), ale rozdiel sa vyrovna odpocitatelnou polozkou k ZDP.
    Nemozem prist na to, preco ste pisali, ze sa nezahrnie V PLNEJ VYSKE?

    Prosim, vysvetlite mi, budem velmi rada, uz som z toho nejaka zmatena :-(

    dakujem vopred

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.