Zavrieť

Porady

POVINNOSTI ZAMESTNÁVATEĽA - MZDOVEJ ÚČTOVNÍČKY pri okamžitom skončení PP

Prosím Vás nerada by som niečo urobila nesprávne, a hlavne ma to zaujíma aj do budúcnosti. Môžte mi ozrejmiť pár vecí?
§ 76
Odstupné a odchodné

(5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.
Konkrétny môj prípad. ZC dal okamžité skončenie PP ku dňu 16.06.09. Na firme je výplatný termín 30teho nasledujúceho mesiaca.
Moja otázka znie: V ktorom výplatnom termíne som povinná mu toto odstupné vyplatiť, keď májové mzdy budú vyplácané 30.06, a júnové 30.07.?

Ďalej by ma zaujímalo stanovisko k tomuto odstavcu ZP



§ 75
Pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní

Na začiatok


(2) Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä

a) dobu trvania pracovného pomeru,
b) druh vykonávaných prác,
c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,
d) údaje o poskytnutej mzde za vykonanú prácu, o poskytnutej náhrade mzdy a náhrade za čas pracovnej pohotovosti, o zrazených preddavkoch na daň z príjmov a o ďalších skutočnostiach rozhodujúcich pre ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti a z funkčných požitkov a pre výpočet podpory v nezamestnanosti,
e) údaj o dohode o zotrvaní v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu, po vykonaní záverečnej skúšky alebo maturitnej skúšky, alebo po skončení štúdia, alebo prípravy na povolanie vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí (§ 53 ods. 2).
f) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76 ods. 6.
Tomu sa rozumie tak, že ak mi ZC donesie okamžité skončenie k 16.06. tak ja som povinná ho usadiť a povedať počkajte ešte V8m musím dať výstupné papiere?
Totižto riešim to kvôli tomu, že mi ZC povedal, že som povinná mu ich dať hneď pri skončení pracovného pomeru.
Ale ja si zas myslím, že tam musí byť predsa nejaká stanovená lehota.
Šak nemôžem odstaviť celú robotu a jemu na počkanie vystaviť tieto doklady. Jedná sa hlavne o zápočtový list. Lenže aby som ho vyplnila správne a úplne musím najskôr urobiť dve mzdy tj 05/2008, 06/2008, vypočítať odstupné a ešte pri tomto konkrétnom prípade sa pobavkať aj s výpočtom ex zrážky ktorá na daného ZC prišla 15.06.09.

A ešte mám jednu otázku.
Ex. titul a príkaz na začatie ex prišiel 15.06.09. ZC skončil k 16.06.2009. Na ktorú mdzu mu musím siahnúť?
Na májovú, aj júnovu a odstupné.
Alebo len na júnovú.
Ďakujem všetkým krásne za rady a postrehy.
Usporiadat
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

bv_alexandra Pozri príspevok
Prosím Vás nerada by som niečo urobila nesprávne, a hlavne ma to zaujíma aj do budúcnosti. Môžte mi ozrejmiť pár vecí?

Konkrétny môj prípad. ZC dal okamžité skončenie PP ku dňu 16.06.09. Na firme je výplatný termín 30teho nasledujúceho mesiaca.
Moja otázka znie: V ktorom výplatnom termíne som povinná mu toto odstupné vyplatiť, keď májové mzdy budú vyplácané 30.06, a júnové 30.07.? Ak končí PP dňa 16.6.2009, tak odchodné za výpovednú dobu počítaš v mzde za 06/2009, t.z. vyplatené bude 30.7.09

Ďalej by ma zaujímalo stanovisko k tomuto odstavcu ZP


Tomu sa rozumie tak, že ak mi ZC donesie okamžité skončenie k 16.06. tak ja som povinná ho usadiť a povedať počkajte ešte V8m musím dať výstupné papiere? áno Nika
Totižto riešim to kvôli tomu, že mi ZC povedal, že som povinná mu ich dať hneď pri skončení pracovného pomeru. Zápočet mu dáš hneď, aby ho mohol odovzdať novému zamestnávateľovi
Ale ja si zas myslím, že tam musí byť predsa nejaká stanovená lehota.
Šak nemôžem odstaviť celú robotu a jemu na počkanie vystaviť tieto doklady. nič sa nedá robiť, musíš mu vystaviť ZL Jedná sa hlavne o zápočtový list. Lenže aby som ho vyplnila správne a úplne musím najskôr urobiť dve mzdy tj 05/2008, 06/2008, vypočítať odstupné a ešte pri tomto konkrétnom prípade sa pobavkať aj s výpočtom ex zrážky ktorá na daného ZC prišla 15.06.09. Výšku zrážky za exekúciu neuvádzaš, nakoľko v druhom zamestnaní si výšku zrážky vypočíta ich mzdárka podľa výšky príjmu, len uvedieš, že má exekúciu a napíš tam č. ex

A ešte mám jednu otázku.
Ex. titul a príkaz na začatie ex prišiel 15.06.09. ZC skončil k 16.06.2009. Na ktorú mdzu mu musím siahnúť?
Na májovú, aj júnovu a odstupné.
Alebo len na júnovú.
Ďakujem všetkým krásne za rady a postrehy.
Prvú zrážku z exekúcie zrazíš už zo mzdy za 5/2006.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Renča ďakujem ale ešte k odstupnému.
Ak mu záp. list vystavím, je tam kolónka že ZC bolo vyplatené odstupné vo výške.
Takže tak či tak musím dopredu urobiť tie mzdy?!
A v podstate ku dňu vystavenia záp. listu odstupné ešte vypl nie je, tak tam dopíšem že bude vyplatené vo výpl. termíne 06/2009?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bv_alexandra Pozri príspevok
Renča ďakujem ale ešte k odstupnému.
Ak mu záp. list vystavím, je tam kolónka že ZC bolo vyplatené odstupné vo výške.
Takže tak či tak musím dopredu urobiť tie mzdy?!
A v podstate ku dňu vystavenia záp. listu odstupné ešte vypl nie je, tak tam dopíšem že bude vyplatené vo výpl. termíne 06/2009?
výšku odstupného v zápočtovom liste nemusíš uvádzať - to máš tlačivo z mzdového SW ?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

bv_alexandra Pozri príspevok
Renča ďakujem ale ešte k odstupnému.
Ak mu záp. list vystavím, je tam kolónka že ZC bolo vyplatené odstupné vo výške.
Takže tak či tak musím dopredu urobiť tie mzdy?!
A v podstate ku dňu vystavenia záp. listu odstupné ešte vypl nie je, tak tam dopíšem že bude vyplatené vo výpl. termíne 06/2009?
Nika, to nie je odstupné, ale odchodné za výpovednú dobu, nakoľko ide o okamžité skončenie PP v zmysle § 69 ZP odst. 1 písm. b).
Do tej kolónky napíš, že odchodné bude vyplatené v mzde za 06/2009 vo výške (vypočítaj si ho) v riadnom výplatnom termíne zamestnávateľa, čo je 30.7.2009, ale nemusíš tam písať nič.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

veronikasad Pozri príspevok
výšku odstupného v zápočtovom liste nemusíš uvádzať - to máš tlačivo z mzdového SW ?
Áno tlačivo je so SW Pohoda
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Baby Ďakujem Vám.
prečo som si nemohla vybrať radšej prácu upratovačky Chcela by som dostať do rúk toho kto ma osvietil, keď som sa rozhodovala akou cestou budem kráčať
.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

bv_alexandra Pozri príspevok
Baby Ďakujem Vám.

prečo som si nemohla vybrať radšej prácu upratovačky Chcela by som dostať do rúk toho kto ma osvietil, keď som sa rozhodovala akou cestou budem kráčať
.
Nika, prečo si myslíš, že by si ju nemohla začať robiť? Ešte nie je neskoro
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

mzdarka renca Pozri príspevok
Nika, prečo si myslíš, že by si ju nemohla začať robiť? Ešte nie je neskoro
Máte tam u vás voľné miesto
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

bv_alexandra Pozri príspevok
Máte tam u vás voľné miesto
Bohužial, je nátresk
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

mzdarka renca Pozri príspevok
Nika, to nie je odstupné, ale odchodné za výpovednú dobu, nakoľko ide o okamžité skončenie PP v zmysle § 69 ZP odst. 1 písm. b).
Do tej kolónky napíš, že odchodné bude vyplatené v mzde za 06/2009 vo výške (vypočítaj si ho) v riadnom výplatnom termíne zamestnávateľa, čo je 30.7.2009, ale nemusíš tam písať nič.
Odchodné definuje ZP ako nico uplne ine (§ 76 ods. 6)

"Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70%, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení"
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

mlisa Pozri príspevok
Odchodné definuje ZP ako nico uplne ine (§ 76 ods. 6)

"Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70%, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení"
Iste, je to nárok na 2 priemerné mesačné platy za výpovednú dobu. Zle som sa vyjadrila. Opravujem, nie je to ani odchodné, ani odstupné. Je to plnenie v zmysle § 69 odst. 4 ZP.

4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

mzdarka renca Pozri príspevok
Iste, je to nárok na 2 priemerné mesačné platy za výpovednú dobu. Zle som sa vyjadrila. Opravujem, nie je to ani odchodné, ani odstupné. Je to plnenie v zmysle § 69 odst. 4 ZP.

4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
ja len ze pozor na pojmy aby neskor nevznikol problem
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

mlisa Pozri príspevok
ja len ze pozor na pojmy aby neskor nevznikol problem
áno, rozumiem
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Keďže to nie je ani odstupné a ani odchodné, tak mám otázku
Z toho nároku na 2 priemerné mesačné platy - vypočítam teda aj odvody, aj daň?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bv_alexandra Pozri príspevok
Keďže to nie je ani odstupné a ani odchodné, tak mám otázku
Z toho nároku na 2 priemerné mesačné platy - vypočítam teda aj odvody, aj daň?
Áno, tak.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Tweety Pozri príspevok
Áno, tak.
A ešte mám otázočku. ZC bol zamestnaný od 24.11.2008 do 16.06.2009.
MOja otázka:
Napočítam všetky hrubé mzdy a vydelím koľkými mesiacmi? Osmimi?
Alebo mám napočítať len celé mesiace? Ďakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

bv_alexandra Pozri príspevok
A ešte mám otázočku. ZC bol zamestnaný od 24.11.2008 do 16.06.2009.
MOja otázka:
Napočítam všetky hrubé mzdy a vydelím koľkými mesiacmi? Osmimi?
Alebo mám napočítať len celé mesiace? Ďakujem
Kvoli comu?
Ak kvoli vypoctu odstupneho, tak to sa pocita z priemernej mzdy za posledny stvrtrok, teda ak to bude vyplacane v juni, tak za I.stvrtrok 2009.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

ivka70 Pozri príspevok
Kvoli comu?
Ak kvoli vypoctu odstupneho, tak to sa pocita z priemernej mzdy za posledny stvrtrok, teda ak to bude vyplacane v juni, tak za I.stvrtrok 2009.
nie kvôli odstupnému, kvôli tomuto:
Keďže to nie je ani odstupné a ani odchodné, tak mám otázku
Z toho nároku na 2 priemerné mesačné platy - vypočítam teda aj odvody, aj daň?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

bv_alexandra Pozri príspevok
nie kvôli odstupnému, kvôli tomuto:
Aj tak to pocitas z priemerneho platu a ten je v zakone definovany ako priemer za posledny stvrtrok.
Tak sa toho drz.
To vies aj zdovodnit zo zakona vypocet.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bv_alexandra Pozri príspevok
nie kvôli odstupnému, kvôli tomuto:
Nika, ide o toto?
(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
<DT>
Postupuješ rovnako ako pri odstupnom priemerkou podľa §134 ZP Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať