Zavrieť

Porady

odstranenie particie (budu problemy ?)

Mam tu jeden PC na preinstalovanie, ma jeden fyzicky HDD rozdeleny na 3 particie c=30GB, d=70GB, e=130GB (priblizne). Na cecku je system a na ostatnych su data, ktore tam musia po preinstalovani ostat.
Na tom c musim vytvorit dalsie 2 particie, cize na system ostane 14GB a dalsia part. bude 4GB a dalsia 12GB.
Takze c som zformatoval cele v suborovom systeme NTFS a nainstaloval som XP. Acronis disc directorom som chcel potom cecko rozdelit, ale pri preverovani cecka program zahlasil, ze nedokaze rozdelit c, lebo obsahuje chybne bloky.
Takze jedina vec co ma napada, je znova nabootovat s CD XP a tam odstranit particiu c a pri vytvarani novej zadat pre cecko 14GB (dalsie 2 by som vytvoril cez spravcu vo win)
Teraz otazka, niesom si celkom isty, ci sa mi tym odstranenim particie C neodstrania aj tie particie D a E, lebo zda sa mi, ze v minulosti som mal s tym problem. Moze niekto potvrdit, ci sa odstrania vsetky particie, alebo len ta particia C ?
Usporiadat
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Hm, no neviem. Urobil by som to takto: vyber ten HDD, daj do ineho PC. Pomocou partition magic zruš prislusne particie C, D a E, no pozor, budu mat v inom kompe ine pismena.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

možno bude najjednoduhšie ak vyberieš disk, dáš do iného pc, stiahneš dáta, čo majú zostať, zrušíš všetky partície a nanovo vytvoríš čo potrebuješ, potom formátovanie (nie rýchle) dáta nazad, kde majú byť, nazad do pôvodného pc a na záver inštalácia... aj keď nechápem načo má byť ten disk takto rozkúskovaný na 5 častí... ak tam bude len win... stačili by dve.
0 0
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

No mam doma len svoj PC a ten druhy na preinstalovanie. O presunuti HDD do druheho PC som myslel, ale ja mam ATA a on ma SATA, takze to nehrozi.
Skusim to este rozdelit v part. magic (mozno si s tym lepsie poradi ako acronis).
aj keď nechápem načo má byť ten disk takto rozkúskovaný na 5 častí... ak tam bude len win... stačili by dve.
budu tam este dalsie 2 OS
Myslel som si, ze tam dam vmware workstation a budu tam virtualne stroje (tie dalsie 2 OS) ale po nainstalovani ubuntu (instalacia prebehla korektne) a naslednom spusteni nabehoval asi 15 min a nenabehol, tak som ho nasilu vypol (RAMM ma 1GB a CPU 1.8GHz)
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Všetky partície a logické disky si ošetri pri inštalácii W. Nedotýkaj sa logických diskov na ktorých máš údaje. Tým ostanú zachované. Už som to tak robil. Ale aj tak ich odporúčam zálohovať. Žiadne dodatočné delenie neodporúčam - je to zbytočná komplikácia.
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

ak budeš preinštalovávať aj win tak najprv ten, lebo ti zmagori multiboot. potom dáš ubuntu a sám vytvorí grub, kde bude v menu aj win.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Fero11 Pozri príspevok
N. O presunuti HDD do druheho PC som myslel, ale ja mam ATA a on ma SATA, takze to nehrozi.
Ten disk je ATA a na tom druhom PC sú konektory SATA? Tak potom to pôjde, veď každá ZD má aj konektory ATA, nielen SATA.
0 0
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

sthruska Pozri príspevok
Všetky partície a logické disky si ošetri pri inštalácii W. Nedotýkaj sa logických diskov na ktorých máš údaje. Tým ostanú zachované. Už som to tak robil. Ale aj tak ich odporúčam zálohovať. Žiadne dodatočné delenie neodporúčam - je to zbytočná komplikácia.
Sak to som sa pytal, ze ci mozem dat odstranit tuto particiu na ktorej je C, ale bojim sa, ze sa zrusia aj tie ostatne (teoreticky by tam malo ostat D a E a to co odstranim, tak by malo byt ako miesto bez oddielu).
Potom by som tam mohol vytvorit dalsiu particiu, ale nie uz 30GB, ale 14GB ....
No zalohovat pomaly 200GB nemam kde!
0 0
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

Chobot Pozri príspevok
Ten disk je ATA a na tom druhom PC sú konektory SATA? Tak potom to pôjde, veď každá ZD má aj konektory ATA, nielen SATA.
NIE, ten HDD ma len konektor SATA a ja mam na doske len ATA (resp. PATA)
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

vrámci prvej fyzickej partície vytvoriť logickú jednotku by mohlo ísť, ale nerobil by som to pod windowsom, lebo tam to riziko je... Píšeš, že tam pôjde ubuntu. To hneď na začiatku pri inštalácii by ti malo vyobraziť jednotku a tam posuvníkom môžeš zmenšiť c: a pripojíš ho ako "/" potom si vytvoríš swap oddiel a pripojíš ho ako "swap"
d: e: nechaj ako windows oddiel
0 0
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

OK, takze part. magic to zobral HDD mam rozdeleny tak ako som chcel. Este som zabudol napisat, ze tam ma byt aj Win ME na to som si vyhradil tych 6,8GB FAT32, ale nedokazem to nainstalovat. Spustaciu disketu to nezobere, na vystupe pise chybu a do dosu sa inak neviem dostat, cez F8 mi to hodi ponuku, len z ktoreho zariadenia chcem bootovat.
Poradi niekto ??
pqm.JPG  
0 0
Stevo5 Stevo5

Stevo5 je offline (nepripojený) Stevo5

Skús si v BIOSe nastaviť ako prvé boot zariadenie FDD. Potom by to malo zobrať a nabootovať z diskety.
Píšeš že "Spustaciu disketu to nezobere, na vystupe pise chybu" - ako si to skúšal? Akú chybu? Je podpora v BIOSe? Je tá disketa bootovacia? Ak nie - dá sa stiahnuť z internetu, robil som to, ale link ti neviem už dať.
Nestačí to tak, že disketu sformátuješ na bootovateľnú, musia na nej byť aj iné súbory aby sa s tým dalo pracovať. Mám doma boot diskety Win95; 98; ME - zo systémov ako som nimi prechádzal, ak chceš pošlem ti to v prílohe E-mailom.
Naposledy upravil Stevo5 : 19.06.09 at 13:46
0 0
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

samozrejme v biose je to nastavene aby bootovalo z diskety, stiahol som aj z netu bootovaciu disketu a aj ked das formatovat disketu, tak je tam moznost vytvorenia diskety pre zavedenie MS-DOS (alebo tak nejak)
Napise to error a chyba je, vymente dysketu a stlacte nejaku klaves
0 0
Stevo5 Stevo5

Stevo5 je offline (nepripojený) Stevo5

Pri niektorých verziách bolo treba viac diskiet, bootovanie skončilo až keď sa nahral systém z poslednej.
Neviem už naisto, ale ak si len vytvoríš boot disketu, nevie to niektoré príkazy, nie sú tam všetky súbory ako pri diskete ktorá sa vytvorila pri inštalácii systému.

Pre istotu som si teraz tú disketu načítal, je na nej 48 súborov a jeden archív. Ja som si to ale upravoval, je tam vložený aj free Volkov commandér - súborový manažér DOS (niečo ako Norton ak poznáš).
Máš tam aj súbory "Fdisk; Himem.sys; Format.com; Command.com ...? Tiež si myslím že tam nebudeš mať Autoexec.bat a Config.sys, alebo budú prázdne. Sú to dôležité súbory bez nich DOS nejde. Po vytvorení formátovaním nie je tam ani podpora vytvorenia RAM disku, z neho potom prebieha inštalácia. Chýba aj podpotra CD-ROM a kadečo iné.
Naposledy upravil Stevo5 : 19.06.09 at 14:20
0 0
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

win 98/ME ... som neinstaloval ani nepamatam, ale viem, ze boot disketa bola vzdy jedna mam ju odlozenu. Tento PC uz nemam, takze bohuzial chlapik to dostal len s XP ubuntu som povedal nech si pozrie live a ak sa mu zapaci, nech si nainstaluje, particiu na "/" a swap ma vytvorene.
A co sa tyka suborov, tak bolo ich tam asi 24 (ja nemam FDD namontovanu) aj s archyvom
Lenze nefungovalo mi to ani cez VMware workstation (ubuntu sa nainstalovalo OK, ale win ME uz nie nebootovalo )
0 0
Stevo5 Stevo5

Stevo5 je offline (nepripojený) Stevo5

Ano, už si spomínam - je to nejaký piatok - boot disketa bola len jedna, až WinXP (alebo to bol 2000??) mal 4 záchranné diskety. Tak prepáč.
Ale s tým bootovaním - dal som si prácu a vyskúšal som to teraz u seba, boot z Win ME diskety je v pohode. Po spustení sa spýta či chcem spustiť PC s podporou CD ROM, bez podpory CD ROM, alebo v minimálnej konfigurácii.
MB je ASUS, M2A-VM, Systém XP PRO SP3, all upgrade.
Asi máš niečo s tou tvojou disketou alebo bude niekde inde chyba, malo by to ísť.
0 0
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

skus mi poslat tu disketu
0 0
Stevo5 Stevo5

Stevo5 je offline (nepripojený) Stevo5

Posielam, najprv som spravol RAR, to nezobralo, teraz skúsim ZIP.
Iste vieš že boot nejde normálne kopírovať, DOS príkaz na kopírovanie systému bol "SYS odkiaľ/kam", ale v XP som to neskúšal. Budeš si musieť vytvoriť svoju boot disketu formátovaním a tieto súbory na ňu skopírovať/prepísať.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Fero11 Pozri príspevok
NIE, ten HDD ma len konektor SATA a ja mam na doske len ATA (resp. PATA)
... v prípade nekompatibility takých dvoch PC zvyknem používať na prenos dát medzi nimi externé boxy - USB by mali mať oba PC...
0 0
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

Stevo5 Pozri príspevok
Posielam, najprv som spravol RAR, to nezobralo, teraz skúsim ZIP.
Iste vieš že boot nejde normálne kopírovať, DOS príkaz na kopírovanie systému bol "SYS odkiaľ/kam", ale v XP som to neskúšal. Budeš si musieť vytvoriť svoju boot disketu formátovaním a tieto súbory na ňu skopírovať/prepísať.
dik, zajtra to skusim
0 0
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

Stefan2005 Pozri príspevok
... v prípade nekompatibility takých dvoch PC zvyknem používať na prenos dát medzi nimi externé boxy - USB by mali mať oba PC...
Bohuzial tymto by som nic neporiesil
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať