Zavrieť

Porady

ŠKODA a jej účtovanie

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. V našej firme došlo ku škodám vo výrobe spôsobených poklesom napätie elektrickej energie, pričom nám vznikli tieto straty:

1.)Strata na kvalite výrobku, ktorý bol následne preradený z kategóre 1.kvality do 2.kvality.

2.)Strata na množstve, čiže sme vyrobili menej ako by sme vyrobili keby k poklesu el. energie nedošlo.

3.)Strata spôsobená poškodením častí stroja, ktoré sme museli vymeniť. Tie časti sa pôvodne účtovali na 501 - do spotreby

Ako by ste účtovali jednotlivé prípady?
Hlavne mám problém s množstevnou stratou, je potrebné účtovať o ušlom zisku? A ako?

Prosím Vás veľmi pekne o radu a vopred ďakujem za každý príspevok.
Bea
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Pdľa mňa o uvedených škodách sa nebude vôbec účtovať (iba ak vo vnútropodnikovom alebo manažérskom účtovníctve).
    Pre účely účtovníctva je škoda definovaná v § 26 ods. 6 zákona o účtovníctve. V zásade ide iba o neodstrániteľné poškodenie, zničenie, odcudzenia alebo stratu majetku účtovnej jednotky.

    To je niečo iné, ako pojem škody pre účely obchodného alebo občianskeho zákonníka. Tam navyše nie je žiadna presná definícia škody.

    Takže Vám vznikla škoda v zmysle obchodného práva, ale asi sa o nej nebude osobitne účtovať. Vo výsledku hospodárenia sa to však aj tak prejaví.
    Napríklad v nižšších tržbách za výrobyky zníženej kvality, zvýšení nákladov na opravy, znížení výroby a tým aj výnosov a podobne.

    ŠKODA a jej účtovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.