Zavrieť

Porady

Taktovanie procesora - chyba, nenabehne monitor

Zdravím, mám problém.. pred časom som taktoval trošku procák, avšak po restarte pc mi vyplo monitor (ako keby som mal vypnutý komp a monitor zapnutý, také to blikanie...). Myslel som že je to v GK, tak som ju dal do ocovho pc, a tam tiež nešla. Tak som objednal novú, a tá robí to isté... čo s tým môže byť? pls poradte..

Ram testované na inom pc, idú v pohode...
Reset cmos nepomohol
SKúšal som odpojiť komponenty vrátane procáku a postupne ich tam hádzť naspäť, ani to nepomohlo.
Dnes ráno sa mi monitor zapol cca na 5 sekúnd(dioda zasvietila na zeleno, ako keby do nej šiel signál) a potom znova vypol.
Čo s tým môže byť?

Zostava:
MB - Asus P5Q
PRocak - Intel COre 2 duo e7200
Ram- 2x 1gb Kingston 800mhz
GK - MSI Ati radeon 4850 ddr3 512mb
Zdroj - Eurocase 450w

ďakujem za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Mas elektricke napajanie monitora zvlast alebo cez PC?

    Niekedy pomoze to oddelit, lebo zdroj nestiha ....

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    KutuzovSVK Pozri príspevok
    Zdravím, mám problém.. pred časom som taktoval trošku procák, avšak po restarte pc mi vyplo monitor (ako keby som mal vypnutý komp a monitor zapnutý, také to blikanie...). Myslel som že je to v GK, tak som ju dal do ocovho pc, a tam tiež nešla. Tak som objednal novú, a tá robí to isté... čo s tým môže byť? pls poradte..
    Čo to znamená "trošku"? Koľko si pridal na frekvencii? Pridával si viac, ako 10%? Je to síce málo pravdepodobné, ale mohol si pošahať procák. Píšeš, že si resetol CMOS a ani tak to nenabehlo. Potom to nevyzerá na chybu taktovania, ale na chybu niektorého komponentu (ktorý ale mohol zlyhať pri netaktnom taktovaní).

    AK je monitor v poriadku (odskúšaj ho na druhom PC), potom ti vlastne nenabehne PC. Treba zvoliť tento postup a zistiť, ktorý komponent je v háji (postup je v príspevku č. 19):

    http://www.porada.sk/t93593-nejde-mi...vobec-nic.html

    JE možné, že ti odišiel zdroj. Ak tým postupom nezistíš chybný komponent, tak začni s kúpou zdroja.
    praveže som ho dosť rapídne zvýšil, bez toho aby som lockol PCIe a zvysil frekvenciu ramiek som ho dal na 8x400

    Skúšal som ten postup, nič nenabehne... ani nepípa..
    Zdá sa mi že niečo čudne hučí v zdroji, ale nie som si istý a doma nenmám iný zdroj s napájaním na 24pin.
    Bude vadiať ak ho dám na 20 pin? rozbehne sa? ak bude odpojené všetko, len aby som edel že mb a procák sú v pohode...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    KutuzovSVK Pozri príspevok
    praveže som ho dosť rapídne zvýšil, bez toho aby som lockol PCIe a zvysil frekvenciu ramiek som ho dal na 8x400

    Skúšal som ten postup, nič nenabehne... ani nepípa..
    Zdá sa mi že niečo čudne hučí v zdroji, ale nie som si istý a doma nenmám iný zdroj s napájaním na 24pin.
    Bude vadiať ak ho dám na 20 pin? rozbehne sa? ak bude odpojené všetko, len aby som edel že mb a procák sú v pohode...
    Áno, bude vadiť, pretože práve základná doska a procesor potrebujú to napájanie 20+4 pinové. Staršie dosky a procesory nemali tak vysokú spotrebu, preto stačilo 20 pin. napájanie, ale novšie potrebujú viac šťavy, preto sa pridali tie 4 piny. Energia z nich ide práve do procesora.

    Skús kúpiť na inzerát nejaký lacnejší zdroj a skús ho zapojiť. Ak ani potom doska s procesorom ani nepípnu, tak bude v čudu jeden z nich.

    To je to riziko taktovania... Aspoň si sa poučil. Treba si predtým prečítať dosť literatúry (aspoň na nete).

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    skús urobiť reset biosu. Nabehne do defaul nastavení a ak nieje poškodený cpu alebo zdroj tak nabehne. Ak bude pípať doska je v poriadku... ak pípa pravidelne tak je poškodená RAM, ak pípa dlhý a pár krátkych, je chyba v grafike.
    Niekedy po výraznom taktovaní nepomôže hneď prvý reset cmos... nemáš už čo stratiť
    no, resetoval som bios uz minimálne 20 krát.. a to aj vybratím baterky aj jumprom, skúšal som aj na pol hodky...
    POdľamna to budem ožno v zdroji, tak čudne hučí sem tam, ako keby piskal..
    skúsim si požičať nejaký od kamaráta...

    // myslíte, že som tým mohol odpáliť bios?

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    bios nie... skôr procesor... štandardný chladič nemusel stačiť... snáď to bude iba zdroj.
    Pre budúcnosť, cpu sa netaktuje naraz vysoko, ale frekvenciu dvíhaš postupne na FSB max. 5 MHz naraz

    pistik71 je offline (nepripojený) pistik71

    pistik71
    KutuzovSVK Pozri príspevok
    Zdravím, mám problém.. pred časom som taktoval trošku procák, avšak po restarte pc mi vyplo monitor (ako keby som mal vypnutý komp a monitor zapnutý, také to blikanie...). Myslel som že je to v GK, tak som ju dal do ocovho pc, a tam tiež nešla. Tak som objednal novú, a tá robí to isté... čo s tým môže byť? pls poradte..

    Ram testované na inom pc, idú v pohode...
    Reset cmos nepomohol
    SKúšal som odpojiť komponenty vrátane procáku a postupne ich tam hádzť naspäť, ani to nepomohlo.
    Dnes ráno sa mi monitor zapol cca na 5 sekúnd(dioda zasvietila na zeleno, ako keby do nej šiel signál) a potom znova vypol.
    Čo s tým môže byť?

    Zostava:
    MB - Asus P5Q
    PRocak - Intel COre 2 duo e7200
    Ram- 2x 1gb Kingston 800mhz
    GK - MSI Ati radeon 4850 ddr3 512mb
    Zdroj - Eurocase 450w

    ďakujem za rady
    No pises o monitore, ale monitor ti predsa nepovie ci ti ide pocitac.
    Pises ze si dal GK do ineho PC a nesla, ale ani nova karta ti v PC nejde. Aku kartu si kupil (to co pises je stara alebo nova karta?)? Urcite ma pridavne napajanie - pripojil si ho? (blba otazka, ale obcas sa stane). Zdroj mas sice 450w, ale je to Eurocase a tazko povedat ake ma vnutorne zapojenie, resp. max odber na kanaloch. A tiez ak tam mas viac CD/DVD alebo HDD, tak to nestaci.
    Je teda mozne ze ti najprv odisla GK (ktora bola slabsia, resp. menej narocna na odber energie) a ked si tam dal novsiu vykonnejsiu, tak nestiha zdroj (k tej karte sa pise "We recommend a power supply with a minimum power output of 500-600W").

    A.Zurek je offline (nepripojený) A.Zurek

    A.Zurek
    Nepíšeš či ti BIOS vyhlási neakú chybu pípaním. Inač mám taký pocit, že to bude (tak ako tu uz bolo písané) zdrojom.
    No, stará karta bola ati radeon x1650 512mb ddr2
    Nová je Msi ati radeon 4850 ddr3 512mb s prídavným napájaním( je zapojené cez redukciu z dvoch molexov.
    Ten zdroj podla mna nebude stacit, chcel som ho casom vymenit..
    CO sa týka zvyšných mechaník, mam jeden 160gb sata disk, a jednu dvd napalovacku lg...
    Bios nezahlási žiadnu chybu pípaním, na to som zvyknutý..(aj v manuále od dosky sa píše čo aké pípanie znamená,m takže by som si s tým poradil..)
    ďakujem za rady zatiaľ

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    KutuzovSVK Pozri príspevok
    no, resetoval som bios uz minimálne 20 krát.. a to aj vybratím baterky aj jumprom, skúšal som aj na pol hodky...
    POdľamna to budem ožno v zdroji, tak čudne hučí sem tam, ako keby piskal..
    skúsim si požičať nejaký od kamaráta...

    // myslíte, že som tým mohol odpáliť bios?
    Nie, nemyslím si. BIOS je uložený v operačnej pamäti na základnej doske v jenom čipe. Táto pamäť je ale závislá na napájaní, preto musí byť na základnej doske baterka, ktorá zabezpečuje napájanie tohto čipu, v ktorom je uložené nastavenie BIOSu. Pokiaľ sa baterka odstráni, tak BIOS sa vymaže o pamäte. Vymazať sa dá aj pomocou jumpera.

    Vymazaním ale BIOS z dosky nezmizne, je uložený ešte v jenom mikročipe, tzv. EEPROM čipe. Je to programovateľný čip, z ktorého v prípade vymazania BIOSu z pamäte dosky sa tento BIOS znovu natiahne, bohužiaľ len v základnom nastavení. Z tohto čipu BIOS bežný užívateľ nedokáže odstrániť ani vymazať. Existujú však utility, pomocou ktorých sa BIOS v EEPROM čipe dá preprogramovať - tento proces sa volá flashovanie BIOSu. Teda ak je potrebné natiahnuť novú verziu BIOSu pre ZD, tak si môžeš od výrobcu stiahnuť nový BIOS a pomocou rôznych utilít vymazať pôvodný BIOS z EEPROM čipu a nahrať do neho nový.

    Bežne sa to robí v DOSe, ale existujú aj programy, čo to robia počas chodu WIndowsu. Také ale z vlastnej skúsenosti nedoporučujem, stalo sa mi totiž, že počas nahrávania novej verzie BIOSu sa systém reštartol a nový BIOS sa nestihol naprogramovať do EEPROM čipu. Tým pádom základná doska zostala nefunkčná, lebo nemala odkiaľ natiahnuť BIOS.

    Ale ani v takom prípade ešte nie je všetko stratené, lebo autorizovaný servis dokáže buď ten čip znovu naprogramovať, alebo ho môže vymeniť za nový s naprogramovaným BIOSom. V AGEMe mi to spravili do 3 dní v rámci záruky.

    Takže ako vidíš, BIOS si na 99% nemohol pošahať, lebo pretaktovaním ten EEPROM čip vôbec neovplyvníš. Pri zlom pretaktovaní by nanajvýš po načítaní BIOSu prestal fungovať procesor, ale pri novom reštarte a nastavení BIOSu na default hodnoty by sa mal dať do pôvodného stavu. Jedine keby si sa bol snažil flashovať BIOS a niečo by sa počas nahrávania novéo BIOSu pokašľalo, vtedy by mohol byť problém s BIOSom. TAkže - flashoval si BIOS?

    Skôr predpokladám, že tým, že si nastavil vysokú hodnotu frekvencie, tak buď prehriatím odišiel procesor, alebo procesor mal obrovskú spotrebu a zdroj sa pri tom vypálil (možno niektorá jeho vetva) a preto ti teraz nenaskočí PC vôbec. Ja tipujem že problém bude buď v zdroji, alebo v procesore, alebo na treťom mieste bude v háji ZD.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.