Zavrieť

Porady

Živnosť popri zamestnaní

Ahojte,
chcela by som vedieť ako je to teraz so založením živnosti popri zamestnaní:
treba ísť na živnostenský úrad, odtiaľ viem, že živnosť nahlásia na DÚ, ale čo so SP a ZP, tam sa musí nahlásiť sám, alebo kedže je zamestnaný nemusí sa prihlasovať na SP a ZP?
Usporiadat
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
macula Pozri príspevok
Ahojte,
chcela by som vedieť ako je to teraz so založením živnosti popri zamestnaní:
treba ísť na živnostenský úrad, odtiaľ viem, že živnosť nahlásia na DÚ, ale čo so SP a ZP, tam sa musí nahlásiť sám, alebo kedže je zamestnaný nemusí sa prihlasovať na SP a ZP?
Živnosť vybavíš na Živnostenskom úrade. Pri podaní žiadosti je tam kolónka, kde zaškrkneš, aby nahlásil ŽU tvoju živnosť na DU a ZP. Potom treba zájsť na SP a zaregistrovať sa ako SZČO.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

machinak Pozri príspevok
Živnosť vybavíš na Živnostenskom úrade. Pri podaní žiadosti je tam kolónka, kde zaškrkneš, aby nahlásil ŽU tvoju živnosť na DU a ZP. Potom treba zájsť na SP a zaregistrovať sa ako SZČO.
Do SP sa nemusí registrovať. Len do ZP - ak nechce platiť preddavky, musí ísť nahlásiť výšku preddavkov 0 - ak ide o súbeh podnikania a zamestnania
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Práveže nechce platiť preddavky, tak preto sa pýtam, či sa musí registrovať.Takže na SP sa nemusí registrovať, len na ZP s výškou preddavkov 0,-?
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ďakujem velmi pekne.
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Do SP sa nemusí registrovať. Len do ZP - ak nechce platiť preddavky, musí ísť nahlásiť výšku preddavkov 0 - ak ide o súbeh podnikania a zamestnania
Ja toto radšej odporúčam ihneď pri založení živnosti. Pretože k 1.7. nasled. roka sa môže stať povinne poistenou osobou a na 100% nevyplní reg. list FO v domienke, že registráciu netreba.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

machinak Pozri príspevok
Ja toto radšej odporúčam ihneď pri založení živnosti. Pretože k 1.7. nasled. roka sa môže stať povinne poistenou osobou a na 100% nevyplní reg. list FO v domienke, že registráciu netreba.
Lenže, ak sa zaregistruje a nemusí, tak je dobrovoľne poistený a musí platiť odvody. Ak mu na budúci rok vznikne povinnosť, tak či tak sa musí zaregistrovať povinne a odhlásiť sa z dobrovoľného, Ak sa len povinne zaregistruje a zabudne sa odhlásiť z dobrovoľného, musí platiť aj dobrovoľne aj povinne. Neviem, či je to vhodné riešenie.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
dobrovoľne poistená osoba iba v prípade ak by vyplnil údaje v položke 11 /RLFO
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
hanelie Pozri príspevok
dobrovoľne poistená osoba iba v prípade ak by vyplnil údaje v položke 11 /RLFO
Presne tak..položka 11 na RLFO slúži na registráciu dobrovoľne poistenej osoby. Ak nevyplním...tak nemám dôvod platiť odvody ako dobrovoľne poistená osoba.
Takto mi SP iba pridelí IČZ a splnil som povinnosť, na ktorú štandardne potom ľudia zabúdajú.
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

A aké IČZ mu pridelí SP-dobrovolne poistenej osoby alebo povinnej?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

neviem, podľa môjho názoru nepostupuje poisťovňa v zmysle zákona. Ak vznikne a zanikne povinnosť, je potrebná registrácia, resp. povinnosť odhlásiť sa z poistenia do 8 dni. Ak sa prihlásim a nemám povinnosť a neprihlásim sa ani ako DPO, na základe čoho ma poisťovňa zaregistruje?
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Ja si myslím, že ak osobe vznikne povinnosť prihlásiť sa, nemôže na to zabudnúť. Pretože pri platbe už prvého poistného mu bude treba zadať ako var.symbol -IČ. A to mu dá iba poisťovňa na základe prihlásenia.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
táto registrácia pri vzniku SZČO nie je povinná, ale predchádza sa situáciam ako uviedol machinák - to však vôbec neznamená, že touto registráciou vzniká povinnosť platiť dobrovoľné poistenie
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

macula Pozri príspevok
Ahojte,
chcela by som vedieť ako je to teraz so založením živnosti popri zamestnaní:
treba ísť na živnostenský úrad, odtiaľ viem, že živnosť nahlásia na DÚ, ale čo so SP a ZP, tam sa musí nahlásiť sám, alebo kedže je zamestnaný nemusí sa prihlasovať na SP a ZP?
Ak si zaškrtneš v žiadosti na ŽU, že požaduješ prihlásiť do ZP, ŽU to za teba urobí. Ale aj tak musíš osobne navštíviť prísl. pobočku zdr. poisťovne.
Ak nechceš platiť preddavky pri súbehu zamestnania a živnosti, musíš si určiť vymeriavací základ 0.

Do sociálnej poisťovne nie je potrebné nahlasovať sa pri zriadení živnosti. Povinnosť registrácie vzniká až od 1.7. nasl. roka, ak príjem = tržby za predch. kal. rok presiahli 12-násobok min. mzdy /za rok 2008 to bol príjem vo výške viac ako 12x295,50€/
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

hanelie Pozri príspevok
táto registrácia pri vzniku SZČO nie je povinná, ale predchádza sa situáciam ako uviedol machinák - to však vôbec neznamená, že touto registráciou vzniká povinnosť platiť dobrovoľné poistenie
Na základe čoho poisťovňa zaregistruje? Neviem nájsť oporu v zákone. Dokonca si myslím, že SZČO sa vystavuje sankciám, keď má povinnosť sa odhlásiť v prípade zániku povinného poistenia...
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Na základe čoho poisťovňa zaregistruje?
na základe vzniku SZČO - berie to ako " predčasné splnenie si povinností "

praktické skúsenosti z tejto oblasti / nezaregistrovanie sa ,keď VS = RČ / prinútia k väčšej opatrnosti
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

machinak Pozri príspevok
Ja toto radšej odporúčam ihneď pri založení živnosti. Pretože k 1.7. nasled. roka sa môže stať povinne poistenou osobou a na 100% nevyplní reg. list FO v domienke, že registráciu netreba.
Na akom tlačive sa chceš registrovať ? S takýmto výkladom zákona som sa nestretla. Povinnosťou SZČO je každý rok predkladať výpis z DP a ak jej obrat presiahne 12-násobok min. mzdy, do 8.7. podať prihlášku na reg.liste FO+priložiť k nej kopiu ŽL.
Ak tak neurobí, má smolu - pokuta za neskorú registráciu ju neminie.
Neznalosť zákona neospravedlňuje...

Skôr sa stretávam u živnostníkov s iným prípadom. Na začiatku živnosti sa zaregistruje ako DPO, keď jej vznikne povinnosť povinnej registrácie, prihlášku DPO nezruší a potom sa čuduje, že jej príde upomienka zo SP s vysokým nedoplatkom z dobrovolného poistenia
Naposledy upravil veronikasad : 26.06.09 at 09:16
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Na akom tlačive sa chceš registrovať ?
RLFO - zaškrtne políčko SZČO , bez vyplnenia dátumov vzniku poistenia /
vlastná skúsenosť
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Na akom tlačive sa chceš registrovať ? S takýmto výkladom zákona som sa nestretla. Povinnosťou SZČO je každý rok predkladať výpis z DP a ak jej obrat presiahne 12-násobok min. mzdy, do 8.7. podať prihlášku na reg.liste FO+priložiť k nej kopiu ŽL.
Ak tak neurobí, má smolu - pokuta za neskorú registráciu ju neminie.
Neznalosť zákona neospravedlňuje...

Skôr sa stretávam u živnostníkov s iným prípadom. Na začiatku živnosti sa zaregistruje ako DPO, keď jej vznikne povinnosť povinnej registrácie, prihlášku DPO nezruší a potom sa čuduje, že jej príde upomienka zo SP s vysokým nedoplatkom z dobrovolného poistenia
Zákon je jedna vec..skutočnosť druhá. Je mi jasné, že ak vznikne povinnosť registrovať - je nuté podať do 8.7. RLFO. Avšak v niektorom z prvých príspevkov si napísala, že "Do SP nie je potrebné sa registrovať" alebo niečo v podobnom kontexte. Ak si to prečíta niekto, kto naozaj o tom nič nepočul...tak zbehne na ŽU - tam vyplní prihlášku. ŽR vybaví registráciu na DU a ZP a potom človek neznalý zostane v domienke, že všetko urobil tak, ako mal.

Avšak ak popri tom podá i RLFO a zaregistruje sa ako SZČO - nič tým nepokazí ale predíde tomu, aby neskôr na to zabudol.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

hanelie Pozri príspevok
RLFO - zaškrtne políčko SZČO
vlastná skúsenosť
to tlačivo ti zobrali na začiatku živnosti, keď ti ešte nevznikla povinnosť registrácie ?
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
áno, zobrali ,
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať