Zavrieť

Porady

SZČO - odvody do soc.poisť.

Ahojte, prosím Vás, ak má SZČO za rok 2008 príjmy len podľa § 6 zákona v sume 102434,- Sk a výdavky v sume 58099,- Sk, čiže čiastkový základ dane z príjmov je 44335,-Sk (údaje som uviedla z výpisu daňového priznania) je povinný platiť povinné nemocenské a dôchodkové poistenie?
Podniká od októbra r. 2007, ale v r. 2007 mal malý príjem tak odvody do soc. neplatil.
Dočítala som sa, že SZČO s príjmom nie vyšším ako 3546,- eur (106827,-Sk) v roku 2008 nie je povinný platiť odvody do soc.
Chápem tomu správne? Čiže od 1.7.2009 - 30.6.2010 nemusí platiť okrem zdravotného poistenia (tam to je jasné z RZZP) nič?
Ďakujem za Vaše rady a názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kaupke je offline (nepripojený) kaupke

    Žijem...pracujem...a ľubenkám ...viac kaupke
    anna81 Pozri príspevok
    Ahojte, prosím Vás, ak má SZČO za rok 2008 príjmy len podľa § 6 zákona v sume 102434,- Sk a výdavky v sume 58099,- Sk, čiže čiastkový základ dane z príjmov je 44335,-Sk (údaje som uviedla z výpisu daňového priznania) je povinný platiť povinné nemocenské a dôchodkové poistenie?
    Podniká od októbra r. 2007, ale v r. 2007 mal malý príjem tak odvody do soc. neplatil.
    Dočítala som sa, že SZČO s príjmom nie vyšším ako 3546,- eur (106827,-Sk) v roku 2008 nie je povinný platiť odvody do soc.
    Chápem tomu správne? Čiže od 1.7.2009 - 30.6.2010 nemusí platiť okrem zdravotného poistenia (tam to je jasné z RZZP) nič?
    Ďakujem za Vaše rady a názory.
    Nie je povinný , ale keď chce môže dobrovoľný platca

    anna81 je offline (nepripojený) anna81

    anna81
    ahojte poraďáci, mám ďalšiu otázočku.
    SZČO si nechce platiť odvody do soc. poisťovne a doteraz sa mu to darilo. V tomto roku odpracoval na základe živnosti do 31.7. a mal príjem 3000,-eur. Od septembra bude popri živnosti zamestnaný v zahraničí na pracovnú zmluvu, zo živnosti mať príjem nebude, ale zatiaľ ju nechce rušiť ani pozastaviť. Jedná sa o to, či sa mu tento príjem zo zamestnania bude počítať k jeho celkovému príjmu, pretože teraz tu hranicu 3546,- eur určite prekročí.
    Vopred ďakujem za Vaše názory.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Prijem zo zahranicia z pracovneho pomeru sa nerata do obratu na vypocet poistneho zo zivnosti.

    Ak vsak v minulom roku prekrocil obrat pre povinne platenie do SP a zivnost nechce ani prerusit ani zrusit, musi platit poistne do SP az do 6/2010.

    V pripade, ze by zivnost prerusil, moze tak spravit na obdobie min. 6 mesiacov.

    anna81 je offline (nepripojený) anna81

    anna81
    Ďakujem za rýchlu odpoveď, príjem minulý rok neprekročil a živnosť nechce rušiť, nevie či sa mu v zahraničí bude dariť a prerušiť na 6 m ju tiež nechce, lebo zmluvu má len do konca roka.
    Ešte raz ďakujem.

    SZČO - odvody do soc.poisť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.