Zavrieť

Porady

Nákup tovaru + doprava

Neviem ako mám zaúčtovať došlú faktúru na ktorej je vyčíslená čiastka za tovar + dopravu, keď potrebujem túto dopravu v tej tistej sume prefakturovať nášmu odberateľovi. Prosím o zaúčtovanie aj vyšlej faktúry za tovar a za túto dopravu.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Dorinda Pozri príspevok
    Prosim poradite.
    Evidujem tovar na sklad. Do obstaravacej ceny tovaru sa mi premietnu vsetky vedlajsie naklady doprava, clo,...
    Ked tovar predavam tak v cene je toto vsetko premietnute, ale ja nauctujem ak si tovar neprevezmu osobne aj prepravu (bud kurierom, postou, vlakom...) k odberatelovi. Na aky ucet mam prosim uctovat tuto dopravu? Tiez na 604, alebo 602?
    V prispevku č. 5 máš odpoveď - viď posledná veta.

    CainDrago je offline (nepripojený) CainDrago

    CainDrago
    Ja by som to urobil takto napr. Fa za 1000 EUR (900 tovar 100doprava) - neuvazujem of DPH pre zjednodusenie)
    MD 13* Tovar EUR 900
    MD 518 Doprava EUR 100
    D 321 EUR 1000

    Refakturacia
    MD 311 (ab 315 ako mate osnovu) EUR 101
    D 648 EUR 101 (+1 euro aby bola ekonomicka podstata transakcie)

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    Prosila bY som Vás o radu: slovenská firma plátca DPH nakúpila tovar z ČR od plátcu DPH v ČR a my sme tovaru predali do ČR. Avšak tovar fyzicky neopustil ČR, teda český predajca tovaru vyviezol priamo nášmu českému odberateľovi. Fa sme obdržali samozrejme s DPH. Je to tak správne? My sme faktúrovali tovar bez DPH. AJ to je správne? Ďakujem.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    JDM Pozri príspevok
    Prosila bY som Vás o radu: slovenská firma plátca DPH nakúpila tovar z ČR od plátcu DPH v ČR a my sme tovaru predali do ČR. Avšak tovar fyzicky neopustil ČR, teda český predajca tovaru vyviezol priamo nášmu českému odberateľovi. Fa sme obdržali samozrejme s DPH. Je to tak správne? My sme faktúrovali tovar bez DPH. AJ to je správne? Ďakujem.

    neporadíte? ďakujem

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    CainDrago Pozri príspevok
    Ja by som to urobil takto napr. Fa za 1000 EUR (900 tovar 100doprava) - neuvazujem of DPH pre zjednodusenie)
    MD 13* Tovar EUR 900
    MD 518 Doprava EUR 100
    D 321 EUR 1000
    dopravu by som neúčtovala na 518, ak je priamo vyčíslená vo faktúre s nákupom tovaru, cena dopravy tvorí súčasť obstarávacej ceny tovaru, t.j. podľa možností SW, to zaúčtovať priamo ako vedľajšie náklady obstarania a SW to sám rozpočíta k jednotlivým položkám tovaru, alebo to ručne prepočítať v pomere k jedn. tovaru.
    ak navrhuješ účtovať cez ú. 13x-tovar+doprava.

    ak firma účtuje spôsobom B, tak obe položky, aj tovar aj dopravu na 504.
    čiže nákup tovaru s dopravou:
    504,343/321 tovar
    504,343/321 doprava-vedľ. náklady obstarania-rozpočítať do ceny tovaru+príjem na sklad v tejto zvýšenej cene
    [/COLOR]
    Refakturacia
    MD 311 (ab 315 ako mate osnovu) EUR 101
    D 648 EUR 101 (+1 euro aby bola ekonomicka podstata transakcie)
    refaktúru za prepravu - záleží, ako ste dohodnutý s odberateľom, o akú obchodnú trasakciu ide....
    - prepravu zahrniete do ceny predaného tovaru + Vaša marža (lebo keďže bola doprava hneď na faktúre pri nákupe tovaru, vstúpila Vám do obstarávacej ceny, aj na sklad), preto by som fakturovala cenu za predaný tovar aj s dopravou + marža v jednej sume)
    311/604,343

    ak by ste predsa len z nejakých príčin z nejakého dôvodu účtovali dopravu v nákladoch osobitne na ú. 518, refaktúru by som účtovala na ú. 602
    Naposledy upravil atka4 : 22.07.09 at 10:21

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    JDM Pozri príspevok
    Prosila bY som Vás o radu: slovenská firma plátca DPH nakúpila tovar z ČR od plátcu DPH v ČR a my sme tovaru predali do ČR. Avšak tovar fyzicky neopustil ČR, teda český predajca tovaru vyviezol priamo nášmu českému odberateľovi. Fa sme obdržali samozrejme s DPH. Je to tak správne? My sme faktúrovali tovar bez DPH. AJ to je správne? Ďakujem.
    Pripájam ustanovenia slovenského zákona o DPH, ktoré sú adekvátne tejto situácii :
    § 2 zákona o DPH
    Predmet dane
    (1) Predmetom dane je
    a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,

    § 5 zákona o DPH
    (1) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň a ktorá podniká v zahraničí (ďalej len "zahraničná osoba"), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň. Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. Žiadosť o registráciu pre daň nie je povinná podať zahraničná osoba, ak dodáva len
    a) prepravné služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 46,
    b) prepravné služby a s nimi súvisiace doplnkové služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6 a § 48 ods. 8,
    c) služby a tovar s inštaláciou alebo montážou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 až 4),
    d) zemný plyn a elektrinu a osobou povinnou platiť daň je platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 (§ 69 ods. 9),
    e) tovar z tuzemska do iného členského štátu, ktorý bol dovezený z tretieho štátu, a zahraničná osoba bola zastúpená daňovým zástupcom podľa § 69a, alebo
    f) tovar v rámci trojstranného obchodu podľa § 45, na ktorom je zúčastnená ako prvý odberateľ.

    (2) Daňový úrad Bratislava I je povinný zahraničnú osobu podľa odseku 1 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zahraničná osoba stáva platiteľom; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

    Môj názor:
    Miesto dodania tovaru je Česká republika, t.j. dodanie tovaru nie je v Slovenskej republike predmetom dane. Keď ste vystavili faktúru bez slovenskej DPH, myslím, že ste postupovali správne. Iná vec už je, či ste dodržali aj ustanovenia zákona o DPH platného v Českej republike. Český zákon nepoznám, preto sa nechcem jednoznačne vyjadrovať, ale ak budem predpokladať, že je v ňom obdobné ustanovenie ako v slovenskom § 5 zákona o DPH, porušili ste zákon o DPH platný v Českej republike, pretože pred tým, ako ste uskutočnili dodanie tovaru s miestom dodania v Českej republike, mali ste sa tam registrovať a nadväzne na to vám vznikla povinnosť fakturácie s českou DPH. Ale na jednoznačné posúdenie situácie je potrebné poznať český zákon.

    Dorinda je offline (nepripojený) Dorinda

    Dorinda
    Prosim poradite.
    Evidujem tovar na sklad. Do obstaravacej ceny tovaru sa mi premietnu vsetky vedlajsie naklady doprava, clo,...
    Ked tovar predavam tak v cene je toto vsetko premietnute, ale ja nauctujem ak si tovar neprevezmu osobne aj prepravu (bud kurierom, postou, vlakom...) k odberatelovi. Na aky ucet mam prosim uctovat tuto dopravu? Tiez na 604, alebo 602?

    Nákup tovaru + doprava

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.