Zavrieť

Porady

Zauctovanie platby v zahranici v MRP

Zdravim Vas.
Nakupil som v madarsku nejaky tovar, predajca mi dal okrem blocku aj fakturu a platba prebehla cez POS. SMS mi prislo avizo z banky o rezervacii platby v urcitej sume. Peniaze sa ale fyzicky nestiahli. O cca 5 dni neskor mi peniaze fyzicky stiahli a suma bola o 0,03 euro vyssia ako bola rezevovana suma.
Ako by ste tento pripad zauctovali?
Treba zauctovat fakturu do priajtych faktur alebo staci nejak cez priebezne polozky upradit blocek? Akym sposobom? A staci zauctovat tu sumu ktoru mi stiahli z banky (fakturu/blocek zapisem s tou stiahnutou sumou) alebo musim nejak zadat sumu prepocitanu podla kurzu v case platby a potom nejak sumu realne stiahnutu?

Prosil by som o podrobny navod ako tento pripad zauctovat.

Velmi pekne dakujem.

Este uvadzam, uctujem v JU (MRP) a niesom platca DPH. Nakupeny tovar v MR bude na dalsi predaj v SR.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marijko je offline (nepripojený) marijko

    marijko
    Asi nebude spravny postup nahodit fakturu od predajcu v den nakupu a uhradu v konecnej sume EUR az v den odpisaniu z uctu?

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    Faktúru v deň prijatia by som ako každú inú zapísal ako záväzok do knihy faktúr v sume, ktorá je na nej uvedená v prepočte na našu menu/alebo bola už na Euro prepočítaná predajcom?/.
    V deň úhrady z BÚ zaúčtujem úhradu záväzku ako "nákup tovaru" čiže výdavok ovplyvňujúci základ dane v sume záväzku. Ten rozdiel aby som mal kľud v makovičke by som zaúčtoval ako "iný výdaj neovplyvňujúci základ dane". A finíto.

    marijko je offline (nepripojený) marijko

    marijko
    No predajca vystavil fakturu v forintoch. Takze jedine ten prepocet ... cize podla teba mozem zauctovat bud iny vydavok alebo iny prijem neovplyvnujuci zaklad dane podla toho aby som dorovnal ten rozdiel medzi kurzom v den nakupu a kurzom v den stiahnutia platby?

    Niketo mi spominal kurzove rozdiely ... neviem ci sa to na toto vztahuje dufam ze nie lebo mi to nic nehovori:-)

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Nakoľko účtuješ v JÚ, tam sa kurzové rozdiely neúčtujú do výdajov OZD, fa zapíš do KZ kurzom nákupu, bločik nemôžeš zaúčtovať ako priebežné položky, ten si prliož k banke. Podľa môjho názoru sa v tomto prípade nejedná o priebežné položky, lebo pohyb peňazí nebol ani medzi účtom v banke, ani medzi pokladnicou, navrhujem: zaúčtovať fa ako úhradu vyvolaním z KZ, a ten rozdiel 0,03 € by som zaúčtovala ako VNZD, nakoľko poplatky banke pri platbe cez POS sa účtujú u dodávateľa.

    marijko je offline (nepripojený) marijko

    marijko
    Este jedna otazocka ... je potrebne fyzicky vytvorit interny doklad aby sommohol v jednom datume zauctovat vydaj na priebezne polozky a v druhom datume prijem na priebezne polozky tak aby to bolo v sulade s pravidlami uctovania JU? Ci staci len v pen, denniku zauctovat 2 polozky bez toho aby som fyzicky vyrabal dalsie doklady. Ak treba doklady, aky typ dokladu vytvorit v JU MRP a v JU Pohoda?

    Ada9 je offline (nepripojený) Ada9

    vediem účtovníctvo pre firmy ...viac Ada9
    Dovolim si nesúhlasiť... Zahraničnú faktúru by som zaúčtovala kurzom NBS/ECB/ v deň uskutoč.účt.prípadu, úhradu faktúry by som potom zaúčtovala s sume , ktorú mi banka skutočne stiahla ako výdavok ovplyvnujúci ZD a rozdiel medzi skutočnou úhradou a sumou fakúry by som poznačila len v KZ (neovpl.ZD) ... to je môj názor.

    Zauctovanie platby v zahranici v MRP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.