Zavrieť

Porady

Nárok na dovolenku

dobrý deň,
po koľkých odpracovaných rokoch mám nárok na dovolenku 25 dní?

vopred ďakujem
J.
Usporiadat
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Jogobela
po koľkých odpracovaných rokoch mám nárok na dovolenku 25 dní?
nárok na dovolenku 25 dní máš po odpracovaní 15tich rokov
0 0
janka37 janka37

janka37 je offline (nepripojený) janka37

Chcela by som pridať k tejto téme ešte jednu otázku - stretla som sa s postupom, že zamestnancom bol priznaný nárok na 25 dní dovolenky automaticky po dovŕšení veku 33 rokov.
Mne sa to nejako nezdá. Je tento postup správny?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Samozrejme, že nie je správny. Musí byť 15 rokov odpracovaných v zmysle zákonníka práce od 18. roku veku (vrátane ZVS a MD a evidovanej nezamestnanosti). Preto vychádza 33 rokov. Skôr nikomu nemôže vzniknúť nárok na vyššiu výmeru dovolenky. Ale to neznamená, že dovŕšením 33 rokov automaticky vzniká.
Naposledy upravil Zita4 : 01.08.05 at 13:38 Dôvod: doplnenie informácie
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18.roku veku. Pri priznaní 25 dní dovolenky vo veku 33 rokov zrejme zamestnávateľ rátal s touto skutočnosťou. Aj u nás bola "voľakedy" taká prax i keď netvrdím, že správna.
0 0
janka37 janka37

janka37 je offline (nepripojený) janka37

Ďakujem za Vaše názory, potvrdili ste mi to, čo som tak nejako tušila. Ale predsa len, či som to správne pochopila - na určenie toho, či zamestnanec má na 5 týždňov dovolenky nárok, je potrebné sledovať jeho odpracované roky podľa zápočtových listov od predchádzajúcich zamestnávateľov?
A čo v prípade, že ich zamestnanec nepredloží?
0 0
Maňaska Maňaska

Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

Polyhistor-diletant
Voľakedy nikoho nenapadol termín "dobrovoľne nezamestnaný". Všetci mohli a chceli pracovať. :-).

Teraz je nutné skontrolovať, či po 18-tom roku života má naozaj odpracovaných 15 rokov. /odpracovaných = všetko, čo sa do odpracovaného zaratáva/.

Ak nepredloží predchádzajúce zápočtové listy, nemal by nárok na zvýšený počet dní mať.

Mňa by zaujímalo, čo sa stane podnikateľovi, ktorý "neprávom" zamestnancovi vyplatí o 5 dní dovolenky viac zo svojich mzdových prostriedkov.
0 0
Džek Džek

Džek je offline (nepripojený) Džek

Jeho nárok bude len na 20 dní dovolenky, lebo nemáš istotu, že naozaj si tie roky odpracoval.
Už je dávno za nami doba, keď musel byť každý zamestnaný.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Má smolu. Ja v prípadoch, ak nevie vydokladovať 15 rokov trvania zamestnania ,25 dní nároku na dovolenku nepriznávam.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Zamestnankyňa bola od 24.4.05 - 12.5.05 PN. 13.5.05 nastúpila na materskú dovolenku. Má nárok na dovolenku i za máj ? Koľko dovolenky jej priznať v roku 2005. 20dní nárok/12mes. v roku=1,666*4,5 odpr.mesiacov =7,5 dní?
Ďakujem....:-)
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Maňaska
Mňa by zaujímalo, čo sa stane podnikateľovi, ktorý "neprávom" zamestnancovi vyplatí o 5 dní dovolenky viac zo svojich mzdových prostriedkov.
... no, čo sa stane, tak to presne neviem, ale týchto 5 dní dovolenky + odvody nie sú daňovým výdavkom podnikateľa ...
0 0
janka37 janka37

janka37 je offline (nepripojený) janka37

Maňaska
Mňa by zaujímalo, čo sa stane podnikateľovi, ktorý "neprávom" zamestnancovi vyplatí o 5 dní dovolenky viac zo svojich mzdových prostriedkov.
Tieto prostriedky by asi nemali byť uznané ako daňové výdavky. Horšie je, keď to zistí až po niekoľkých rokoch - to asi musí podávať opravné DP, prerábať výkazy, atď.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

adam
Zamestnankyňa bola od 24.4.05 - 12.5.05 PN. 13.5.05 nastúpila na materskú dovolenku. Má nárok na dovolenku i za máj ? Koľko dovolenky jej priznať v roku 2005. 20dní nárok/12mes. v roku=1,666*4,5 odpr.mesiacov =7,5 dní?
Ďakujem....:-)
Ak zamestnankyňa splnila podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje a nepracovala z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky kráti sa jej dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu. Takže nárok na dovolenku vzniká aj počas materskej dovolenky a nielen do polovice mája.
Naposledy upravil Pepa : 01.08.05 at 14:48
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Takže vlastne má nárok na 11 dvanástin, teda 20/12=1,6666*11= 18 dní dovoleky? Nevyčerpanú dovolenku si môže kedy vyčerpať? Ďakujem......:-)
Platí to i vtedy keď čerpá rodičovsý príspevok, nakoľko jej VZ bol malý ( upratovačka na skrátený úväzok ) a od začiatku čerpá tento príspevok ???
( Španielska dedina pre mňa )......
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

adam
Takže vlastne má nárok na 11 dvanástin, teda 20/12=1,6666*11= 18 dní dovoleky? Nevyčerpanú dovolenku si môže kedy vyčerpať? Ďakujem......:-)
Platí to i vtedy keď čerpá rodičovsý príspevok, nakoľko jej VZ bol malý ( upratovačka na skrátený úväzok ) a od začiatku čerpá tento príspevok ???
( Španielska dedina pre mňa )......
Zamestnankyni sa počas čerpania materskej dovolenky nekráti dovolenka. Začne sa krátenie až keď bude čerpať rodičovskú dovolenku. Za prvých 100 pracovných dní takto vymeškaných o 1/12 výmery a každých ďalších 22 pracovných dní o ďalšiu dvanástinu. V prípade zamestnankyne, ktorá nastúpi na MD 13.5.2005 nebude vôbec žiadne krátenie dovolenky, pretože niekedy v novembri jej končí 28 týždňov materskej a nebude mať z dôvodu rodičovskej dovolenky 100 neodpracovaných dní v roku 2005.
Naposledy upravil Zita4 : 01.08.05 at 14:44 Dôvod: Doplnenie informácie
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Ak si zamestnankyňa nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie rodičovskej dovolenky ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne jej zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení rodičovskej dovolenky.
pre upresnenie pojmov : materská dovolenka - trvanie 28 resp. 37 týždňov
rodičovská dovolenka - do troch rokov /ak o to požiada/ resp. pri nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa až do 6 rokov.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Veľmi pekne Vám obidvom ďakujem.......
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
janka37
Chcela by som pridať k tejto téme ešte jednu otázku - stretla som sa s postupom, že zamestnancom bol priznaný nárok na 25 dní dovolenky automaticky po dovŕšení veku 33 rokov.
Mne sa to nejako nezdá. Je tento postup správny?
dobrá blbosť - musia byť splnené obidve podmienky - aj dosiahnutie veku aj odrobených 15 rokov
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
janka37
Ďakujem za Vaše názory, potvrdili ste mi to, čo som tak nejako tušila. Ale predsa len, či som to správne pochopila - na určenie toho, či zamestnanec má na 5 týždňov dovolenky nárok, je potrebné sledovať jeho odpracované roky podľa zápočtových listov od predchádzajúcich zamestnávateľov?
A čo v prípade, že ich zamestnanec nepredloží?
dotyčný má potom smolu - on musí zdokladovať nárok
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

Zamestnanec je povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku. Zráta si a zdokladuje počet odpracovaných rokov a tzv. náhradné doby podľa §103 ods. 5 ZP a ak mu vyjde doba aspoň 15 rokov vznikne mu nárok na 5 týždňovú dovolenku za kalendárny rok.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Mohli by ste prosim vas vysvetlit aj mne, ktora nie som v zakonoch tak doma ako vy....pracovnicka nastupila05.06.2005 do zamestnania, ma PP na dobu určitu do 05.09.2005. Neodpracovala po 18 roku 15 rokov, ako jej mam vypočítať dovolenku na tento rok??
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať