Zavrieť

Porady

Ako uctovat

dobry den vsetkym profi uctovnikom
sme mala firma/obchod s potravinami ovocim zeleninou/ s jednoduchym uctovnictvom a robime si ho sami. mam niekolko otazok ohladne uctovania.
1. ked sa robi nakup tovaru kazdy druhy den a nakupuje sa v niekolkych VO co znamena ze mam niekedy aj 10 uctov a nakupujem stale v tych istych obchodoch musim kazdy ucet kazdy den zauctovat? neda sa spravit taky sumar ze napr si dam dokopy za tyzden/mesiac/ vsetky doklady od jedneho dodavatela spocitam a dam to pod jednu uctovnu polozku do uctovnictva s datumom na konci tyzdna/mesiaca?
2. ako mam zauctovat fakturu/zaplatena v hotovosti/ za mesiac stravy pre zamestnanca kde este cast sumy si hradi sam?
3. faktury pre odberatela robime v inom programe a potom nahadzujeme v uctovnictve len ako prijem do banky je to v poriadku?
4. kedy sa uctuju odvody do soc poist a zdravotne za zamestnanca a zivnostnika za december kt odvadzam az v januari nasledujuceho roku? uctujem to ako posledny den v mesiaci aj ked som to odviedla az v januari nasledujuceho roku? ale to by mi nesedela banka.

Velmi pekne dakujem a vopred sa ospravedlnujem ak sa pytam hlupo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    antonias Pozri príspevok
    dobry den vsetkym profi uctovnikom
    sme mala firma/obchod s potravinami ovocim zeleninou/ s jednoduchym uctovnictvom a robime si ho sami. mam niekolko otazok ohladne uctovania.
    1. ked sa robi nakup tovaru kazdy druhy den a nakupuje sa v niekolkych VO co znamena ze mam niekedy aj 10 uctov a nakupujem stale v tych istych obchodoch musim kazdy ucet kazdy den zauctovat? neda sa spravit taky sumar ze napr si dam dokopy za tyzden/mesiac/ vsetky doklady od jedneho dodavatela spocitam a dam to pod jednu uctovnu polozku do uctovnictva s datumom na konci tyzdna/mesiaca?môžeš to tak robiť, ale je to neprehľadné. Ak potrebuješ niečo nájsť, ťažko sa to hľadá, keď nemáš v peň.denníku konkrétneho dodávateľa.
    2. ako mam zauctovat fakturu/zaplatena v hotovosti/ za mesiac stravy pre zamestnanca kde este cast sumy si hradi sam?Nákup strav.lístkov je výdavok neovpl. základ dane. Spotrebu straveniek = príspevok zamestnávatela učtuješ na základe evidencie dochádzky cez interný doklad do VOZD.
    3. faktury pre odberatela robime v inom programe a potom nahadzujeme v uctovnictve len ako prijem do banky je to v poriadku? Povinnosťou živnostníka je viesť evidenciu pohľadávok. Pre lepšiu orientáciu a párovanie faktúr cez úhrady, by som knihu pohľadávok nahodila aj do SW, v ktorom vedieš účtovníctvo.
    4. kedy sa uctuju odvody do soc poist a zdravotne za zamestnanca a zivnostnika za december kt odvadzam az v januari nasledujuceho roku? uctujem to ako posledny den v mesiaci aj ked som to odviedla az v januari nasledujuceho roku? ale to by mi nesedela banka.Predpis poistného za december "nahodíš" do záväzkov, ktoré vykážeš vo Výkaze o majetku a záväzkoch. Úhrada v januári je daňovým výdavkom nasl. roka.

    Velmi pekne dakujem a vopred sa ospravedlnujem ak sa pytam hlupo
    odpoveď v texte

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.