Zavrieť

Porady

spotreba PHM

Vie mi niekto poradiť ako zúčtovať nadspotrebu PHM v JU?
SZČO má os.auto prihlásené k podnikaniu, je Q-tálny platca DPH, vedie knihu jázd a výdaj podkladá bločkami, ktoré nie vždy pasujú na spotrebu PHM podľa TP. Napr. má spotrebu /podľa bločkov/ 105 l, ale keď prepočítam km a spotrebu poľa TP, má mať iba 98 l. Čo s rozdielom 7 l?
Stačí ak to vyrovnám do konca roka? Čo ak mi to nesadne ani v decembri?
Sklad nevediem.
JU robím prvý rok a tak neviem či robím správne.
Ďakujem skúseným hlavičkám čo sa mi ozvú.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Minna je offline (nepripojený) Minna

    Minna
    Podľa aktuálneho znenia ZoDP §19 ods.2 písm. l) môžeš uplatniť výdavky na spotrebované PHM podľa bodu 3:
    3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

    tzn. potrebuješ vedieť stav tachometra k 1.1.09 a k 31.12.09 a podľa toho vypočítať koľko benzínu spotreboval - napr. za rok 2009 spotrebuje benzínu za cca. 1000 eur. V priebehu roka však podľa dokladov zaúčtuješ v peňažnom denníku do VOZD nákup PHM za cca. 1500 eur. Na konci roka môžeš uplatniť 80% zo sumy 1000 (800 eur) a v rámci uzávierkových operácií stornuješ VOZD prevádzkovú réžiu-nákup PHM o 700 eur.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Ak bude takto postupovať, tj 80%, nemá nárok na odpočet DPH z nákupu PHL. Pozor na to.

    Jerkab je offline (nepripojený) Jerkab

    Jerkab
    Manual Pozri príspevok
    Ak bude takto postupovať, tj 80%, nemá nárok na odpočet DPH z nákupu PHL. Pozor na to.
    A čo si myslíte o ostatných výdavkoch. Napríklad splátky lízingu, odpočet DPH z lízingových splátok. Môže si dať do výdavkov na 100% a uplatniť príslušný odpočet DPH ak ide o nákladné auto?

    tuta je offline (nepripojený) tuta

    tuta
    Z pohľadu zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH vzniká nárok na odpočítanie dane, ak:
    a) pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť,
    b) tovar a služby použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ (to znamená, že zdaňuje svoje dodávky a neposkytuje tovary a služby oslobodené od DPH podľa § 28 až § 41),
    c) má faktúru podľa § 51 zákona o DPH.

    Ak platiteľ DPH použije pohonné latky na svoje dodávky tovarov a služieb, uplatňuje si nárok z celkovej hodnoty pohonných látok. Paušálne výdavky vo výške 80 % sa zadefinovali len na účely zákona o dani z príjmov. V režime DPH platí rovnaký systém ako doteraz a nárok posudzuje vecne, t. j. prijaté služby a tovary sa priraďujú k poskytnutým dodávkam služieb a tovarov. Takže ak spotreba PHL nastala v súvislosti s poskytovanými tovarmi a službami ako platiteľovi, potom nárok na odpočítanie dane vzniká v plnej výške.

    Zdroj: www.epi.sk

    Majuška11 je offline (nepripojený) Majuška11

    Majuška11
    Asi som nechápavá, ale nie je mi to jasné. Klient nechce paušálne výdavky, vedie knihu jázd a dokladá bločky o spotrebe PHM. Keďže je štvrťročný platca DPH, z bločkov uplatňujem odpočet DPH, ale keď som od začiatku roka prepočítala spotrebu podľa TP, vypočítala som rozdiel k 30.6.2009 až 15 l. Neviem, či môžem uplatniť odpočet dph zo všetkých bločkov, alebo či to nejakm spôsobom upraviť.

    veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

    veronkaj
    majuška 11

    väčšina účtovníkov to robí takto:
    - buď si celý rok ak vedie knihu jázd eviduje nákup PHM ako VOZD nákup materiálu - v členení PHM a uplatňuje normálne dph kvartálne alebo mesačne. Na konci roka si urobí prepočet podla TP a najazdených km a buď km dopíšu aby bol čo najmenší rozdiel a ten rozdiel dajú potom mínusom na VOZD a tak isto z tej sumy adekvátne znížia ID mínusom aj dph.

    - alebo celý rok uplatňujú len dph z dokladov a PHM dávajú ako VNOZD a na konci roku podľa spotreby dajú do VOZD.

    - lenže väčšina podnikateľov chce priebežne počas roka vedieť na čom je a tak skôr volia ten prvý postup. prepočet na km si môže robiť priebežne počas roka a upravovať.

    raya1 je offline (nepripojený) raya1

    raya1
    Ak je v osvedčení o evidencii uvedená iba : spotreba paliva - 7,8l/100 km
    Evidencia v knihe jázd je podrobná, vieme koľko km bolo v meste, mimo mesto, kombinovane - treba všetky km prepočítavať touto uvedenou spotrebou ?
    Lebo v certifikáte, ktorý bol priložený je spotreba vyšpecifikovaná zvl. mesto 10,3 mimo mesto 6,3 kombinovaná 7,8 a program pýtal zadať tieto spotreby, počíta podľa toho a potom je to rozdiel od počítania podľa osvedčenia.
    Ďakujem !
    Ide o PÚ, firma.
    Naposledy upravil raya1 : 13.08.09 at 05:05

    Ovena1 je offline (nepripojený) Ovena1

    Ovena1
    Tak to by aj mňa zaujímalo. Minulý rok mi to program spriemeroval a rátala som to priemerom. Tento rok bola úprava programu a program mi to počíta spotrebou zodpovedajúcou režimu jazdy. Je to veľký rozdiel. Tak ako je to správne?
    ahojte, poradí mi niekto:

    čítam Vás, ale aj tak som si nie na isto...nie som účtovníčka, robím len podklady pre našu firmu - sme reštaurácia, vlastníme osobné auto....a nevedieme si evidenciu jázd, je výhodnejšie si ju viesť? dakujem za odpoved
    Naposledy upravil karin vajdova : 31.01.10 at 12:52

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.