Zavrieť

Porady

Predaj a nákup osobných automobilov

Ahojte. Potrebovala by som radu.
s.r.o. má vo svojej činnosti:
1. kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) v rozsahu voľnej živnosti
2. kúpa tovaru na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod) v rozsahu voľnej živnosti
3. sprostredkovanie obchodu v rozsahu voľnej živnosti

s.r.o. nakupuje a predáva osobné a úžitkové autá. Je to v súlade s predmetom podnikania hore uvedenej činnosti ??? V prípade, ak kupuje a predáva osobné autá môže to považovať za tovar a odpočítavať si DPH, resp. pri predaji vystaviť faktúru s rozpisom DPH a aj zaplatiť DPH a naopak z došlej faktúry odpočítať.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    SMartina Pozri príspevok
    Ahojte. Potrebovala by som radu.
    s.r.o. má vo svojej činnosti:
    1. kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) v rozsahu voľnej živnosti
    2. kúpa tovaru na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod) v rozsahu voľnej živnosti
    3. sprostredkovanie obchodu v rozsahu voľnej živnosti

    s.r.o. nakupuje a predáva osobné a úžitkové autá. Je to v súlade s predmetom podnikania hore uvedenej činnosti ??? V prípade, ak kupuje a predáva osobné autá môže to považovať za tovar a odpočítavať si DPH, resp. pri predaji vystaviť faktúru s rozpisom DPH a aj zaplatiť DPH a naopak z došlej faktúry odpočítať.

    Ďakujem.
    §49 ods.8 Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily a to aj formou zmluvy podľa § 8 ods. 1 písm. c) na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.
    Teda ak sa zaoberá nákupom a následne predajom áut, tak si DPH na vstupe môže odrátať
    a on vystavuje faktúry samozrejme s DPH

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    SMartina Pozri príspevok
    Ahojte. Potrebovala by som radu.
    s.r.o. má vo svojej činnosti:
    1. kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) v rozsahu voľnej živnosti
    2. kúpa tovaru na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod) v rozsahu voľnej živnosti
    3. sprostredkovanie obchodu v rozsahu voľnej živnosti

    s.r.o. nakupuje a predáva osobné a úžitkové autá. Je to v súlade s predmetom podnikania hore uvedenej činnosti ??? V prípade, ak kupuje a predáva osobné autá môže to považovať za tovar a odpočítavať si DPH, resp. pri predaji vystaviť faktúru s rozpisom DPH a aj zaplatiť DPH a naopak z došlej faktúry odpočítať.

    Ďakujem.
    V živnosti by mal mať aj "predaj automobilov".

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    T.j. ak nemá na OR zápis
    " nákup a predaj osobných automobilov",
    nemôže si odpočítať DPH a zároveň fakturuje bez DPH.

    Pochopila som to správne???

    Dakujem

    Zuzka 335 je offline (nepripojený) Zuzka 335

    Zuzka 335
    Prosím, poraďte - firma kúpila osobý automobil a v ten istý deň ho predala inej firme. Je to v poriadku aj keď nemá v predmete podnikania "predaj osobných áut"????
    Ďakujem za Vaše názory.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Zuzka 335 Pozri príspevok
    Prosím, poraďte - firma kúpila osobý automobil a v ten istý deň ho predala inej firme. Je to v poriadku aj keď nemá v predmete podnikania "predaj osobných áut"????
    Ďakujem za Vaše názory.
    Nie je to celkom správne, ale ako náhodilý obchod by to mohol byť.

    Zuzka 335 je offline (nepripojený) Zuzka 335

    Zuzka 335
    Ďakujem, Tweety, za rýchlu odpoveď, trošku ma to zmiatlo, aby to nebolo protizákonné. To znamená, že neprihlasujem ani na daň z motorových vozidiel, keďže transakcia sa uskutočnila v jeden deň.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Zuzka 335 Pozri príspevok
    Ďakujem, Tweety, za rýchlu odpoveď, trošku ma to zmiatlo, aby to nebolo protizákonné. To znamená, že neprihlasujem ani na daň z motorových vozidiel, keďže transakcia sa uskutočnila v jeden deň.
    AK ste ho nepoužívali ani jeden deň, neoznamujete vznik DP k dani z motorových vozidiel.

    marina8 je offline (nepripojený) marina8

    marina8
    ja sa len chcem spytat, vo volnej zivnosti " maloobchod a velkoobchod" v skratke, su aj tieto vymenovane:



    s motorovými vozidlami:
    -s ojazdenými motorovými vozidlami,
    -s náhradnými dielmi pre motorové vozidlá,
    -s autodoplnkami,
    -s motocyklami a náhradnými dielmi pre motocykle



    treba ked chce niekto predavat a nakupovat auta mat v zivnosti vylozene napisane " nakup a predaj automobilov"?
    nespada to v globale pod
    19.1 Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)

    Zuzka 335 je offline (nepripojený) Zuzka 335

    Zuzka 335
    Tweety Pozri príspevok
    AK ste ho nepoužívali ani jeden deň, neoznamujete vznik DP k dani z motorových vozidiel.
    Prepáč mi milá Tweety, ale ešte jednu otázočku. Vozidlo je zakúpené ako ojazdené z autobazáru v Nemecku. Ja nemusím samozdaňovať, a predaj je s 0 DPH. Nezáleží na tom že autobazár je platiteľ DPH v nemecku a on odvedie tam daň. Ja mám faktúru od nich bez DPH.
    Ďakujem za odpoveď
    Z.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.