Zavrieť

Porady

velmi surne

prepacte ze vkladam novu temu kvoli tomuto ale je to dost surne a ponahla to....chcela by som vediet ako je to v penaznom denniku...v kolonke DPH a platba DPH tam sa ma písať ked nam vratia alebo platime DPH pri danovom priznani alebo sa tam pise DPH z faktur, blockov atd??? potom sa ma napr.nakup materialu pisat bez DPH a DPH do tej kolonky? ako to vlastne je??? a vydanu fakturu ktoru este nemam zaplatenu zapisem do priebeznych prijmov???? dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    Lennkka17 Pozri príspevok
    prepacte ze vkladam novu temu kvoli tomuto ale je to dost surne a ponahla to....chcela by som vediet ako je to v penaznom denniku...v kolonke DPH a platba DPH tam sa ma písať ked nam vratia alebo platime DPH pri danovom priznani alebo sa tam pise DPH z faktur, blockov atd??? potom sa ma napr.nakup materialu pisat bez DPH a DPH do tej kolonky? ako to vlastne je??? a vydanu fakturu ktoru este nemam zaplatenu zapisem do priebeznych prijmov???? dakujem
    Leni, do kolonky DPH alebo platba DPH zapisuješ DPH z bločkov , ktoré platíš, čiže napr. keď platíš nájom napr. 100 eur bez DPH zapíšeš:

    100 eur - pr. réžia
    19 eur - platba DPH
    119 eur - výdaj z pokladne.

    Z faktúr tam nepíšeš, lebo pri evidencii faktúry Ti DPH zapíše uvedením kódu do zoznamu faktúr, do denníka píšeš LEN POHYB PEŇAŽNÝCH PROSTRIEDKOV v hotovosti alebo cez účet.
    Vydanú faktúru ešte nezaplatenú neeviduje do žiadnych príjmov, kým nie je aspoň čiastočne zaplatená.

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    Lennkka17 Pozri príspevok
    prepacte ze vkladam novu temu kvoli tomuto ale je to dost surne a ponahla to....chcela by som vediet ako je to v penaznom denniku...v kolonke DPH a platba DPH tam sa ma písať ked nam vratia alebo platime DPH pri danovom priznani alebo sa tam pise DPH z faktur, blockov atd??? potom sa ma napr.nakup materialu pisat bez DPH a DPH do tej kolonky? ako to vlastne je??? a vydanu fakturu ktoru este nemam zaplatenu zapisem do priebeznych prijmov???? dakujem

    Do kolonky v peňaž. denn. do kolonky DPH sa ozaj píše DPH z daňových dokladov teda aj bložkov na vstupe. Píše sa tam aj DPH vrátená ako nadmerný odpočet len ako príjem neovpl. základ dane. A ešte k faktúre : zaeviduješ do knihy faktúr a do knihy záväzkov u dodavteľských a do knihy pohľadávok pri vystavených /odberateľských/. Ale do peňažného denníka ešte nič nezapisuješ. Peňažný denník je ako z jeho pomenovania vyplýva určený na to , aby sa do neho zapisovalo hlavne pohyb peňazí /až na mimoriadne prípady/, teda o tej fa v ňom účtuješ až s dátumom jej zaplatenia

    Lennkka17 je offline (nepripojený) Lennkka17

    Lennkka17
    je potom vobec potrebne penazny dennik viezt???? je to povinnost? lebo tieto veci sa vsetky eviduju v evidencii DPH.

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    Lennkka17 Pozri príspevok
    je potom vobec potrebne penazny dennik viezt???? je to povinnost? lebo tieto veci sa vsetky eviduju v evidencii DPH.
    Veď PD je najdôležitejšia "kniha" v jednoduchom učtovníctve, kde sa všetko učtuje s daným termínom a rozčlenené podľa druhov príjmov, resp. výdavkov. bez neho to ozaj nie je možné. Ostatná evidencia je podkladová.

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    Lennkka17 Pozri príspevok
    je potom vobec potrebne penazny dennik viezt???? je to povinnost? lebo tieto veci sa vsetky eviduju v evidencii DPH.

    Leni, peňažný denník viesť musíš, kde potom chceš zachytávať všetky peňažné pohyby ktoré Ti vzniknú v účtovníctve? To nie je len kvôli DPH, máš pravdu, aj v evidencii DPH sa osobitne zachytáva daň z pridanej hodnoty, ale pohyb peňažných prostriedkov môžeš robiť len cez peňažný denník.

    Lennkka17 je offline (nepripojený) Lennkka17

    Lennkka17
    je potom vlastne nutne viesť penazny dennik, lebo toto iste sa eviduje aj pri evidencii dph na vstupe...

    mekelek je offline (nepripojený) mekelek

    mekelek
    Lennkka17 Pozri príspevok
    je potom vobec potrebne penazny dennik viezt???? je to povinnost? lebo tieto veci sa vsetky eviduju v evidencii DPH.
    Peňažný denník musíš viesť či si plátca, alebo neplátca DPH!!!
    Inak veľa odpovedí nájdeš na svoje otáky tu:
    Postupy účtovania JÚ

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Lennkka17 Pozri príspevok
    je potom vlastne nutne viesť penazny dennik, lebo toto iste sa eviduje aj pri evidencii dph na vstupe...
    Lenka, robíš JU ručne ?
    Skús to cez účtovný SW, jedným zápisom do peňažného denníka ti urobí zápis aj do evidencie DPH.
    Kniha záväzkov a pohľadávok je takisto prepojená s evidenciou DPH, nemusíš to nahrávať alebo zapisovať 2x

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.