Zavrieť

Porady

Nový začiatok

Dnešným dňom som začala podnikať. Robím predajcu na plastové okná (vytváram cenové ponuky v kancelárii). Chcem sa spýtať, či si môžem uplatniť paušálne výdavky pri výpočte dane, ako si mám viesť evidenciu, keďže nemusím používať jednoduché účtovníctvo a ak sa dobrovoľne nepoistím v soc. poisťovni, aké to môže mať pre mňa negatívne následky?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Aďa40 Pozri príspevok
    Dnešným dňom som začala podnikať. Robím predajcu na plastové okná (vytváram cenové ponuky v kancelárii). Chcem sa spýtať, či si môžem uplatniť paušálne výdavky pri výpočte dane, áno vo výške 40 % z príjmov + zaplatené odvody do zdr. poisťovne ako si mám viesť evidenciu, keďže nemusím používať jednoduché účtovníctvo vedieš evidenciu pohľadávok a príjmov v časovom slede a ak sa dobrovoľne nepoistím v soc. poisťovni, aké to môže mať pre mňa negatívne následky v prípade PN-ky nebudeš mať nárok na nemocenské, príp. materské ?
    odpoveď v texte

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Aďa40 Pozri príspevok
    ak sa dobrovoľne nepoistím v soc. poisťovni, aké to môže mať pre mňa negatívne následky?
    Doplnim Veroniku:
    ... nerataju sa ti odpracovane roky do dochodku, neprispievas si na dochodok (ak mas II. pilier).

    Aďa40 je offline (nepripojený) Aďa40

    Aďa40
    Som rozvedená, s 19-ročnou dcérou, ktorá v septembri maturuje. Ak "skrachujem" nemám teda nárok na dávky v hmotnej núdzi (nemám nárok na podporu, lebo nemám odrobených 36 mesiacov za posledné 4 roky)?
    Nie je lepšie sa dobrovoľne poistiť - koľko treba min. platiť?
    Alebo to radšej na rok risknúť?

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Mozes sa dobrovolne poistit, min. poistne na poistenie v nezamestnanosti je 5,90 EUR mesacne. Avsak rovnako plati, ze narok na podporu v nezamestnanosti mas v pripade, ak si si platila poistne aspon 3 roky z poslednych 4 rokov (ako zamestnanec, dobrovolne poistena osoba a pod. - obdobia sa scitaju).

    Min. vymeriavaci zaklad pre poistenie v nezamestnanosti je 295,50 EUR, podpora v nezamestnanosti z neho cca. 50%. Rozhodnut sa musis sama, ci to ma vyznam pre teba.

    Z vlastnej skusenosti: podnikatelia okolo mna si neplatia DPO, ale radsej si odkladaju volne prostriedky na horsie casy a snazia sa diverzifikovat prijmy, resp. hladat aj dalsie oblasti podnikania, aby neboli zavisli len na jednej cinnosti.

    Ohladom hmotnej nudze sa vyjadri zrejme niekto skusenejsi v tejto oblasti.
    Naposledy upravil Lianka : 22.07.09 at 10:36 Dôvod: doplnenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.