Zavrieť

Porady

Uhrada straty z pôžičky?

Ahojte,
chcela by som si overiť správnosť účtovania.

Spoločník poskytol sro bezúročnú pôžičku 200 000 Sk. Je naúčtovaná na účte 365xxx ako záväzok voči spoločníkovi.
Nakoľko sro vykázala za dva roky stratu 250 000 Sk, spoločník chce navrhnúť valnému zhromaždeniu použiť pôžičku na vykrytie straty.
Rezervný fond nebol tvorený, podľa spoločenskej zmluvy by mal byť tvorený do výšky 10 % zo ZI, t.j. 20 000 Sk.

Môže sa preúčtovať pôžička na základe rozhodnutia z valného zhromadenia z 365xx na 417xxx? A následne z 417xxx vykryť stratu?

Je to po účtovnej stránke správne?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    Našla som len toto:
    vysporiadanie straty na základe rozhodnutia orgánu účt. jednotky - úhrada straty:
    - zo zákonného rezervného fondu 412,417,421/431
    - z nedeliteľného fondu 418,422/431
    - z nerozdeleného zisku min. rokov 428/431
    - úhradou spoločníkmi alebo členmi, ak to umožňuje spoločenská zmluva 354/431
    - z ostatných fondov tvorených zo zisku 423,427/431
    - zo základného imania 419/431
    -prevod na účet neuhr. straty min. rokov 429/431

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    ada159 Pozri príspevok
    Firma netvorila zisk, čiže nemá vytvorený rezervný fond a jedná sa o úhradu straty z min. období. Je možné to preučtovať 354/429 a následne 365/354? Je nutné niečo prehnať aj cez 211?
    Účty sú správne, treba len dorobiť zmluvu o zápočte (krátko a jednoducho).

    eripot je offline (nepripojený) eripot

    pracujem ako prevádzková účtovníčka - ekonomika predajných činností v a.s. , momentálne som na rodičovskom príspevku ...viac eripot
    :-)

    eripot je offline (nepripojený) eripot

    pracujem ako prevádzková účtovníčka - ekonomika predajných činností v a.s. , momentálne som na rodičovskom príspevku ...viac eripot
    Budem vďačná za cennú radu. Ďakujem vopred.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    eripot Pozri príspevok
    Ahojte,
    chcela by som si overiť správnosť účtovania.

    Spoločník poskytol sro bezúročnú pôžičku 200 000 Sk. Je naúčtovaná na účte 365xxx ako záväzok voči spoločníkovi.
    Nakoľko sro vykázala za dva roky stratu 250 000 Sk, spoločník chce navrhnúť valnému zhromaždeniu použiť pôžičku na vykrytie straty.
    Rezervný fond nebol tvorený, podľa spoločenskej zmluvy by mal byť tvorený do výšky 10 % zo ZI, t.j. 20 000 Sk.

    Môže sa preúčtovať pôžička na základe rozhodnutia z valného zhromadenia z 365xx na 417xxx? A následne z 417xxx vykryť stratu?

    Je to po účtovnej stránke správne?
    Ďakujem.
    Nevratnú pôžičku by som skôr účtoval 365/413.
    Monika Kováčová
    pohľadávka voči spoločníkom v s.r.o. pri úhrade straty ak to vyplýva zo spoločenskej zmluvy sa účtuje 354/431 a úhrada straty spoločníkmi 221,211/354


    takže nie cez 365

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    Firma netvorila zisk, čiže nemá vytvorený rezervný fond a jedná sa o úhradu straty z min. období. Je možné to preučtovať 354/429 a následne 365/354? Je nutné niečo prehnať aj cez 211?

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Monika Kováčová Pozri príspevok
    pohľadávka voči spoločníkom v s.r.o. pri úhrade straty ak to vyplýva zo spoločenskej zmluvy sa účtuje 354/431 a úhrada straty spoločníkmi 221,211/354


    takže nie cez 365

    Súhlasím, no môže potom formou Zmluvy o započítaní pohľadávok a záväzkov účtovať 365/354
    alebo úhradou 211/354 a následne 365/211

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    ada159 Pozri príspevok
    Firma netvorila zisk, čiže nemá vytvorený rezervný fond a jedná sa o úhradu straty z min. období. Je možné to preučtovať 354/429 a následne 365/354? Je nutné niečo prehnať aj cez 211?

    skontrolujete a spripomienkujete mi toto zaučtovanie prosím ?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    ada159 Pozri príspevok
    dakujem moc, a je nutné to prehnať cez 211?
    Keď je reč o zápočte, nemôže to prejsť pokladňou. Keď to prejde 211, nebude to zápočet. Tak si vyber... Ak sa nemanipulovalo s peniazmi, tak nevidím dôvod na účtovanie cez pokladňu.

    eripot je offline (nepripojený) eripot

    pracujem ako prevádzková účtovníčka - ekonomika predajných činností v a.s. , momentálne som na rodičovskom príspevku ...viac eripot
    Dakujem velmi pekne vsetkym, ktori prispeli k tejto teme a pomohli svojou mudrostou.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.