Zavrieť

Porady

Poznamka na fakture o uroku z omeskania

Mozem svojim klientom davat na fakturach takuto poznamku bez toho aby som ich na to upozornil uz v objednavke?


Faktúra je splatná do 14 dní od vystavenia. V prípade oneskorenia úhrady
fakturovanej sumy je poskytovateľ oprávnený účtovať zákazníkovi úrok z omeškania vo výške 0,05% z účtovanej sumy za deň oneskorenia.

Dakujem
Usporiadat
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Palino978 Pozri príspevok
Mozem svojim klientom davat na fakturach takuto poznamku bez toho aby som ich na to upozornil uz v objednavke?


Faktúra je splatná do 14 dní od vystavenia. V prípade oneskorenia úhrady
fakturovanej sumy je poskytovateľ oprávnený účtovať zákazníkovi úrok z omeškania vo výške 0,05% z účtovanej sumy za deň oneskorenia.

Dakujem
samozrejme, že môžeš.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Palino978 Pozri príspevok
Mozem svojim klientom davat na fakturach takuto poznamku bez toho aby som ich na to upozornil uz v objednavke?


Faktúra je splatná do 14 dní od vystavenia. V prípade oneskorenia úhrady
fakturovanej sumy je poskytovateľ oprávnený účtovať zákazníkovi úrok z omeškania vo výške 0,05% z účtovanej sumy za deň oneskorenia.

Dakujem
uvedené však platí aj bez uvedenia na faktúre
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ak výška úroku z omeškania nie je v zmluve dohodnutá, potom sa môže účtovať len podľa základnej úrokovej sadzby NBS a to o 10% viac, aká sadzba platila na začiatku polroka, keď bola pohľadávka splatná.

Dopĺňam:
Toto platilo pred vstupom do eurozóny, od 1.1.2009 - viď nižšie.
Naposledy upravil Rozalka : 21.07.09 at 18:05 Dôvod: doplnenie
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Ale na pohľadávky od 1.1.2009 platí :
§ 3 Nariad.vlády 87/1995 Z.Z.(noveliz. 586/2008 Z.z.)

(1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
0 0
Pablo.ch Pablo.ch

Pablo.ch je offline (nepripojený) Pablo.ch

Penále vo výške 0,05 % sa vystavujú zo sumy bez DPH alebo zo sumy s DPH ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Pablo.ch Pozri príspevok
Penále vo výške 0,05 % sa vystavujú zo sumy bez DPH alebo zo sumy s DPH ?
Z celej sumy pohľ., alebo záv., takže aj s dph.
0 0
912 912

912 je offline (nepripojený) 912

v podstate ani nič, len baba ...viac
Andyke Pozri príspevok
Ale na pohľadávky od 1.1.2009 platí :
§ 3 Nariad.vlády 87/1995 Z.Z.(noveliz. 586/2008 Z.z.)

(1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
Rozumiem síce odkiaľ čerpať základnú úrokovú sadzbu, ale keď si otvorím http://www.nbs.sk/sk/statisticke-uda...ove-sadzby-ecb tak aj tak tomu nechápem, či je to denná, mesačná alebo ročná . Predpokladám správne, že je to od 13.05.2009 1,08% za každý deň omeškania?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

912 Pozri príspevok
Rozumiem síce odkiaľ čerpať základnú úrokovú sadzbu, ale keď si otvorím http://www.nbs.sk/sk/statisticke-uda...ove-sadzby-ecb tak aj tak tomu nechápem, či je to denná, mesačná alebo ročná . Predpokladám správne, že je to od 13.05.2009 1,08% za každý deň omeškania?

Sadzba hlavné refinančné operácie (obchody) sa považuje za základnú úrokovú sadzbu ECB podľa § 17 ods 1 Zákona o zavedení meny euro v Slovenskej republike (Zákon č. 659/2007 Z. z. a ďalších všeobecne záväzných právnych predpisov SR).

§ 17 ods 1
(1) Kde sa v iných všeobecne záväzných právnych predpisoch, v rozhodnutiach orgánov verejnej moci, zmluvách alebo iných právnych prostriedkoch používa pojem "základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska", "diskontná sadzba Národnej banky Slovenska", "diskontná úroková sadzba" alebo "diskontná sadzba Štátnej banky česko-slovenskej", odo dňa zavedenia eura sa tým rozumie základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky,45) ktorú Európska centrálna banka stanovuje a zverejňuje pre obchody vykonávané Eurosystémom v rámci Európskeho systému centrálnych bánk.


Ja si to vysvetľujem, že:

napr. od 13.5.2009 je tam údaj ...........1 % - je to ročná sadzba
plus ...............................................8 % - zvýšenie o 8 %-tuálnych bodov
---------------------
spolu: .............................................9 % ....ročná sadzba
1 0
912 912

912 je offline (nepripojený) 912

v podstate ani nič, len baba ...viac
azla Pozri príspevok
Sadzba hlavné refinančné operácie (obchody) sa považuje za základnú úrokovú sadzbu ECB podľa § 17 ods 1 Zákona o zavedení meny euro v Slovenskej republike (Zákon č. 659/2007 Z. z. a ďalších všeobecne záväzných právnych predpisov SR).

§ 17 ods 1
(1) Kde sa v iných všeobecne záväzných právnych predpisoch, v rozhodnutiach orgánov verejnej moci, zmluvách alebo iných právnych prostriedkoch používa pojem "základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska", "diskontná sadzba Národnej banky Slovenska", "diskontná úroková sadzba" alebo "diskontná sadzba Štátnej banky česko-slovenskej", odo dňa zavedenia eura sa tým rozumie základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky,45) ktorú Európska centrálna banka stanovuje a zverejňuje pre obchody vykonávané Eurosystémom v rámci Európskeho systému centrálnych bánk.


Ja si to vysvetľujem, že:

napr. od 13.5.2009 je tam údaj ...........1 % - je to ročná sadzba
plus ...............................................8 % - zvýšenie o 8 %-tuálnych bodov
---------------------
spolu: .............................................9 % ....ročná sadzba
Veľmi pekne ďakujem, ja som bola z toho nejaká popletená. Z tohoto teda vyplýva, že za každý deň si môžem (v prípade, že nemám v zmluve upravené inak) účtovať sumu 0,02%.
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

912 Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem, ja som bola z toho nejaká popletená. Z tohoto teda vyplýva, že za každý deň si môžem (v prípade, že nemám v zmluve upravené inak) účtovať sumu 0,02%.
Mne to vychádza na 0,025%.
0 0
912 912

912 je offline (nepripojený) 912

v podstate ani nič, len baba ...viac
Áno, súhlasím, ja som to zaokrúhlila len na dve desatinné miesta.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Tweety Pozri príspevok
Mne to vychádza na 0,025%.
a v tomto prípade neplatí?:

http://www.porada.sk/1136052-post11.html
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ak ide o omeškanie do 31.12.2008 postupuješ podľa 87/1995.
Ak ide o omeškanie po 1.1.2009 postupuješ podľa 586/2008.
1 0
martin512 martin512

martin512 je offline (nepripojený) martin512

Andyke Pozri príspevok
Ale na pohľadávky od 1.1.2009 platí :
§ 3 Nariad.vlády 87/1995 Z.Z.(noveliz. 586/2008 Z.z.)

(1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
len pre ujasnenie. ked mam v zmluve uvedene: "vyska urokov z omeskania je dvojnasobok diskontnej sadzby urcenej NBS", tych plus 8 percentualnych bodov sa ma dufam netyka.

teda podla mna omesakanie sa o 7 dni bude:

7 dni
x
2 (dvojnasobok)
x
(1 % / 365 dni)
x suma

dik za odpoved
0 0
Prima73 Prima73

Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

Zdravim, ak mame na fakturach za rok 2010 uvedene: "V prípade oneskorenej úhrady faktúry má dodávateľ právo účtovať úroky z omeškania vo výške 0,1% za každý deň omeškania." je to chyba? Treba prerobit vsetky faktury???
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
martin512 Pozri príspevok
len pre ujasnenie. ked mam v zmluve uvedene: "vyska urokov z omeskania je dvojnasobok diskontnej sadzby urcenej NBS", tych plus 8 percentualnych bodov sa ma dufam netyka.

teda podla mna omesakanie sa o 7 dni bude:

7 dni
x
2 (dvojnasobok)
x
(1 % / 365 dni)
x suma

dik za odpoved
Nie, tých 8 bodov sa ťa netýka.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Prima73 Pozri príspevok
Zdravim, ak mame na fakturach za rok 2010 uvedene: "V prípade oneskorenej úhrady faktúry má dodávateľ právo účtovať úroky z omeškania vo výške 0,1% za každý deň omeškania." je to chyba? Treba prerobit vsetky faktury???
Nie je treba nič prerábať, aj keď si myslím, že 36,5% ročný úrok je príliš vysoký.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Prima73 Pozri príspevok
Zdravim, ak mame na fakturach za rok 2010 uvedene: "V prípade oneskorenej úhrady faktúry má dodávateľ právo účtovať úroky z omeškania vo výške 0,1% za každý deň omeškania." je to chyba? Treba prerobit vsetky faktury???
Ja by som faktúry dodávateľovi vrátila, pretože nemá právo účtovať úroky v takej výške.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Ak sa na nich dohodli:
§ 369 Obch.zákonníka
(1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu.
4 0
Prima73 Prima73

Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

ego.mc Pozri príspevok
Ak sa na nich dohodli:
§ 369 Obch.zákonníka
(1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu.
Dohodnut sme sa na tom nedohodli, ziadna zmluva nie je, takto je to iba uvedene vo vystavenej fakture.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať