Zavrieť

Porady

Predaj vyradeného auta v združení

Nie som profík, preto prosím, vyjadrite súhlas alebo opravte ma, ak sa mýlim:

Do združenia dvoch FO - štvrťročných platiteľov DPH (51 % podiel a 48 % podiel spoločníkov) bolo osobné auto obstarané v roku 2002 za 60 000,--. K 31. 12. 2008 sa pre zlý technický stav vyradilo. V marci 2009 sa uzatvorila kúpno-predajná zmluva s občanom o predaji tohoto auta za 300,-- eur. Úhrada prebehla v júni 2009. Účtovníctvo vedie spoločník s podielom 51 %. Z toho mi ako účtovníčke (externej) vyplýva:

1. Do peňažného denníka hlavného spoločníka neúčtovať nič v súvislosti s predajom auta.
2. Z predaného auta neodvádzať DPH.
3. Do dane z príjmu FO si spoločníci zahrnú tento príjem v pomere 51:49 až na konci roka, ale nie ako príjem z podnikania, ale ostatný príjem. Tento im uvediem v oddieli ostatné príjmy.

Vopred veľmi pekne ďakujem za pomoc.
Naposledy upravil maturantka : 21.07.09 at 19:01
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Dovoľujem si posunúť, najmä tá DPH ma zaujíma, chcela by som ísť dnes podať daňové priznanie za štvrťrok...

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    maturantka Pozri príspevok
    Nie som profík, preto prosím, vyjadrite súhlas alebo opravte ma, ak sa mýlim:

    Do združenia dvoch FO - štvrťročných platiteľov DPH (51 % podiel a 48 % podiel spoločníkov) bolo osobné auto obstarané v roku 2002 za 60 000,--. K 31. 12. 2008 sa pre zlý technický stav vyradilo. V marci 2009 sa uzatvorila kúpno-predajná zmluva s občanom o predaji tohoto auta za 300,-- eur. Úhrada prebehla v júni 2009. Účtovníctvo vedie spoločník s podielom 51 %. Z toho mi ako účtovníčke (externej) vyplýva:

    1. Do peňažného denníka hlavného spoločníka neúčtovať nič v súvislosti s predajom auta.
    2. Z predaného auta neodvádzať DPH.
    3. Do dane z príjmu FO si spoločníci zahrnú tento príjem v pomere 51:49 až na konci roka, ale nie ako príjem z podnikania, ale ostatný príjem. Tento im uvediem v oddieli ostatné príjmy.

    Vopred veľmi pekne ďakujem za pomoc.
    DPH neodvádzate a keďže auto už bolo vyradené z obchodného majetku príjem z predaja bude patriť do ostatných príjmov - § 8 ods. 1 písm. c) ZDP. O príjme už v peňažnom denníku neúčtujete.

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Dakujem pekne za odpoveď. A ešte ma napadol jeden detail: Auto mali zaevidované na Karte dlhodobého hmotného majetku. Tam sa zaznamenávali i odpisy. Stačí, ak na tejto karte bude uvedená len poznámka o vyradení k 31. 12. 2009 alebo treba vyhotoviť aj nejaké iné dokumenty? Napríklad Zápis o vyradení DM. Vediem jednoduché účtovníctvo.

    jana007 je offline (nepripojený) jana007

    jana007
    maturantka Pozri príspevok
    Dakujem pekne za odpoveď. A ešte ma napadol jeden detail: Auto mali zaevidované na Karte dlhodobého hmotného majetku. Tam sa zaznamenávali i odpisy. Stačí, ak na tejto karte bude uvedená len poznámka o vyradení k 31. 12. 2009 alebo treba vyhotoviť aj nejaké iné dokumenty? Napríklad Zápis o vyradení DM. Vediem jednoduché účtovníctvo.
    Veď bolo vyradené 31.12.2008.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    maturantka Pozri príspevok
    Dakujem pekne za odpoveď. A ešte ma napadol jeden detail: Auto mali zaevidované na Karte dlhodobého hmotného majetku. Tam sa zaznamenávali i odpisy. Stačí, ak na tejto karte bude uvedená len poznámka o vyradení k 31. 12. 2009 alebo treba vyhotoviť aj nejaké iné dokumenty? Napríklad Zápis o vyradení DM. Vediem jednoduché účtovníctvo.
    Ja si myslím, že stačí poznámka o vyradení, ale nie k 31.12.2009 - asi ide o preklep. V danom prípade k 31.12.2008. Tak znelo pôvodné zadanie.

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Prepáčte, ide o preklep, bolo naozaj vyradené k 31. 12. 2008. Ďakujem pekne za odpovede a prajem krásny deň, nech sa Vám to vráti z inej strany. Ja sa môžem zapojiť tak akurát do dobrých rád o varení, pečení a vedení domácnosti. Prípadne príprave domácej nechtíkovej masti... Ozaj srdečne ďakujem.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    maturantka Pozri príspevok
    Prepáčte, ide o preklep, bolo naozaj vyradené k 31. 12. 2008. Ďakujem pekne za odpovede a prajem krásny deň, nech sa Vám to vráti z inej strany. Ja sa môžem zapojiť tak akurát do dobrých rád o varení, pečení a vedení domácnosti. Prípadne príprave domácej nechtíkovej masti... Ozaj srdečne ďakujem.
    Aj taká rada sa hodí

    Predaj vyradeného auta v združení

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.