Zavrieť

Porady

PROSÍM O POMOC

Dobry den!

V istej firme, ktora vyuziva jednoduche uctovnictvo som v r. 9/2007 nasla iste nezrovnalosti. Vydavky (posta, kancelarske potreby a pod.), kt. nastali v predchádzajúcom mesiaci (august) boli zauctovane v septembri, nie v auguste ako mali. Cize to nesedi. Vedeli by ste mi poradit, akym sposombom sa to da opravit, aby pri kontrole danovaci nemuseli pokutovat...

Stacilo by, ak by som napisala "nakupene v tedy a vtedy.."?

Dakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    aldora je offline (nepripojený) aldora

    aldora
    Záleží na výške a správnosti zaúčtovania z vecného hľadiska, účtovníčke sa mohlo stať, že bloky na zaúčtovanie skutočne dostala až v septembri...a možno mala august už uzatvorený... už som s tým stretla, na blok som si iba poznamenala že mi bol predložený oneskorene a DÚ to pri kontrole neriešil.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Postupy účtovanie v JU

    § 2
    Deň uskutočnenia účtovného prípadu

    (1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

    ZU:

    § 3


    (1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

    (2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.

    (3) Účtovným obdobím je kalendárny rok, ak tento zákon neustanovuje inak.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.