Zavrieť

Porady

účtovanie dopočítanej dane

prajem pekny den,
chcem vas poprosit o radu na temu autobazar.
kupujeme auta od sukromnych osob a tie potom uctujeme pomocou par. 66 zákona o DPH a to dopočitanim osobitnej sadzby dane - teda vyratam si dan zo zisku. Toto je jasne, ael ako to zauctovat? Priklad:
nákup 22.5.2009 za 6100 eur, predaj 8.6.2009 za 9000 eur, zisk : 2900*19/119=463,0252 to je dopočitana DPH,účtovanie:
odpoč. výdaj 6100 bez DPH
zdanit. prijem : 9000 bez DPH
zdanitelny prijem: 463,0252 to kolonky pre DPH.
je to takto spravne?
na tlacive DPH mi to sice ukazuje v riadku 3 tu dan navyse(teda zadkad nesedi po prepocte 19% s DPH), ale na DU to zobrali...
dakujem za akukolvek odpoved.... uz som to preberala s danovou poradkynou, danovym riaditelstvom, kazdy mi dava vyhybave odpovede....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kori je offline (nepripojený) kori

    kori
    zaklad dane je v tomto pripade rozdiel medzi predajnou a kúpnou cenou mínus daň t.j. 2900-463 je 2437 - to je zaklad dane.
    účtovanie teda bude:
    1. výdaj 6100 bez dph (ako uvádzate)
    2. príjem 6563 (9000-2437) bez dph
    3.príjem 2437 s dph (19%) + 463 daň.

    tým bude ZD a daň aj daňovom priznaní správna aj účtovanie bude presne sedieť.

    Kubi je offline (nepripojený) Kubi

    Kubi
    dakujem velmi pekne,
    este jedna otazocka, nemusim mat tu DPH navyse v prijme? ja som to aspon tak pochopila, ze to je cisto moja dan, nikto si ju nema narok odpocitat.... mozno nie, opravte ma....

    kori je offline (nepripojený) kori

    kori
    dph vam nejde do príjmu pretože ste platiteľ dane.inak by ste platili daň z dane. to že si ju nikto neodpočíta na tom nič nemení.

    timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

    timejka200
    ahoj vytvorila som si na 343 analytiku dan na v stupe a na výstupe , iné nemáme treba každý mesiac účtovať na nejakej analytike aj nadmerný odpočet/danovúpovinnosť? ako

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    timejka200 Pozri príspevok
    ahoj vytvorila som si na 343 analytiku dan na v stupe a na výstupe , iné nemáme treba každý mesiac účtovať na nejakej analytike aj nadmerný odpočet/danovúpovinnosť? ako
    ... hľadaj a čítaj

    DPH analytika ( 1 2)

    Tara1 je offline (nepripojený) Tara1

    Tara1
    O nadmernom odpočte a daňovej povinnosti účtuješ len z bankového výpisu. Nadmerný odpočet DAL 343... daňová povinnosť MD 343... Ja mám na to zvlášť analytiku.

    timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

    timejka200
    ked miuhraí dan. úrad na BU tak to účtujem 221/343 /007/ tiež mám analytiku že dan. odpočet. je to tak správne?

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    timejka200 Pozri príspevok
    ked miuhraí dan. úrad na BU tak to účtujem 221/343 /007/ tiež mám analytiku že dan. odpočet. je to tak správne?
    áno, je to správne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.