Zavrieť

Porady

príplatky

dobrý deň, prosím o radu
je nárok na príplatok za nočné v trojzmennej prevácke?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    antiny Pozri príspevok
    dobrý deň, prosím o radu
    je nárok na príplatok za nočné v trojzmennej prevácke?
    § 123
    Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu

    (1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v eurách za hodinu pre prvý stupeň.

    (2) S vedúcim zamestnancom možno v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú nočnú prácu. Mzdové zvýhodnenie v takom prípade vedúcemu zamestnancovi nepatrí.

    antiny je offline (nepripojený) antiny

    "bušido" =D antiny
    Dakujem. ano toto som si nasla aj ja v zakone. ale nadriadeny sa stale ohanaju tym ze to v trojsmennej prevadzke neplati.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    antiny Pozri príspevok
    Dakujem. ano toto som si nasla aj ja v zakone. ale nadriadeny sa stale ohanaju tym ze to v trojsmennej prevadzke neplati.
    Ja v tom § nevidím nič také, že by to malo platiť s obmedzeniami.

    ideno je offline (nepripojený) ideno

    ideno
    Dobrý deň, prosím Vás o radu ohľadom príplatkov pri odmeňovaní vo verejnom záujme zák.553/2003 Z.z + ZP :
    Sme nepretržitá prevádzka – detský domov. V pracovnom týždni podľa rozvrhu zmien prvá pracovná zmena nastupuje o 7.00 hod (do 19.00)

    Príklad 1: vychovávateľ pracoval 5.7.09 (nedeľa, sviatok) od 7.00 do 19.00, prestávka v práci od 12.00 do 12.30.
    Patrí mu príplatok za prácu vo sviatok za 11,5 hod. 100 % (vo VZ ) funkčného platu (FP)a aj príplatok za prácu v nedeľu za 11,5 hod. 30 % FP?

    Príklad 2: vychovávateľ pracoval v noci z 5.7.09 od 19.00 hod (teda z nedele = sviatok) na 6.7.09 do 7.00 hod na pondelok (bežný prac. deň). Prestávka v práci od 00.00 hod do 00.30 ho.
    Patrí mu príplatok za prácu vo sviatok 100 % FP za 11,5 hod., príplatok za prácu v noci 25 % FP za 7,5 hod. a aj príplatok za prácu v nedeľu 30 % FP za 5 hod.?

    Veľmi pekne ďakujem!

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    ideno Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím Vás o radu ohľadom príplatkov pri odmeňovaní vo verejnom záujme zák.553/2003 Z.z + ZP :
    Sme nepretržitá prevádzka – detský domov. V pracovnom týždni podľa rozvrhu zmien prvá pracovná zmena nastupuje o 7.00 hod (do 19.00)

    Príklad 1: vychovávateľ pracoval 5.7.09 (nedeľa, sviatok) od 7.00 do 19.00, prestávka v práci od 12.00 do 12.30.
    Patrí mu príplatok za prácu vo sviatok za 11,5 hod. 100 % (vo VZ ) funkčného platu (FP)a aj príplatok za prácu v nedeľu za 11,5 hod. 30 % FP? áno, patria mu oba príplatky, nakoľko to bol sviatok a zároveň aj nedeľa

    Príklad 2: vychovávateľ pracoval v noci z 5.7.09 od 19.00 hod (teda z nedele = sviatok) na 6.7.09 do 7.00 hod na pondelok (bežný prac. deň). Prestávka v práci od 00.00 hod do 00.30 ho.
    Patrí mu príplatok za prácu vo sviatok 100 % FP za 11,5 hod., príplatok za prácu v noci 25 % FP za 7,5 hod. a aj príplatok za prácu v nedeľu 30 % FP za 5 hod.? áno, patria mu všetky 3 príplatky

    Veľmi pekne ďakujem!
    odpoveď v texte

    ideno je offline (nepripojený) ideno

    ideno
    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Takto som to vždy i narátavala, no šéfka za mnou prišla s info (po mojej 3 mesačnej PN-ke), že to robím zle. Údajne si to zisťovala na Inšpektoráte práce u právničky, tak som zostala dosť zhrozená.... No tak či tak, keď som sa pýtala, že aký paragraf 553/2003 resp. ZP vylučuje príplatok za sobotu alebo nedeľu súbežne s príplatkom za sviatok, tak som odpoveď nedostala. A samozrejme som nič také nenašla .... ))

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    ideno Pozri príspevok
    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Takto som to vždy i narátavala, no šéfka za mnou prišla s info (po mojej 3 mesačnej PN-ke), že to robím zle. Údajne si to zisťovala na Inšpektoráte práce u právničky, tak som zostala dosť zhrozená.... No tak či tak, keď som sa pýtala, že aký paragraf 553/2003 resp. ZP vylučuje príplatok za sobotu alebo nedeľu súbežne s príplatkom za sviatok, tak som odpoveď nedostala. A samozrejme som nič také nenašla .... ))
    Šéfka sa v tomto prípade mýli, nakoľko zákon č. 553/2003 jasne hovorí:

    § 16
    Príplatok za prácu v noci


    Zamestnancovi patrí za hodinu práce v noci príplatok v sume 25 % hodinovej sadzby funkčného platu.

    § 17
    Príplatok za prácu v sobotu alebo v nedeľu


    Zamestnancovi patrí za hodinu práce v sobotu alebo v nedeľu príplatok v sume 30 % hodinovej sadzby funkčného platu.

    § 18
    Príplatok za prácu vo sviatok


    (1) Zamestnancovi patrí za hodinu práce vo sviatok príplatok v sume 100 % hodinovej sadzby funkčného platu.


    Toto ukáž šéfke, nakoľko zákon jasne hovorí kedy máš povinnosť zamestnancom preplatiť predmetné príplatky. Ak pracoval v jeden deň a bol sviatok, bola to nedeľa a pracoval v noci, patrí mu každý jeden príplatok.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Ešte doplním, ak niekto tvrdí, v tomto prípade právnička na IP, tak by som trvala na písomnom vyjadrení, že na základe čoho im v sumáre tieto príplatky nepatria. Myslím si, že žiadne takéto vyjadrenie nedostaneš, lebo je to nezmysel.

    ideno je offline (nepripojený) ideno

    ideno
    Tak, tak. Ja som aj šéfke povedala, že to budem robiť tak ako doteraz, kým nebudem mať v rukách písomný pokyn, usmernenie, výklad zákona .... od niekoho kompetentného, že sa to má robiť inak. Ono je fakt, že veľa ľudí "sedí" na nesprávnych miestach a namiesto neviem, nie som si istý... trepnú hoci čo, len aby vypadali, že vedia... Poznáme, že? Moc ďakujem za radu a ochotu!!!

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    ideno Pozri príspevok
    Tak, tak. Ja som aj šéfke povedala, že to budem robiť tak ako doteraz, kým nebudem mať v rukách písomný pokyn, usmernenie, výklad zákona .... od niekoho kompetentného, že sa to má robiť inak. Ono je fakt, že veľa ľudí "sedí" na nesprávnych miestach a namiesto neviem, nie som si istý... trepnú hoci čo, len aby vypadali, že vedia... Poznáme, že? Moc ďakujem za radu a ochotu!!!
    áno, to presne poznám.........ukážeš aj dôkazy - zákon a ono si to stále hovorí svoje.......s nevedomosťou a hlúposťou sa nedá bojovať......to je potom nekonečný príbeh, ktorý nikam nevedie, len k zhoršeniu medziľudských vzťahov

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    xantipa Pozri príspevok
    nesúhlasím, paragraf 121 122 a 123 treba pozrieť, percentá sú zmenené.
    nechápem, s čím nesúhlasíš. Pozorne si prečítaj, o čom sme sa radili.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Ešte doplním, že zamestnanci vo verejnom záujme nie sú odmeňovaní v zmysle ZP, ale Zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov vo verejnom záujme č.553/2003 a §§§, ktoré som uviedla sú konkrétne z uvedeného zákona, nie zo ZP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.