Zavrieť

Porady

platba cez terminál v PU

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Toľko tu je tém ohľadom platieb kartami, ale nikde nie je riešené účtovanie v PU. Aspoň nenašla som svoj prípad, prosím Vás o názor.
Robím to prvýkrát a dnes mi priešiel jeden klient zaplatiť zálohu za tovar 900 eur cez terminál. Čo som mu mala dať aký doklad o zaplatení? Len ten blok z terminálu alebo aj PPD? Čítala som všade účtovanie cez 261 s osobitnou analytikou na platby kartou, ale konkrétne keď mi niekto zaplatí ešte len zálohu som nenašla.
Mohli by ste mi prosím poradiť?
Vďaka.
Usporiadat
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac

Ďakujem, ale to nie je môj prípad, potrebujem vedieť to, čo píšem vyššie.
Ďakujem.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Lenka, mám firmu, ktorá to robí tak, že na prijatú zálohu cez ERP vydá čosi také ako zálohovú faktúru, formou prípisu: Fakturujeme vám zálohu podľa cenovej ponuky ...
Doklad z ERP potom slúži ako doklad na odpočítanie dane (ak nepresiahne stanovenú hranicu 1659,70€)
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Rozalka Pozri príspevok
Lenka, mám firmu, ktorá to robí tak, že na prijatú zálohu cez ERP vydá čosi také ako zálohovú faktúru, formou prípisu: Fakturujeme vám zálohu podľa cenovej ponuky ...
Doklad z ERP potom slúži ako doklad na odpočítanie dane (ak nepresiahne stanovenú hranicu 1659,70€)
Drahá, a keď nemáme ERP? Ja už rozmýšľam že tú platbu ako zálohu za tovar cez terminál zaúčtujem ako 261AÚ (platby terminálom)/314 AÚ a potom preúčtujem keď nabehnú peniaze na účet 221AÚ/261 AÚ - vyrovná sa mi . Po dodaní tovaru vystavím faktúru a klasicky zaúčtujem tržbu a preúčtujem zálohu. Nemôžem tak?
A ešte Rózka, keď mi vyjde ten blok z terminálu už neprikladám nič? Lebo ja som mu ho dala len podpísať (bola to karta na podpis-magnetová), jedno vyhotovenie som dala ako doklad jemu, že zaplatil zálohu a jedno som nechala sebe.
Vďaka.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
No to som si nevšimla, že nemáš ERP. Tak potom vystav ešte aj daňovú zálohovú, aby mohol odpočítať daň. Faktúru zaúčtuj 261/324+343; príde do banky 221/261.
Ten doklad z terminálu prilož k faktúre, aj jemu musí taký doklad o úhrade (+faktúra) stačiť.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Rozalka Pozri príspevok
No to som si nevšimla, že nemáš ERP. Tak potom vystav ešte aj daňovú zálohovú, aby mohol odpočítať daň. Faktúru zaúčtuj 261/324+343; príde do banky 221/261.
Ten doklad z terminálu prilož k faktúre, aj jemu musí taký doklad o úhrade (+faktúra) stačiť.

OK Rozalka, veľmi pekne ďakujem. Tiež som si to tak myslela, len som si zmýlila účty,nie 314 ale 324, a odviezť DPH.
Naposledy upravil Lenka1979 : 24.07.09 at 18:02 Dôvod: doplnenie
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Potrebovala by som pomoc, neviem ako zaúčtujem platbu kartou v reštaurácii cez terminál od zákazníka pretože táto platba je v dennej uzávierke a potom sa zobrazuje aj na bankovom výpise ako príjem, ja účtujujem mesačnú uzávierku a čo potom ten príjem čo je znova na BU ?
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Marcelka, ako si vyriešila tento problém? ja som teraz prebrala účto v reštaurácii po jednej pani a platby kartou - katastrofa! ona účtovala výpis z banky ako 221/315 a na 315 mám teraz od začiatku roka nakumulované všetky platby kartou ... nikam inam to nepreúčtovala resp. to neodúčtovala z hotovosti.
A najhoršie na tom je, že pani náhle včera zomrela, takže sa jej na to ani nemôžem spýtať.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
je mi ľúto, že zomrela, ale na 315 máš teda všetky príjmy kartou, ešte si musíš zistiť, či sú brutto, alebo netto /teda znížené o províziu banky/.
inak mrkni na začiatok témy, príspevok 2.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

KEJKA Pozri príspevok
je mi ľúto, že zomrela, ale na 315 máš teda všetky príjmy kartou, ešte si musíš zistiť, či sú brutto, alebo netto /teda znížené o províziu banky/.
inak mrkni na začiatok témy, príspevok 2.
práve pozerám na mesačné výstupy z pokladní, vôbec tam nie je členenie, všetko je len ako hotovosť
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
no nemáš, ale máš príjmy na BU cez terminál.
banka zvykne posielať mesačné prehľady platieb kartou.
Pokladne musí byť nerealne v pluse, ked sú tam zaúčtované príjmy aj neexistujúcej hotovosti.
aj ked to nebude celkom korektné, ale zápisom 315/211 vlastne znížiš pokladničnú hotovosť o tie sumy, ktoré boli platené PK.
akurát že treba vyriešiť, či banka pripisovala sumy znížené o jej províziu, alebo pripisovala sumy brutto a svoju províziu inkasovala osobitnou položkou na BU.
Stretla som sa s oboma postupmi banky.
1 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

KEJKA Pozri príspevok
no nemáš, ale máš príjmy na BU cez terminál.
banka zvykne posielať mesačné prehľady platieb kartou.
Pokladne musí byť nerealne v pluse, ked sú tam zaúčtované príjmy aj neexistujúcej hotovosti.
aj ked to nebude celkom korektné, ale zápisom 315/211 vlastne znížiš pokladničnú hotovosť o tie sumy, ktoré boli platené PK.
akurát že treba vyriešiť, či banka pripisovala sumy znížené o jej províziu, alebo pripisovala sumy brutto a svoju províziu inkasovala osobitnou položkou na BU.
Stretla som sa s oboma postupmi banky.
máme VUB - nevieš náhodou aký má postup?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
prepáč - a čo tak pozrieť do výpisu?
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

prepáč, asi som sa zle vyjadrila,
vo výpise vidím len položky prijaté, ale neviem, či sú už zrazené o poplatok, či nie ... ale nevidím žiadnu položku, že poplatky za platby terminálom
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
uhm,
ak ma pamäť neklame, tak VUB to riešila práve netto sumami, zatiaľ čo ĽUBA opačne - brutto a osobitne si stiahla províziu.
Nahliadnuť - to som sa zasa ja neúplne vyjadrila. Mala som na mysli, že si vysleduješ nejaký predaj zaplatený terminálom, najlepšie v deň, ked bol jediný a vyhľadáš príslušný výpis z účtu.
Porovnaním sumy na bločku a pripísanej sume na účet, zistíš, či bola suma krátená. lenže v takýchto prípadoch banka posiela rozpis tej platby - brutto, provízia,netto
alebo je ešte možnosť, že bola dohodnutá elektronická forma a konateľ to má v e-pošte.
1 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

musím sa v pondelok spýtať majiteľa, kiež by si mala pravdu a mal to v e-mailoch, ďakujem za rady
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Takže podarilo sa mi zistiť, že pripísané sumy na účet sú sumy brutto, potom je jednou položkou poplatok za platby cez pos terminál. A dokonca som objavila na firemnom e-maily, že pravidelne vždy 1. v mesiaci chodia rozpisy platieb kartou.
Takže tú 315 zúčtujem oproti 211, ako zníženie hotovosti 315/211 - suma na základe výpisov o realizovaných platbách kartou.
A ďalej budem účtovať nasledovne:
tržba napr. 10 eur 211/604
z toho 20,- kartou 261/211 interným dokladom???
a výpis 221/261 20,-
môže to tak byť?
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

ja osobne uctujem tak, ze trzbu si rozdelim na zlozku hotovostnu (211/604,343) a zlozku platenu kartou (261/604,343) - postup kedy by sa uctovala cela trzba na 211MD a potom sa znizovala sa mi nepozdava, kedze sa tymto navysuje obrat MD uctu 211 v rozpore so skutocnostou...
1 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

a na mesačnej uzávierke z pokladne vidíš, koľko je hotovosť a koľko je platba kartou? lebo u nás to nie je na výstupe ...
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

zial nie, lebo je to tiez podobny system - restauracia, kde je postup taky, ze casnik vytlaci uctenku, donesie ju zakaznikovi a ten sa az nasledne rozhodne pre pripadnu platbu kartou. tym padom sa info o platbe kartou vobec nedostane na zavierkovu pasku. riesime to tak, ze zakladame kopie terminalovych pasok a o tieto "ocistujeme" denne trzby.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať