Zavrieť

Porady

Uctovanie v autobazare

S.r.o. prevadzkuje autobazar. Auta bude predavat dvomi sposobmi:
1. bud ako sprostredkovanie - uzavrie sa zmluva o sprostredkovani medzi s.r.o. a predavajucim
2. s.r.o. nakupi ojazdene MV v zahranici a potom ho preda zakaznikovi.

Zaujima ma hlavne ten druhy sposob - ak to vozidlo bude nakupene na s.r.o. a dajme tomu o 2 tyzdne sa preda, mame ho normalne zaradit do majetku s.r.o., zauctovat odpisy a po predaji ho vyradit? Alebo to mame viest ako zasoby

Dalej ma zaujima: ak preda autobazar MV na zaklade sprostredkovania, staci pre uctovnictvo len zmluva s predavajucim o sprostredkovani, alebo mal by bazar vystavit fakturu predavajucemu na proviziu za sprostredkovanie aj s vycislenim DPH? Tu fakturku by som potom zauctoval ako 311/6xx. Ako by som mal zauctovat platbu od kupujuceho autobazaru a platbu od autobazaru predavajucemu?

Mozte mi prosim poradit?
Naposledy upravil johny18 : 26.07.09 at 00:02
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    johny18 Pozri príspevok
    S.r.o. prevadzkuje autobazar. Auta bude predavat dvomi sposobmi:
    1. bud ako sprostredkovanie - uzavrie sa zmluva o sprostredkovani medzi s.r.o. a predavajucim
    2. s.r.o. nakupi ojazdene MV v zahranici a potom ho preda zakaznikovi.

    Zaujima ma hlavne ten druhy sposob - ak to vozidlo bude nakupene na s.r.o. a dajme tomu o 2 tyzdne sa preda, mame ho normalne zaradit do majetku s.r.o., zauctovat odpisy a po predaji ho vyradit?
    NIE, veď to nie je majetok, to je tovar na ďalší predaj


    Alebo to mame viest ako zasoby ANO, ako tovar.

    Dalej ma zaujima: ak preda autobazar MV na zaklade sprostredkovania, staci pre uctovnictvo len zmluva s predavajucim o sprostredkovani, alebo mal by bazar vystavit fakturu predavajucemu na proviziu za sprostredkovanie aj s vycislenim DPH?

    Tu fakturku by som potom zauctoval ako 311/6xx. Ako by som mal zauctovat platbu od kupujuceho autobazaru a platbu od autobazaru predavajucemu?
    Mozte mi prosim poradit?
    Zmluva v princípe stačí, ak má všetky náležitosti v zmysle zákona o DPH - ak si platiteľom DPH.
    Avšak podľa môjho názoru v tvojom prípade bude vhodnejšie vystaviť ku každému predaju osobitne faktúru, a to z dôvodu, že predpokladám, že v jednotlivých prípadoch pôjde vždy o inú sumu odmeny za sprostredkovanie predaja vozidla, tak aby bol prehľad čo je faktúrované.
    Faktúra za sprostredkovanie: 311 / 602, 343
    Faktúra alebo kúpna zmluva za priamy predaj vozidla: 311 / 604, 343.
    Príjem úhrady podľa toho či na účet v banke: 221 / 311
    alebo v hotovosti do pokladne: 211 / 311.

    johny18 je offline (nepripojený) johny18

    johny18
    liba2 Pozri príspevok
    Príjem úhrady podľa toho či na účet v banke: 221 / 311
    alebo v hotovosti do pokladne: 211 / 311.
    Vdaka za odpoved, co sa tyka platieb, skor mi ide o platbu od kupujuceho, ktoru zaplati bazaru za MV a dalej za platbu, ktoru zaplati bazar predavajucemu.

    Dajme tomu, ze sa urobi sprostredkovatelska zmluva na predaj MV za sumu 3.000 EUR. Kupujuci uhradi tuto sumu bazaru a ten ju posunie predavajucemu. Uvazujem, ze by sa tato pohladavka a zavazok zauctovali ako 315/325. Ak bazaru uhradi kupujuci 3000 EUR, zauctuje 211/315, bazar zaplati predavajucemu 325/211. Potom vystavi fakturu za sprostredkovanie 311/602, uhrada 211/311.

    Mohlo by to tak byt?

    johny18 je offline (nepripojený) johny18

    johny18
    Predpokladam, ze predchadzajuce mnou navrhnute uctovanie je spravne, kedze mi na to nikto neodpovedal Zaujima ma vsak, ako to by malo byt s tou fakturou za sprostredkovanie.

    Ak auto bazar sprostredkuje predaj auta, a je platca DPH, vystavi predavajucemu fakturu za sprostredkovanie so vsetkymi nalezitostami? Alebo je mozne mu vystavit len prijmovy pokladnicny doklad s uvedenim zakladu dane a DPH?

    Uctovanie v autobazare

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.