Zavrieť

Porady

prémie v mzde

Ahojte poraďáci! Chceli by sme zamestnankyni zvýšiť mzdu formou mesačných prémií (cca o 50 eur). Akým spôsobom potom uviesť zmenu v praconej zmluve? Predpokladám, že je potrebné vyhotoviť doplnok, resp. dodatok k už existujúcej pracovnej zmluve a uviesť ako formu mzdy - mesačná mzda v sume 450 eur + prémie. Uvažujem správne? Je potrebné do pracovnej zmluvy zadať aj výšku prémií, resp. ako ošetriť v prac. zmluve, že sa výška prémie udáva v sume 50 eur? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    prémie nemusia byť vyčíslené v pracovnej zmluve. Ak to chcete naozaj mať riešené aj písomne, stačí vyhotoviť "Platobný výmer",kde uvediete že od mm.rr sa zamestnancovi priznávajú mesačné odmeny vo výške 50-xxx EUR mesačne podľa rozhodnutia vedenia. Alebo Dodatok k zmluve.
    Potom je to pre zamestnávateľa záväzné.

    vilob je offline (nepripojený) vilob

    vilob
    A v prípade nejakej kontroly nieje potrebné nejako preukázať na základe čoho boli ten ktorý mesiac prémie v takej a takej výške? Zdá sa mi to príliš jednoduché, len vyplácať prémie podľa toho, koľko si myslím, že si zamestnanec ten mesiac zaslúži :-)

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    no ja už v pracovnej zmluve dávam základný plat+prémie do 100%, alebo bez uvedenia percent dám "podľa výkonu", "podľa výsledkov hospodárenia na základe rozhodnutia konateľa" apod. sas tým stretávam aj inde.
    Potom sú premíe naozaj voliteľné, zatiaľ som s tým nemala problém.
    Pracovná zmluva, platobný dekrét a podobne majú podľa mňa najmä chrániť zamestnanca a jeho oprávnené nároky. Ak mu priznám viac, on je rád, odvodové povinnosti splním, tak koho čo do toho?

    vilob je offline (nepripojený) vilob

    vilob
    Ešte mi napadla taká banálna otázka - Prémie sú príplatky pred zdanením, alebo po zdanení?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    prémie su súčasťou hrubej mzdy pred zdanením, pred odvodmi.....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.