Zavrieť

Porady

Minimálna hodinová mzda - invalidi

Dobrý deň!

Prosím vás potrebujem rýchlu radu, aká je minimálna hodinová mzda pri kratšom pracovnom čase 6 hod/deň, ide o invalidov. ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Tina855 Pozri príspevok
    Dobrý deň!

    Prosím vás potrebujem rýchlu radu, aká je minimálna hodinová mzda pri kratšom pracovnom čase 6 hod/deň, ide o invalidov. ďakujem
    Min. mzda je 295,50EUR - 8 hod./deň = 40 hod./týždeň

    úväzok 30 hod./týždeň
    (295,50 : 40) x 30 = 221,63EUR

    min. hod mzda je 1,698EUR
    Naposledy upravil mzdarka renca : 29.07.09 at 08:28

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tina855 Pozri príspevok
    Dobrý deň!

    Prosím vás potrebujem rýchlu radu, aká je minimálna hodinová mzda pri kratšom pracovnom čase 6 hod/deň, ide o invalidov. ďakujem
    Zákonník práce ani zákon o minimálne mzde už neodlišuje invalidov a ostatných zamestnancov.
    Všetkým zamestnancom patrí minimálna mzda podľa stupňa náročnosti vykonávanej práce, do ktoreho boli zaradení v prac. zmluve.

    Spôsob výpočtu v I. stupni náročnosti uviedla renča.

    Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

    Tina855
    Takže ked sme im dali hodinovú mzdu 1,698 do zmluvy neporušili sme žiadny zákon.A splnili sme minimálnu mzdu.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    mzdarka renca Pozri príspevok
    Min. mzda je 295,50EUR - 8 hod./deň = 40 hod./týždeň

    úväzok 30 hod./týždeň
    (295,50 : 40) x 30 = 221,63EUR

    min. hod mzda sa počíta podobne
    (1,698:40) x 30 = 1,274EUR
    Renča nepomýlila si sa?
    Ved predsa 1,698 € je hodinová mzda, skôr to malo byť tak že
    1,698 x 6 hodín = 10,188 denná mzda pri 6 hodinovom prac. čase.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tina855 Pozri príspevok
    Takže ked sme im dali hodinovú mzdu 1,698 do zmluvy neporušili sme žiadny zákon.A splnili sme minimálnu mzdu.
    ak je druh práce na základe prac. zmluvy zaradený do I. stupňa náročnosti - neporušili ste žiadny zákon.

    Stupne náročnosti sú prílohou zákonníka práce. Nájdeš na lište PORADy.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Tina855 Pozri príspevok
    Takže ked sme im dali hodinovú mzdu 1,698 do zmluvy neporušili sme žiadny zákon.A splnili sme minimálnu mzdu.
    Chudáci mi invalidi, viac nedostaneme ...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Xanti Pozri príspevok
    Chudáci mi invalidi, viac nedostaneme ...
    Prečo ? Hladala som v zákone, už tam nie je žiadne obmedzenie .
    Aj pre vás platí stupeň náročnosti podľa ZP

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Xanti Pozri príspevok
    Renča nepomýlila si sa?
    Ved predsa 1,698 € je hodinová mzda, skôr to malo byť tak že
    1,698 x 6 hodín = 10,188 denná mzda pri 6 hodinovom prac. čase.
    Bože, dnes naozaj perlím ........ mala by som si dať oddych ........... jasne, že som to domotala

    Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

    Tina855
    Niekde som čítala že ked je minimálna mzda pri 40 hod prac. týždni 1,698/hod. tak pri kratšom prac. čase sa úmerne zvyšuje:

    napr. takto Minimálna sadzba je 43,70, ak je v organizácii ustanovený TPČ 37,5 hod, tak 46,70.

    Nemala by teda sa aj tá čo ja udávam zvýšiť?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    veronikasad Pozri príspevok
    Prečo ? Hladala som v zákone, už tam nie je žiadne obmedzenie .
    Aj pre vás platí stupeň náročnosti podľa ZP
    Ja sa nehádam, preto som to dala mimo temu, to som si len tak povzdychla. Veľa ľudí ma minimálnu mzdu, ale aspon robia na plný úväzok a nie čiastočný.

    Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

    Tina855
    tak prosím Vás ako: môžem dať zamestnancom pri kratšom pracovnom čase 6 hodin týždenne , mzdu 1,698 za hodinu?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tina855 Pozri príspevok
    Niekde som čítala že ked je minimálna mzda pri 40 hod prac. týždni 1,698/hod. tak pri kratšom prac. čase sa úmerne zvyšuje:

    napr. takto Minimálna sadzba je 43,70, ak je v organizácii ustanovený TPČ 37,5 hod, tak 46,70.

    Nemala by teda sa aj tá čo ja udávam zvýšiť?
    Záleží od Kolektívnej zmluvy. Ak bol pracovný čas znížený zo 40 hod. na 37,5 hod. týždenne bez dopadu na zníženie mzdy, hod. min. mzda sa zvyšuje ...

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Tina855 Pozri príspevok
    Niekde som čítala že ked je minimálna mzda pri 40 hod prac. týždni 1,698/hod. tak pri kratšom prac. čase sa úmerne zvyšuje:

    napr. takto Minimálna sadzba je 43,70, ak je v organizácii ustanovený TPČ 37,5 hod, tak 46,70.

    Nemala by teda sa aj tá čo ja udávam zvýšiť?
    Jasne, záleží od organizácie, aký je stanovený plný úväzok. Aj u nás máme 37,5 hod./týždeň, ale väčšina má úväzok 40 hod./týždeň.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tina855 Pozri príspevok
    tak prosím Vás ako: môžem dať zamestnancom pri kratšom pracovnom čase 6 hodin týždenne , mzdu 1,698 za hodinu?
    ak je ich práca zaradená do I. stupňa náročnosti - ano

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Tina855 Pozri príspevok
    tak prosím Vás ako: môžem dať zamestnancom pri kratšom pracovnom čase 6 hodin týždenne , mzdu 1,698 za hodinu?
    a čo robia zamestnanci?

    Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

    Tina855
    predávame náplne do tlačiarni, prídu od dodávateľa v sáčkoch a oni ich vlastne iba vložia do krabičky a zatvoria, to je všetko, takže im môžem nechať v zmluve tú hodinovú mzdu 1,698 pri pracovnom čase 30 hodín týždenne?

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Tina855 Pozri príspevok
    predávame náplne do tlačiarni, prídu od dodávateľa v sáčkoch a oni ich vlastne iba vložia do krabičky a zatvoria, to je všetko, takže im môžem nechať v zmluve tú hodinovú mzdu 1,698 pri pracovnom čase 30 hodín týždenne?
    áno, nakoľko sa jedná o jednoduchú činnosť

    Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

    Tina855
    dakujem veľmi pekne. a ešte pre vysvetlenie, aby som v tom mala úplne jasno, sme spoločnosť so stanoveným týždenným pracovným časom 40 hodín, čiže minimálna hodinová mzda je 1,698, keby sme malý týždenný pracovný čas 37,5 by bola minimálna hodinová 1,811? a aká by bola minimálna v obochod prípadoch pri kratšom pracovnom čase, napr. 6 hodín denne 5 dní v týždni

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ak je v organizácii (alebo pre skupinu zamestnancov) stanovený úväzok 40 hod, hodinová minimálna mzda je 1,698€. Ak je v organizácii (alebo pre skupinu zamestnancov) stanovený úväzok 37,5 hod, hodinová minimálna mzda je 1,8112€.
    Tieto mininálne mzdy platia ja pre tých, ktorí majú dohodnutý kratší úväzok ako je stanovený v organizácii, t.j. aj pre 6 hodín denne.

    Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

    Tina855
    ďakujem, krásne, nerozumela som tomu kráteniu- zvyšovaniu, ale to je v závislosti od stanoveného týždenného úväzku v organizácii, a nie od kratšieho pracovného času, už som pochopila. Vlastne je to tak že minimálna hod. mzda je úmerná stanovenému týždennému úväzku v organizácii, čím je kratší tým je MMH vyššia a potom táto minimálna hod. mzda je rovnaká ako pri HPP na plný úväzok ako je pri kratšom prac. čase. No dúfam, že som to pochopila správne. Ďakujem všetkým za trpezlivosť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.