Zavrieť

Porady

Vyfakturovanie zádržného

Vyfakturovanie zádržného

V konkrétnom prípade ide o stavebné práce.
Čiastkové faktúry na základe ZOD máme vystavovať mesačne. Zádržné je 5%, čo bude splatné až po kolaudácii.
Keď vystavím mesačnú faktúru, tak akým spôsobom mám označiť zádržné?
Podľa môjho názoru faktúry by sme mali vystavovať na celú sumu na základe súpisu o skutočne vykonaných prác (celá suma + DPH) a v poznámkach by sme mali označiť výšku zádržného a sumu na úhradu (vyfakturovaná suma – zádržné = suma na úhradu). Urobila som to správne?
A akým spôsobom mám označiť zádržné, keď program nedovoľuje písať poznámky na faktúry?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Je to legálne. Zádržné (inak aj tzv. kolaudačná rata) sa bežne používa v stavebnej branži.
    V zmluvách podchytené (predpokladám) predovšetkým podľa ustanovení Občianskeho zákonníka (v tretej hlave, §§151)
    Presne tak.
    Jedine mám pocit, bohužiaľ ho momentálne neviem oprieť o par. že
    - na vykonané práce bez materiálu - sa môže použiť len zádržné po dobu odovzdania stavby, resp kolaudacie
    - a na vykonané práce aj s dodávkou materiálu - sa môže použiť zádržné po dobu odovdzania, ale zároveň aj garančná zábezpeká ktorá sa uvoľnuje až po skončení záručnej doby /3-5rokov/
    VIem že keď sme mali Rámcovú zmluvu len na práce, tak sme mali v ZoD len zádržné po dobu kolaudácie resp odovzdania
    Ak vyňurám paragraf tak ho sem prilepím.

    Olgica je offline (nepripojený) Olgica

    Olgica
    áno, fa sa vystavujú aj so zádržným, teda základ dane a DPH na základe súpisu prác.
    V texte niekde nižšie vo faktúre môžeš rozpísať zádržné:
    napr.v zmysle Zmluvy o dielo zádržné 5% zo sumy bez DPH je suma...

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    áno na faktúre uvedieš podľa súpisu prác:
    ZD= 15000 € .........311/602
    DPH=2850 €...........311/343
    zádržné vo výške 5%=S]892,5.[/S] 750..........315/311

    čiže Vám uhradia FA v sume 16957,5 17100..........221/311
    a zvyšok po kolaudácii 892,5 750..................221/315

    Neviem, aký program máš..
    Naposledy upravil grammatika : 29.07.09 at 11:50 Dôvod: oprava

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    grammatika Pozri príspevok
    áno na faktúre uvedieš podľa súpisu prác:
    ZD= 15000 € .........311/602
    DPH=2850 €...........311/343
    zádržné vo výške 5%=892,5..........315/311

    čiže Vám uhradia FA v sume 16957,5..........221/311
    a zvyšok po kolaudácii 892,5..................221/315

    Neviem, aký program máš..
    Dovolím si nesúhlasiť.
    V prvom rade je potrebné sa riadiť zmluvou.
    Ale bežne sa stretávam s tým že zádržne sa na faktúre vyčísluje len informativne a to určité percento z čiastky bez DPH
    TZN
    Vystavím fa
    vykonané práce 100€
    dph 19€
    celkom k úhrade 119€
    pozn: zádržné v zmysle zmluvy v sume 5% tj 5€
    K úhrade v splatnosti tým pádom je : 114€
    Toto odb uhradí v splatnosti, a po kolaudacii sa už len pošle listom žiadosť o uvoľnenie zádržného a odb uhradí zostatok v tomto príp teda 5€

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    Nika, súhlasím, ale ved si napísala to isté, či som sa zle vyjadrila? Určiet je potrebné sa riadiť zmluvou a podľa toho fakturovať, niektoré zmluvy sú tak, že až v poslednej faktúre sa dofakturuje podľa súpisu, pretože vždy sa stáva, že sú výnosy častokrát vyššie ako sú v Zmluve.

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    grammatika Pozri príspevok
    Nika, súhlasím, ale ved si napísala to isté, či som sa zle vyjadrila? Určiet je potrebné sa riadiť zmluvou a podľa toho fakturovať, niektoré zmluvy sú tak, že až v poslednej faktúre sa dofakturuje podľa súpisu, pretože vždy sa stáva, že sú výnosy častokrát vyššie ako sú v Zmluve.
    Ja nesúhlasim len s tým že by sa zádržné malo vyčíslovať z celkovej ceny s DPH, tak ako si ho vyčíslila.
    Aspon ja som sa s tým ešte nestretla aby sa vyčíslovalo z celkovej sumy, a pride mi to celkom logické že zádržné je len zo sumy bez DPH.

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    bv_alexandra Pozri príspevok
    Ja nesúhlasim len s tým že by sa zádržné malo vyčíslovať z celkovej ceny s DPH, tak ako si ho vyčíslila.
    Aspon ja som sa s tým ešte nestretla aby sa vyčíslovalo z celkovej sumy, a pride mi to celkom logické že zádržné je len zo sumy bez DPH.

    Nika, máš pravdu, už som to opravila

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie

    je takto použité zádržné právo legálne - ? / ktorý § to umožňuje?
    zádržné na stavebné práce / vykonané

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    Neviem, na kt. § sa odvolávajú v zmluve, ale zajtra to pozriem a napíšem. Väčšinou stav.firmy s tým ani nechcú súhlasiť, ale niektorí investori to vyždaujú, nakoľko stavba trvá i rok či viac a boja sa, že sa im to neskolauduje, resp. niečo sa udeje. Prípadne žiadajú bankovú záruku.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    hanelie Pozri príspevok

    je takto použité zádržné právo legálne - ? / ktorý § to umožňuje?
    zádržné na stavebné práce / vykonané
    Je to legálne. Zádržné (inak aj tzv. kolaudačná rata) sa bežne používa v stavebnej branži.
    V zmluvách podchytené (predpokladám) predovšetkým podľa ustanovení Občianskeho zákonníka (v tretej hlave, §§151)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.