Zavrieť

Porady

darovanie nehnuteľnosti

poprosila by som o radu. Som spoluvlastníčkou rod. domu - mama 1/2, ja 1/4, brat 1/4. Teraz chcem darovať môj podiel bratovi - môžem uviesť do darovacej zmluvy
Darkyňa touto zmluvou daruje obdarovanému nehnuteľnosť uvedenú v článku I. tejto zmluvy do podielového spoluvlastníctva a obdarovaný dar s vďakou prijíma.

Je to správne? (teraz to bude podielové spoluvlastníctvo mamy a brata) - alebo ja darujem svoju 1/4 do výlučného vlastníctva brata (ja to chápem tak akože nedarujem to dalším osobám....)

a ešte potom v daľšom bode:

VI.
Zmluvné stany privoľujú, aby na základe tejto darovacej zmluvy bol zapísaný vklad do katastra ............
časť B – Vlastník:
uviesť len brata (to je tá zmena) v 1/2, alebo uviesť aj mamu v 1/2 (to zostáva nezmenené)
vrelá vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Bratovi daruješ spoluvlastnícky podiel, ktorý nie je na celej nehnuteľnosti presne určený. Nedaruješ to do výlučného vlastníctva, spoluvlastníctvo je jasné.
    Ty si darca, brat obdarovaný. Identifikuj nehnuteľnosť, spoluvlastníkov s ich podielmi, potom predmet zmluvy - darovanie spoluvlastníckeho tvojho podielu bratovi. Príbuzenecký vzťah je pri spoluvlastníctve dobré uviesť.

    klapka je offline (nepripojený) klapka

    klapka
    Ja to zvyknem formulovať takto:

    Darkyňa touto zmluvou daruje obdarovanému spoluvlastnícky podiel na nehnuteľnosti špecifikovanej v článku I. tejto zmluvy vo výške 1/4-iny a obdarovaný tento dar s vďakou prijíma. Vzhľadom na skutočnosť, že obdarovaný k dátumu podpisu tejto zmluvy vlastní 1/4-inu nehnuteľnosti, po nadobudnutí účinnosti prevodu vlastníckeho práva sa stane podielovým spoluvlastníkom špecifikovanej nehnuteľnosti v celkovej výške spoluvlastníckeho podielu 1/2-ice.

    Ohľadom formulácie návrhu na vklad - mám konkrétnu skúsenosť s tým, že teta na katastri prerušila konanie o vklade, keď sme na návrhu uviedli, že nadobúdateľ sa stane vlastníkom vo výške podielu 1/2-ice (navrhli sme totiž, aby už existujúci podiel 1/4-iny a nadobúdaný podiel 1/4-iny sčítali a zapísali priamo). Preto by som pre istotu v návrhu uviedla len brata (mamy sa zmluva netýka) a len v podiele, ktorý nadobúda podľa zmluvy.

    Jana Š.1 je offline (nepripojený) Jana Š.1

    Jana Š.1
    ďakujem, špecifikované mám, išlo mi o tie podiely.
    to je tak, keď sa niekto hrá na právnika....))

    Jana Š.1 je offline (nepripojený) Jana Š.1

    Jana Š.1
    Ešte k tomuto:Ohľadom formulácie návrhu na vklad - mám konkrétnu skúsenosť s tým, že teta na katastri prerušila konanie o vklade, keď sme na návrhu uviedli, že nadobúdateľ sa stane vlastníkom vo výške podielu 1/2-ice (navrhli sme totiž, aby už existujúci podiel 1/4-iny a nadobúdaný podiel 1/4-iny sčítali a zapísali priamo). Preto by som pre istotu v návrhu uviedla len brata (mamy sa zmluva netýka) a len v podiele, ktorý nadobúda podľa zmluvy.Takže aj keď už vlastní 1/4 a touto zmluvou získa druhú 1/4 =1/2,ja mám uviesť:časť B – Vlastník:brat...., v 1/4?, teda nie v 1/2?mamu teda uvádzať nebudem.Prepáčte, "ja som dilino z Neporadze a zabyv sem si zošit....."

    klapka je offline (nepripojený) klapka

    klapka
    Hej, odporúčam radšej takto, hoci by bolo logické podiely sčítať. Napíš návrh len v tom rozsahu, ako sa nadobúda vlastníctvo podľa vkladanej zmluvy, t.j. 1/4-iny.

    Jana Š.1 je offline (nepripojený) Jana Š.1

    Jana Š.1
    Ozaj veľmi ďakujem - a ešte - do darovacej zmluvy napíšem podiely normálne - brat 1/2, mama1/2 (teda vlastne mama nie) - len v návrhu na vklad dám tú 1/4?

    klapka je offline (nepripojený) klapka

    klapka
    No držím palce, čo ja viem, každá správa katastra má asi vlastný výklad katastrálneho zákona, jedna a tá istá zmluva môže mať úplne rôzny osud... ja by som dala na návrh iba tú 1/4-inu. V najhoršom prípade teta zapisovateľka zapíše podiely tak, že ich nesčíta a brat bude na liste vlastníctva figurovať v dvoch riadkoch po 1/4-ine.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Ak je predmetom daru aj podiel na pozemku, doporučujem uviesť aj m2 pripadajúce k darovanému podielu. Podľa katastrálneho zákona to tam má byť uvedené. Niekde tolerujú, keď to v zmluve uvedené nie je, ale niekde (okres Nové Zámky) kvôli tomu prerušili vklad.

    Jana Š.1 je offline (nepripojený) Jana Š.1

    Jana Š.1
    je tam aj pozemok - dvor, tam mám výmery presne určené
    takže ešte raz - v návrhu aj v zmluve uvesť vlastníctvo 1/4?, alebo v návrhu:
    Tieto nehnuteľnosti spolu so všetkými ťarchami nadobúda darom navrhovateľ 2) do podielového spoluvlastníctva v 1/4.
    v zmluve:
    VI.
    Zmluvné stany privoľujú, aby ..........nasledovne:

    k. ú ........zapísaná v LV č. ......
    časť A – Majetková podstata:
    • pozemok - parcela ...zastavané plochy o výmere 283 m²
    • pozemok - parcela KN č.1640, záhrady o výmere 568 m2
    • stavba – dom súp. č. 136 na parcele KN č. 1639
    časť B – Vlastník:
    MM, rod. č. ..., bytom ...., v 1/2
    alebo napísať tiež len v 1/4?
    Som otravná, nehnevajte sa.
    Dík

    Jana Š.1 je offline (nepripojený) Jana Š.1

    Jana Š.1
    tak som dala aj v návrhu aj v zmluve 1/4 - už to išlo, potom Vám dám vedieť, či to bolo v poriadku.
    Ďakujem za rady

    Jana Š.1 je offline (nepripojený) Jana Š.1

    Jana Š.1
    tak dnes prišlo z katastra, že brat je vlastníkom 1/2 - teda zmluva na katastri prešla - pre upresnenie - podľa vašich rád som v návrhu i v zmluve písala len o tej mojej 1/4, tak je to asi správne.
    Teda ďakujem za rady, zas sme, aj vďaka Vám ušetrili pár korún.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.