Zavrieť

Porady

Obciansky sudny poriadok

Dobry den, dostala som predvolanie na sud vo veci navrhu na vydanie platobneho rozkazu. V uzneseni sa uvadza, ze do 10 dni sa mam vyjadrit, ci narok uplatneny v navrhu uznavam atd. (Ja ako odporca to neuznavam a poskytnem dokazy na preukazanie svojich tvrdeni.) Zaroven ma vsak sud vyzyva, aby som sa do 30 dni vyjadrila...“ ci suhlasim s rozhodnutim o veci bez prejednania pojednavania podla § 115a o.s.p., v zmysle ktoreho na prejednanie veci samej nie je potrebne nariadovat pojednavanie ak to nie je v rozpore s poziadavkou verejneho zaujmu a ak mozno vo veci rozhodnut len na zaklade listinnych dokazov predlozenych ucastnikmi a ucastnici vo veci bez nariadenia pojednavania suhlasia alebo sa vyslovne prava na verejne prejednanie veci vzdali.“ Kedze mam v umysle zaslat relevantne doklady myslim, ze by to mohlo prebehnut bez prejednavania pojednavania??? Ma takyto postup aj nejake nevyhody? Ak mi da sud za pravdu, budem platit nejake poplatky aj ja? Dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    Súdne poplatky platí navrhovateľ pri podaní návrhu.
    V zásade súd zaviaže platením poplatkov tú zo zmluvných strán, ktorá súd prehrá.

    zeron je offline (nepripojený) zeron

    zeron
    ...poplatky platiť budeš vtedy, ak ti súd za pravdu nedá, a teda dá za pravdu navrhovateľovi. čo sa týka prejednania veci bez nariadenia pojednávania a zrieknutie sa svojho práva na verejné prejednanie, tak samozrejme, že sú tam výhody aj nevýhody. Závisí od predložených dôkazov. Ak sú naozaj také nespochybniteľné, jasné a zrozumiteľné, tak potom problém nevidím. Výhoda ústneho prejednania je taká, že ak tam je, najmä čo sa dôkaznej stránky týka, niečo pochybné aleb nejasné, tak sudca si otázkami urobí jasno, čo niekedy len na základe samotných dôkazov nie je možno až tak ideálne. Čiže, závisí od konkrétnej situácie a od konkrétnych dôkazov.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Musíš podať odpor.
    Máš čo z osp študovať, napr.



    Platobný rozkaz
    § 172
    (1) Súd môže aj bez výslovnej žiadosti navrhovateľa a bez vypočutia odporcu vydať platobný rozkaz, ak sa v návrhu uplatňuje právo na zaplatenie peňažnej sumy vyplývajúce zo skutočností uvedených navrhovateľom. V platobnom rozkaze uloží odporcovi, aby do 15 dní od doručenia platobného rozkazu zaplatil navrhovateľovi uplatnenú pohľadávku a trovy konania alebo aby v tej istej lehote podal odpor na súde, ktorý platobný rozkaz vydal. Odpor proti platobnému rozkazu sa musí odôvodniť. Ustanovenie § 43 sa nepoužije.
    (2) Platobný rozkaz nemožno vydať, ak nie je známy pobyt odporcu alebo ak by sa mal platobný rozkaz doručiť odporcovi do cudziny.
    (3) Ak súd nevydá platobný rozkaz, nariadi pojednávanie.


    Náhrada trov konania
    § 142
    (1) Účastníkovi, ktorý mal vo veci plný úspech, súd prizná náhradu trov potrebných na účelné uplatňovanie alebo bránenie práva proti účastníkovi, ktorý vo veci úspech nemal.
    (2) Ak mal účastník vo veci úspech len čiastočný, súd náhradu trov pomerne rozdelí, prípadne vysloví, že žiadny z účastníkov nemá na náhradu trov právo.
    (3) Aj keď mal účastník vo veci úspech len čiastočný, môže mu súd priznať plnú náhradu trov konania, ak mal neúspech v pomerne nepatrnej časti alebo ak rozhodnutie o výške plnenia záviselo od znaleckého posudku alebo od úvahy súdu.
    § 143
    Odporca, ktorý nemal úspech vo veci, má právo na náhradu trov konania proti navrhovateľovi, ak svojím správaním nedal príčinu na podanie návrhu na začatie konania.
    Naposledy upravil Mária27 : 30.07.09 at 20:39

    Obciansky sudny poriadok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.