Zavrieť

Porady

Zaplatenie odvodov za dohodárov

Ahojte! Máme uzatvorenú dohodu o vykonaní práce. Ako výplatný termín sme určili 5 deň následujúceho mesiaca. Takže keď mal dohodár odpracované dáke hodiny v júly, teraz musím do 5.8. odviesť odvody do soc. poistovne a aj daň?
A ešte otázočka: dohodárovi vychádza odmena - 164,31€ : 4 950,-Sk.
Pri danej odmene si nemôže uplatniť nezdaniteľnú časť, alebo áno? A ako je to s daňou a daňovým bonusom?
Ďakujem vopred
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    sisa 7 Pozri príspevok
    Ahojte! Máme uzatvorenú dohodu o vykonaní práce. Ako výplatný termín sme určili 5 deň následujúceho mesiaca. Takže keď mal dohodár odpracované dáke hodiny v júly, teraz musím do 5.8. odviesť odvody do soc. poistovne a aj daň?
    A ešte otázočka: dohodárovi vychádza odmena - 164,31€ : 4 950,-Sk.
    Pri danej odmene si nemôže uplatniť nezdaniteľnú časť, alebo áno? A ako je to s daňou a daňovým bonusom?
    Ďakujem vopred
    Ak je výplatný termín 5.8., odvody odvádzaš týmto dátumom, daň do 5 dní od vyplatenia miezd. Môžeš mu uplatniť NČ( samozrejme, ak má podpísané vyhlásenie, v ktorom si NČ uplatňuje), aj DB môže mať, ak splňa podmienky na jeho nárok.

    sisa 7 je offline (nepripojený) sisa 7

    sisa 7
    Vyhlásenie podpísané máme. Čiže pri odmene 164,31€ si uplatní nezdaniteľnú časť a daň bude 0?
    A aké podmienky musí mať na DB?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    sisa 7 Pozri príspevok
    Vyhlásenie podpísané máme. Čiže pri odmene 164,31€ si uplatní nezdaniteľnú časť a daň bude 0?
    A aké podmienky musí mať na DB?
    No prvá vec je, že musí mať vyživované dieťa, musí doložiť RL,(do skončeni povinnej školskej dochádzky) alebo potvrdenie o návšteve školy, a druhá je, čo teraz splňa,výška mesačného príjmu.<!-- / message --><!-- #### start Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- #### koniec Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- sig -->

    sisa 7 je offline (nepripojený) sisa 7

    sisa 7
    A pri danej odmene mu zamestnávatel vyplatí zo svojho ten DB a potom si ho vyžiada z daňového úradu? Čiže 164,31€ + DB?
    Som s toho troška popletená.
    A pri 0 dani sa aj teraz musí niečo poslať na DÚ, alebo stačí iba kvartálny prehlad?

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    sisa 7 Pozri príspevok
    A pri danej odmene mu zamestnávatel vyplatí zo svojho ten DB a potom si ho vyžiada z daňového úradu? Čiže 164,31€ + DB?
    Som s toho troška popletená.
    A pri 0 dani sa aj teraz musí niečo poslať na DÚ, alebo stačí iba kvartálny prehlad?
    Zamestnávateľ zasiela kvartálny prehľad.

    sisa 7 je offline (nepripojený) sisa 7

    sisa 7
    Ešte mi prosím Vás vysvetlite ten DB.
    Ozaj, keď idem uhradiť do soc. poisťovne odvody za dohodárov, tak musím každého zvlášť odviesť, alebo ich môžem spočítať a uhradiť celkovú sumu?

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    sisa 7 Pozri príspevok
    Ešte mi prosím Vás vysvetlite ten DB.
    Ozaj, keď idem uhradiť do soc. poisťovne odvody za dohodárov, tak musím každého zvlášť odviesť, alebo ich môžem spočítať a uhradiť celkovú sumu?
    Odvody do SP posielaš spolu....... musíš vyplniť Mesačný výkaz poistného a príspevkov+prílohu

    sisa 7 je offline (nepripojený) sisa 7

    sisa 7
    A ako to je, keď odmena dohodárovi vychádza 164,31€, máme podpísané vyhlásenie a má dve školopovinné deti?

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    sisa 7 Pozri príspevok
    A ako to je, keď odmena dohodárovi vychádza 164,31€, máme podpísané vyhlásenie a má dve školopovinné deti?
    ak si uplatňuje DB na deti, tak na každé k čistej mzde pripočítaš DB

    sisa 7 je offline (nepripojený) sisa 7

    sisa 7
    Aha: Takže v mojom prípade daň vychádza 0 a zamestnávateľ mu vyplatí k odmene DB a ten si bude žiadať o vrátenie z DÚ pri ročnom zúčtovaní?

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    sisa 7 Pozri príspevok
    Aha: Takže v mojom prípade daň vychádza 0 a zamestnávateľ mu vyplatí k odmene DB a ten si bude žiadať o vrátenie z DÚ pri ročnom zúčtovaní?
    Máš dve možnosti buď si o výšku DB krátiš preddavkovú daň, alebo na konci štvrťroku pri vyplnení prehľadu požiadaš o vrátenie DB.

    sisa 7 je offline (nepripojený) sisa 7

    sisa 7
    Keď vyplácam odmenu vo výške 164,31€, uplatním nezdaniteľnú časť, tak nemám žiadnu daň, nie? Usmernite ma prosím, lebo som v tom nováčik.Ďakujem

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    sisa 7 Pozri príspevok
    Keď vyplácam odmenu vo výške 164,31€, uplatním nezdaniteľnú časť, tak nemám žiadnu daň, nie? Usmernite ma prosím, lebo som v tom nováčik.Ďakujem
    Nie, nemáš žiadnu daň v tomto prípade, ak by si však mala aj zamestnancov na HPP a tam by ti vyšla preddavková daň, tak z tej zrazíš DB a o to menej odvedieš, ak nemáš takých zamestnancov tak na konci štvrťroka si budeš žiadať vrátiť DB. Máš to v štvrťročnom prehľade, ktorý odovzdávaš na daňový úrad. Tam je kolonka, kde vyčísliš sumu DB vyplatenú z prostriedkov zamestnávateľa a posledná kolonka je žiadosť o vrátenie DB. Daňový úrad ti pošle vyčíslenú sumu na účet.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Sabadka Pozri príspevok
    Máš dve možnosti buď si o výšku DB krátiš preddavkovú daň, alebo na konci štvrťroku pri vyplnení prehľadu požiadaš o vrátenie DB.
    Ja len upresním, že o vyplatený bonus si môžeš znížiť nielen preddavkovú, ale aj zrážkovú daň.

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    abel Pozri príspevok
    Ja len upresním, že o vyplatený bonus si môžeš znížiť nielen preddavkovú, ale aj zrážkovú daň.
    Súhlasím, len ona písala, že zrážková jej nevychádza žiadna.

    sisa 7 je offline (nepripojený) sisa 7

    sisa 7
    No takéto vysvetlenie som potrebovala! Ešte sa isto budem pítať, ale už tomu aspoň dačo rozumiem. Si skrátka super SABI! Dík!

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    sisa 7 Pozri príspevok
    No takéto vysvetlenie som potrebovala! Ešte sa isto budem pítať, ale už tomu aspoň dačo rozumiem. Si skrátka super SABI! Dík!
    Nemáš za čo a v pohode sa pýtaj, aj ja sa pýtam keď nie som si istá. Sú tu véééééééľmi šikovné ženičky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.