Zavrieť

Porady

Účtovanie vlastných výrobkov

Prosím o radu ako mám zaúčtovať vlastné výrobky v priebehu roka a na konci roka. Jedná sa o podvojné účtovníctvo.
Vopred ďakujem Anna
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    annasoltesova Pozri príspevok
    Sklad vediem sposobom :B, jedná sa mi o koniec roka.
    Urobíš fyzickú inventúru matierálu, zásob na sklade a zaúčtuješ účtovným zápisom 112/501 (koniec roka), opačným zápisom "otvoríš v novom roku (501/112).

    Z postupov účtovania:

    (4) Spôsobom B sa účtujú zásoby takto:
    a) v priebehu účtovného obdobia sa zložky obstarávacej ceny nakupovaných zásob účtujú na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy so súvzťažným zápisom na príslušných účtoch zúčtovacích vzťahov alebo na finančných účtoch, pričom sa aktivujú vnútroorganizačné služby, ktoré súvisia s prepravou a dodávok zásob a vlastné náklady na spracovanie materiálu; aktivácia materiálu, služieb a tovaru sa účtuje na ťarchu účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy súvzťažne s príslušným účtom účtovej skupiny 62 – Aktivácia,
    b) pri uzavieraní účtovných kníh sa začiatočné stavy účtov 112 - Materiál na sklade a 132 - Tovar na sklade a v predajniach účtujú na ťarchu účtov 501 - Spotreba materiálu a 504 - Predaný tovar; stav zásob podľa inventarizácie sa účtuje pri materiáli na ťarchu účtu 112 - Materiál na sklade so súvzťažným zápisom na účte 501 - Spotreba materiálu a na ťarchu účtu 132 - Tovar na sklade a v predajniach so súvzťažným zápisom na účte 504 - Predaný tovar; manká a škody sa účtujú na ťarchu účtu 549 -Manká a škody; prebytky zásob sa účtujú v prospech účtu 648 - Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti alebo v prospech účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy, ak možno preukázať, že došlo k prebytku nesprávnym účtovaním spotreby materiálu alebo predaného tovaru.

    (5) Zásoby vlastnej výroby sa spôsobom B účtujú takto:
    a) v priebehu účtovného obdobia sa v účtovej skupine 12 - Zásoby vlastnej výroby nevykonávajú žiadne účtovné zápisy a vynaložené náklady na výrobu alebo inú činnosť sa účtujú na príslušných účtoch účtovej triedy 5 – Náklady,
    b) pri uzavieraní účtovných kníh sa začiatočné stavy zásob účtované na príslušných účtoch účtovej skupiny 12 - Zásoby vlastnej výroby účtujú na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 61 - Zmeny stavu vnútroorganizačných zásob; stav zásob podľa inventarizácie sa účtuje na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 12 - Zásoby vlastnej výroby so súvzťažným zápisom na príslušný účet účtovej skupiny 61 - Zmeny stavu vnútroorganizačných zásob; manká sa účtujú na ťarchu účtu 549 - Manká a škody; prebytky zásob sa účtujú súvzťažne s príslušným účtom účtovej skupiny 61 - Zmeny stavu vnútroorganizačných zásob.

    (6) Ak sa použije spôsob B účtovania zásob, analytická evidencia sa vedie formou skladovej evidencie tak, aby bolo možné zistiť a preukázať stav zásob a zložky obstarávacej ceny zásob aj v priebehu účtovného obdobia.
    Naposledy upravil Lenka1979 : 19.08.09 at 16:53 Dôvod: doplnenie textu

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    http://www.porada.sk/t81023-uctovanie-zasob.html
    V priloženom linku máš rozobraté účtovanie zásob.
    Stručne :
    spôsob A :výrobky : príjem na sklad 123/613, výdaj zo skladu 613/123, faktúra odberateľovi 311/601, úhrada faktúry 221 alebo 211/311.
    Oceňovanie výrobkov na účte 123 : vlastné náklady = priame náklady + výrobná réžia.
    Ďakujem za odpoveď.
    [IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/Ranc/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpg[/IMG]

    Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

    Chrusťa
    Zdravím, mám na vás otázočku a zároveň prosbu ako na to.Vedieme sklad spôsobom A a jedna sa o výrobu. Na sklad prijímam výrobok 100% (tuhé skupenstvo/ účtujem 123/613, ktoré aj potom v tom 100% skupenstve predávam odberateľovi, no z toho 100% tuhého skupenstva robíme aj 20% výrobok to už však je /kvapalná forma/ a tá sa tiež predáva odberateľovi. A mňa zaujíma hlavne to účtovanie keď zo 100% výrobku robíme aj to 20%. Považuje sa to za aktiváciu al. iba zmena stavu zásob? Poradíte mi ako to zaúčtovať? 100% produkt 123/613, teraz výdaj 100% zo skladu výrobkov, jeho opracovanie/riedenie/ na 20% a opäť pridanie na sklad? mám v tom zmätok a neviem, kt. účty použiť. Pomôže mi niekto s tým? Všetkým vrelá vďaka

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Ja by som postupovala tak, že ten 100% výrobok z ktorého by som niečo vyrábala - mal by sa stať základnou surovinou - urobila by som prevod medzi skladmi 112/123 a potom by som účtovala klasicky výrobu 501/112 ...

    Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

    Chrusťa
    Mám tomu rozumieť, že časť z toho 100% by zostala na sklade výrobkov a časť by sa dajme tomu cez účet 395 previedla na účet 112-ako materiál, z kt. by sa kvázi vyrobil výrobok 20% a ten sa prijal tiež na sklad výrobkov, čím by na sklade výrobkov som mala 2 produkty: 1. nazvime ho A 100%, B 20%. Tak?

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Nepoužila by som 395 ale niečo ako výdajku zo skladu výrobkov na sklad materiálu 112/123. Ináč ten koniec úvahy, tak ako píšeš.

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Je možný ešte jeden spôsob zaúčtovanie tvojho prípadu.
    1. Vydáš zo skladu výrobkov výrobky 613/123
    2. Upravený materiál príjmeš na sklad 112/621

    Vyplýva to z § 43 postupov účtovania ods.12.
    Obidva spôsoby sú správne, je len na tebe čo ti viac bude vyhovovať.

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    Zdravím poraďákov, po prečítaní tejto témy,prosila by som poradiť. SRO bez zamestnancov, spoločník, zaroveň aj konateľ(okrem toho do konca tohoto roka aj SZČO) opravuje autá-servis formou výjazdov k pokazeným kamiónom.
    Sklad B spôsob. Učtujem príjem materiálu na sklad 501/321,211, keď opraví auto tak 311/602. Na konci roka po inventúre 112/501.
    Je to správne? Vôbec nerozumiem čo je aktivácia :-( Ďakujem.
    Naposledy upravil JM1968 : 30.10.09 at 08:58

    marek32 je offline (nepripojený) marek32

    marek32
    Dobrý deň, mám
    otázku k účtovaniu výroby. Účtujeme spôsobom A. Sme jedna firma a máme na Slovensku dve pobočky.

    1. V tej prvej pobočke sa vyrába výrobok vo veľkom balení (300 litrové sudy), ktorý sa v tomto balení predáva odberateľom.
    Účtovanie je nasledovné: Prírastok výrobkov 123/613, predaj výrobkov: úbytok
    613/123, tržba z predaja 311/601. Ale časť balení sa pošle z prvej pobočky do
    druhej na prebalenie. Ako zaúčtovať tento výdaj zo skladu výrobkov ?

    2. V druhej pobočke sa príjmu tieto sudy. Ako zaúčtovať príjem na sklad ? A potom sa
    z 300 litrových sudov výrobky plnia do litrových balení. Ako zaúčtovať výdaj
    veľkých balení do spotreby a následne potom výrobu litrových balení
    ?

    Ďakujem.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    k 1. otázke: urobiť si analytiku na 123 podľa pobočiek a potom preúčtovať pohyb na analytikách (pohyb medzi pobočkami)
    k 2. otázke: časť odpovede je v 1. odpovedi :-) V výdaj 300 l + výdaj tých 1 l obalov 501/123, po naplnení 123/613

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    kvôli kontrole správnosti účtovania presunov odporúčam zvoliť účet 395-vnútorné zúčtovanie
    alebo účty 599 a 699 pre vnútropodnikové náklady výnosy.
    takže vyskladnenie veľkých balení 395*123.1 v jednej pobočke
    príjem 123,2 / 395 v druhej pobočke, pričom 395 bude mať nulový zostatok. V prípade nesprávneho príjmu nenulový zostatok signalizuje chybu.
    ostatné tak ako je vyššie.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    KEJKA Pozri príspevok
    kvôli kontrole správnosti účtovania presunov odporúčam zvoliť účet 395-vnútorné zúčtovanie
    alebo účty 599 a 699 pre vnútropodnikové náklady výnosy.
    takže vyskladnenie veľkých balení 395*123.1 v jednej pobočke
    príjem 123,2 / 395 v druhej pobočke, pričom 395 bude mať nulový zostatok. V prípade nesprávneho príjmu nenulový zostatok signalizuje chybu.
    ostatné tak ako je vyššie.
    to Kejka: My síce nemáme výrobky, ale tovar. Soft máme upravený tak, že pokiaľ je presun medzi pobočkami a urobí sa výdaj z jedného skladu, automaticky je k nemu vystavená príjemka v druhom sklade a účtovanie je nastavené 132.1/132.2. Je to teda zle? Zatiaľ žiadny audítor nemal k tomu výhrady, tak neviem.... Tento soft používame 5 rokov a máme druhého audítora. Podľa Tvojho názoru, postupujeme správne?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Samozrejme áno. Treba brať do úvahy možnosti SW. Podľa toho vám SW automaticky zabezpečuje podvojnosť, súhlasnoť výdaja a príjmu, vyvstáva otázka ako to riešite pri fyzickom prevzatí - ak by ste zistili nejaký rozdiel?
    Ja som 395 navrhla pre časovo oddelené účtovanie presunu.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    KEJKA Pozri príspevok
    Samozrejme áno. Treba brať do úvahy možnosti SW. Podľa toho vám SW automaticky zabezpečuje podvojnosť, súhlasnoť výdaja a príjmu, vyvstáva otázka ako to riešite pri fyzickom prevzatí - ak by ste zistili nejaký rozdiel?
    Ja som 395 navrhla pre časovo oddelené účtovanie presunu.
    Ďakujem za odpoveď. Odľahlo mi. A k tomu rozdielu - zatiaľ sa nám nič také nestalo (ľudia na logistike sú asi dobrí ) no ak by taký problém nastal, neviem, vôbec som sa s takou alternatívou ešte nezaoberala... Asi by sa to riešilo presunom medzi tými pobočkami v opačnom garde. Viem, že to nie je úplne o.k. lebo fyzicky by sa tovar nepremiestňoval ani tam, ani späť.

    marek32 je offline (nepripojený) marek32

    marek32
    ďakujem za odpovede.
    K 2. otázke: nemala by byť spotreba výrobkov účtovaná ako 613/123 ?

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    marek32 Pozri príspevok
    ďakujem za odpovede.
    K 2. otázke: nemala by byť spotreba výrobkov účtovaná ako 613/123 ?
    nie. Pozri na vymedzenie účtov 613 a 501, teda o čom sa na nich účtuje a už názov spotreba Ťa navádza, kam účtovať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.