Zavrieť

Porady

Vrátenie poistného zo SP

Sociálna poisťovňa si ešte vymyslela,že ak niekomu spätne priznajú starobný dôchodok,posiela sa sociálnej poisťovni žiadosť na vrátenie poistného.Dámy zo sociálky tvrdili,že už vo výkaze netreba nič robiť.
Vrátené poistné ako vykážeme zamestnancovi vo výplate?Ide to do úhrnu zúčtovaných príjmov a poistné?
Usporiadat
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

nie treba postupovat podobne ako pri vrátenom poistnom z RZZP.Žiadne poistné len dan.
0 0
hhel hhel

hhel je offline (nepripojený) hhel

Jasne zdanime to.Mna zaujímalo potvrdenie o príjme.
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

v potvrdení o príjme to vykážeme v prvom riadku a potom v riadku poistné
0 0
UctAm UctAm

UctAm je offline (nepripojený) UctAm

prosím Vás ako presne ste mysleli že sa suma vráteného poistného zo SP vykáže v prvom a súčasne v treťom riadku?
0 0
gven75 gven75

gven75 je offline (nepripojený) gven75

Večne nespokojný človek :D
Prosím, pri vrátení poistného zo SP (predčasný dôchodok priznaný spätne) sumu, ktorá patrí zam-covi. Zadala som mu to do výplaty a ten preplatok sa zdaní a ide z neho aj odvod do ZP, do SP nie. Je to správne? Lebo soft. prac. mi dala kod, ktorý mám uviesť a takto mi to spravilo.
0 0
gven75 gven75

gven75 je offline (nepripojený) gven75

Večne nespokojný človek :D
Prosím nikto mi k tomu neviete pomôcť? prosím zadala som preplatok na poistnom zo SP zam-covi a započítalo mu to aj do HM! z toho ide odvod na ZP a zdaní sa to. Prosím má to tak byť? prosííííííííííííííííííííííí m tak mi to poradili na softe, no mne sa nezdá, že to má sa rátať aj do HM!!!!!
0 0
UctAm UctAm

UctAm je offline (nepripojený) UctAm

Ak sa jedná o vrátené poistné zaplatené v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, tak áno. Jedná sa o príjem podľa §5 ods.1 písm. i) zákona o dani z príjmov. A tento príjem je aj súčasťou vymeriavacieho základu na ZP (§13 zákona o zdravotnom poistení).
0 0
gven75 gven75

gven75 je offline (nepripojený) gven75

Večne nespokojný človek :D
Ide o poistné za mesiace 2/09 až do 6/09 takže všetko v r. 2009. Prosím ale mne to zarátalo aj do HM, nemalo sa to započítať len k čistému príjmu? neviem, ale nemám to teraz 2x v HM?????? prosííím vyjadrite sa k tomu prosííííííííííííííííííííííí ííííííííííííííííííííííííí íííííííííím!!!!!!!!
0 0
UctAm UctAm

UctAm je offline (nepripojený) UctAm

V prípade, že poistné bolo vrátené v bežnom zdaňovacom období, zamestnávateľ má postupovať v zmysle § 40 ods. 3
písm. b) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Čiže....vrátené poistné nie je žiadny príjem...a už vôbec započítaný do HM. V tomto prípade vy vlastne len "opravujete" preddavky na daň...musíte vyčísliť preddavky za jednotlivé mesiace bežného zdaňovacieho obdobia z príjmu zníženého o správnu výšku poistného , vyčísliť rozdiel medzi zrazenými preddavkami (vyčíslenými z príjmu zníženého o pôvodnú výšku poistného) a vypočítanými preddavkami a vyčíslený nedoplatok na preddavku sa odvedie na DÚ. Toto mi potvrdili aj na DÚ.
0 0
kaška kaška

kaška je offline (nepripojený) kaška

Zadám opravu preddavkov a čo so samotným vráteným poistným, to mu ako zúčtujem, keď do výkazu poistného sa to už nemá uvádzať.
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

ja mám v softe položku vrátené poistné zo SP,určite mu to musíš dat ako plusovú položku aby ju dostal k čistej mzde očistenú o dan a preddavok na ZP.
0 0
kaška kaška

kaška je offline (nepripojený) kaška

Ďakujem. A kde sa táto plusová položka objaví na Potvrdení o zdaniteľnom príjme?
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

v prvom riadku ako úhrn príjmov.
0 0
kaška kaška

kaška je offline (nepripojený) kaška

a do sumy zrazeného poistného sa to nezapočíta?
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

už to tam raz zarátané máš,toto je vrátené poistné,ktoré tam nemalo byt.
0 0
kaška kaška

kaška je offline (nepripojený) kaška

no ved som myslela, že by sa to malo odpočítať
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

nebudeš nič odpočítavat
0 0
kaška kaška

kaška je offline (nepripojený) kaška

dík, ale nerozumiem tomu postupu, prečo neznížiť poistné, keď ho vraciam zamestnancovi.
0 0
UctAm UctAm

UctAm je offline (nepripojený) UctAm

Ak sa jedná o vrátené poistné ktoré bolo zrazené (aj vrátené) v bežnom zdaňovacom období, tak sa nezapočíta do príjmu...ale zníži (opraví) sa odvod poistného.
Naposledy upravil UctAm : 14.12.09 at 12:18
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Zamestnanec má viacej príjmov zo závislej činnosti (PP), požiadal sociálnu poisťovňu o vrátenie zaplateného poistného bez právneho dôvodu. Poisťovňa mu v 05/2010 vrátila čiastku poistného za rok 2009. Zamestnanec si podáva DP A, tam to zahrnie do príjmov a zdaní. Tým to považujeme za vybavené z hľadiska dane. Ale ako treba postupovať pri RZZP? Tiež to treba zahrnúť do príjmov? Zamestnanec si podáva RZZP sám. Do akého riadku to zahrnie, ak to má zahrnúť. Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať