Zavrieť

Porady

Archívny a skartačný poriadok

Dobrý deň,
nemáte niekto vypracovaný archívny a skartačný poriadok vo firme?
Ja som hľadala niečo na nete a našlo som ten zákon o archívoch a registratúrach. To mi moc nepomohlo, lebo vo firme to vyzerá úplné inak
:-). Stačí mi niečo oveľa oveľa jednoduchšie.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Skúsim pripnúť.
    Registračný plán - to čo vo firme nemáte môžeš upraviť a vynechať
    Registračný poriadok - je všeobecný.

    Danah12 je offline (nepripojený) Danah12

    Danah12
    ďakujem, ale to čo si pripla už pre nás niekto vypracoval.
    Ja som skôr mala predstavu niečoho jednoduchšieho ako napríklad
    - kto má prístup do archívu vo firme
    - ako sa majú zakladať fascikle, ako majú byť označené
    - a ako ma prebiehať následne skartácia po uplynutí doby archivácie
    Niečo fakt jednoduché

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Veď si to uprav podľa toho a len to čo potrebuješ tam nechaj, podľa toho čím sa firma zaoberá. Veci ktoré nepotrebuješ, lebo to nerobíte, tak tam nemusia byť. Jednoducho ich vymaž.

    Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

    Gabhus
    Presne ako to písala moja prechodkyňa, vymazať čo nepotrebuješ. Ale pozor, pojmy ktoré používaš - archívny a skartačný poriadok, skartácia atď. - to všetko sa zmenilo prijatím Zákona o archívoch a registratúrach. Klikni si na stránku ministerstva vnútra, odbor archívov a registratúr a tam niečo môžeš načítať. To, kto má prístup do registratúrneho strediska - určuje vedúci organizácie (majiteľ, konateľ) a pod., ako sa majú materiály ukladať - to by si mala nájsť na uvedenej stránke, čosi aj vo vyhláške 628, ale podstata je taká, že podľa rokov a v rámci rokov podľa jednolivých ukladacích znakov. Ale to je len včeobecné, záleží od veľkosti organizácie, od množstva uložených materiálov a pod. Podľa mňa je najlepšie spýtať sa v príslušnom štátnom archíve, alebo si nájsť nejaké školenie k tejto téme - niekde to robia Akadémie vzdelávania, niekde priamo archívy, sleduj, nájdeš.

    Danah12 je offline (nepripojený) Danah12

    Danah12
    Ten archívny a registratúrny poriadok je podľa mňa moc komplikovaný a do malej firmy s malým archívom alebo skôr úložným miestom pre šanóny sa dá toho do smernice použiť možno len 10% a aj to s úpravami. :-(
    Som len chcela nejakú jednoduchšiu smernicu, možno to niekto ma len tak mimochodom spomenuté v organizačnej smernici.

    Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

    Gabhus
    Registratúrny poriadok nemusí mať vypracovaný každá firma - je to určené zákonom. Podľa mňa je to na stránke www.civil.gov.sk viac akýsi návod - pre tých, ktorí napr. nevedia čo je súkromná a čo úradná zásielka, čo sa evidovať musí čo nie, no skrátka také veci, ktoré by mali vedieť napr. absolventi OA a niektorí nevedia, alebo ten čo s registratúrou robí, takého vzdelanie nemá. Ale zo zákona registratúrny poriadok musia mať len určité skupiny firiem a organizácií. Pokiaľ toto ovládaš a ste firma, ktorá ho mať nemusí, tak nie je problém. Lehoty uloženia nájdeš na uvedenej stránke ministerstva, tak kde je problém.

    evucha1 je offline (nepripojený) evucha1

    evucha1
    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať kto môže vypracovať pre firmu registračný plán? Mám živnosť na účtovníctvo a poradenstvo. Môžem ho vypracovať aj ja, keď to nemám špecifikovane na živnostenskom liste? Ďakujem

    Archívny a skartačný poriadok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.