Zavrieť

Porady

zamestnanec, zároveň živnostník

ahoj poradaci,
kto mi vie poradit, ci je potrebne platit aj poistne - zdravotne, socialne, ak pracujem a zaroven mam prijem zo zivnosti.

JC
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    to záleží hlavne na výške príjmu ako zamestnanca, pretože poistné do sociálnej posťovne sa platí vždy prednostne z príjmu zamestnanca, pretože ak napr. dosahuje mzdu vo výške maximálnych vymeriavacích základov, tak poistné ako szčo neplatí

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Norika1 Pozri príspevok
    ahoj poradaci,
    kto mi vie poradit, ci je potrebne platit aj poistne - zdravotne, socialne, ak pracujem a zaroven mam prijem zo zivnosti.

    JC
    zdravotné poistenie v prvom roku podnikania neplatíš. Môžeš si určiť vymeriavací základ nula. Od 1.7. nasl. kal. roka podľa výsledku RZZP, ak ti vyjdu predddavky viac ako 3 EUR, platíš v skutočnej výške z RZZP, nemusíš platiť minimum.

    Sociálne poistenie - v prvom roku neplatíš. Vďalších rokoch - vždy od 1.7. - platíš len v prípade, ak tvoj príjem = tržby za predch. kal. rok presiahne 12-násobok min.mzdy. V prvom roku podnikania je jedno, či to bude za jeden mesiac alebo celý rok. Pri posudzovaní povinného platitela sa neberie do úvahy výška zisku.

    alanrot je offline (nepripojený) alanrot

    alanrot
    Ako je to v prípade,že je niekto na živnosť resp. voľné povolanie a popritom si nájde zamestnanie na trvalý pracovný pomer

    alanrot je offline (nepripojený) alanrot

    alanrot
    ja by som sa chcel opýtať ako je to v prípade,že szčo sa po x rokoch zamestná a ostáva aj szčo a je aj zamestnancom.Za odpovede vopred ďakujem.

    alanrot je offline (nepripojený) alanrot

    alanrot
    To Lianka,
    čítal som bod 3,ale je tam popis toho,že zamestnanec si otvára živnosť popri zamestnaní.Mňa zaujíma prípad,keď si živnostník pracujúci ako szčo nájde zamestnanie.Je to potom tak isto?Lebo v tomto prípade už VZ je daný a platí sa podľa neho.Zamestnávateľ bude odvádzať čiastku určenú zákonom a porpi tom bude zamestnanec a zároveň szčo platiť po starom?Nie je to dvojité zdanenie práce?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    alanrot Pozri príspevok
    To Lianka,
    čítal som bod 3,ale je tam popis toho,že zamestnanec si otvára živnosť popri zamestnaní.Mňa zaujíma prípad,keď si živnostník pracujúci ako szčo nájde zamestnanie.Je to potom tak isto?Lebo v tomto prípade už VZ je daný a platí sa podľa neho.Zamestnávateľ bude odvádzať čiastku určenú zákonom a porpi tom bude zamestnanec a zároveň szčo platiť po starom?Nie je to dvojité zdanenie práce?
    sociálne poistenie - ak je povinným pltitelom, nemení sa nič na tom, že je súčasne zamestnanec
    zdravotné poistenie - preddavky platí v skutočnej výške z RZZP za predch. kal. rok. Nemusí platiť z min. VZ

    zamestnanec, zároveň živnostník

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.